BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaÖdeme SistemleriGoldman Sachs’tan altın ve Bitcoin karşılaştırması----

Goldman Sachs’tan altın ve Bitcoin karşılaştırması

Goldman Sachs’tan altın ve Bitcoin karşılaştırması
25 Şubat 2021 - 15:32 www.finansgundem.com

Sürekli olarak kıyaslanan Bitcoin ve altın için Goldman Sachs analistleri karşılaştırma yaptı.

ABD’li yatırım bankasının Goldman Sachs’a göre, Bitcoin ve altına yatırımcı farklı bakış açılarında bulunurken, portföylerde birlikte ikame olarak algılanmıyor.

İKİSİNE DE YER VAR

Goldman Sachs analistlerine göre, Bitcoin yakın zaman içinde altının dünyadaki konumundan pay çalamayacak ancak altın da Bitcoin’i yok edemeyecek.

Doların zayıflığının devam ettiği ve hala negatif faiz oranlarının olduğu bir ortamda iki varlığın da birbirlerini yok edemeyecekleri ve şu anki ekonomik ortamda ikisi için de yer olduğu açıkça görülüyor.

İki varlık yatırıma bakış açısından iki uç noktada yer alıyor. Altının 2021 yılında yükseliş yönünde hareket etmesi beklenirken, güvenli limanın son krizlerde bir savunma mekanizması olarak görüldüğü, bunun yanında Bitcoin’in yüksek volatilitesi sebebiyle daha riskli bir varlık olduğu yorumu yapıldı.

Altının geçen yıl düşük performans göstermesini, insanların riskli varlıklara yönelmesine bağlayan analistler, JPMorgan analistleri gibi bu harekette Bitcoin’in yerine değinmediler.

Goldman Sachs analistleri ayrıca ‘kıt kaynak’ açısından da birbirine benzeyen iki varlığı kıyaslamadılar.

Döviz mevduat düşüşünde altın etkisi

BİTCOİN İLE METALLER ARASINDAKİ İLİŞKİ

Bitcoin ile kalay, bakır ve çinko gibi değersiz metaller arasında ise 2020 yılı Ekim ayından bu yana sert yükselen bir korelasyon olduğu belirtildi:

Geçen yılın sonlarından bu yana, enflasyona karşı korunmada bir risk oluşturan baz metaller ile Bitcoin arasında çok net bir korelasyon oluştu. İki taraf da uzun vadeli büyüme hikayeleri yazdılar.

Goldman Sachs uzmanları, kripto paraların yatırımcı ve Musk etkisi gibi ‘influencer’ kaynaklı ani fiyat hareketlerine karşı hassas oldukları uyarısında bulundular. Analizde ayrıca ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun kayıtsız satış gerekçesiyle dava açtığı Ripple’ın XRP’si hatırlatıldı.

Milyarder yatırımcı: Bitcoin altının yerini alıyor

Bitcoin fiyatlaması adil değil !

'Bitcoin yüksek' dedi kripto paralar çöktü

Büyük yatırımcılar fiyatlar düşünce Bitcoin alıyor

Ünlü ekonomist Nouriel Roubini: Bitcoin fiyatını manipülasyon yükseltiyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)