BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkGoldman CEO’su küllerinden doğdu----

Goldman CEO’su küllerinden doğdu

Goldman CEO’su küllerinden doğdu
10 Temmuz 2024 - 16:42 www.finansgundem.com

Yakın zamanda eleştirilerin merkezinde olan Goldman CEO’su David Solomon bankanın güçlü performansıyla birlikte analistlerin övgülerine konu olur hale geldi

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Bir yıldan daha kısa bir süre öncesine kadar dev Wall Street bankası Goldman Sach’in CEO’su David Solomon hakkında eleştiriler had safhaya ulaşmıştı. Ancak Fortune’un haberine göre geçmişte analistlerin istifasını istediği CEO şimdi ise ‘başarılı’ bir yönetici olarak kabul ediliyor.

Goldman Sachs'ın hisseleri yıl başından bu yana yaklaşık %21 arttı. Citizens JPM Genel Müdürü ve Kıdemli Araştırma Analisti Devin Ryan'ın 7 Temmuz tarihli bir araştırma notuna göre, ekim ayının sonundan bu yana yaklaşık %53 değer kazandı. Bankanın hisse senedi performansı bu yılın başından bu yana %17 ve ekim ayından bu yana yaklaşık %33 yükselen S&P 500 Endeksi’ni dahi geride bıraktı.

Goldman'ın Küresel Bankacılık ve Piyasalar Birimi (GBM), rakibi herhangi bir büyük bankadan daha fazla pazar payı kazandı ve bankanın kalıcı gelir akışlarını önemli ölçüde büyüttü. Ryan araştırma notunda, Solomon'un 1 Ekim 2018'de CEO olarak göreve başlamasından bu yana bankanın hisse senedinin %106 değer kazandığını söyledi.

GBM Goldman’ın pazar payını yaklaşık 350 baz puan artırdı ve Ryan bunun rakiplerine göre en büyük artış olduğunu belirtiyor. Ryan Goldman’daki “David Solomon döneminin” büyük bir başarı olduğunu ilan etti ve banka için fiyat hedefini 460 dolardan 525 dolara yükseltti.

Wall Street bankası Solomon döneminde ciddi sorunlarla da karşı karşıya kaldı. Goldman Sachs 2022’de yeniden yapılanma sürecine girdi ve tüketici bankacılığı girişiminden geri adım attı. Bu gelişmeler özel bankacılık girişimi Greensky’ın Sixth Street’e satılmasına ve Solomon’un kadrosundaki en güçlü kadın yöneticilerden biri olan Stephanie Cohen’in bankadan ayrılmasına yol açtı. Goldman’ın tüketici bankacılığına geçişi pahalıya mal oldu. New York Times verilerine göre Goldman Sachs Ocak 2023’te işletmeye bağlı olarak yaklaşık 3 milyar dolar kaybettiğini bildirdi.

Goldman ayrıca M&A danışmanlık birimindeki yavaşlama nedeniyle binlerce çalışanını işten çıkardı. Bankanın ortaklarıysa basın yayın yoluyla Solomon’un fazla enerjik kişiliğinden ve DJ’lik gibi ek işlerinden şikayet etti.

Ryan Solomon ile ilgili açıklamasında, “Açık olmak gerekirse her adımı mükemmel değildi. Ancak uygulamaya bir bütün olarak bakıldığında son birkaç yıl bizim ölçümüze göre büyük bir başarı oldu” dedi.

Ryan, birçok eleştirmenin Goldman'ın kilit alanlarda oluşan pozitif ivmeyi kaçırdığını belirtiyor. Bunlar arasında Goldman’ın küresel bankacılık ve piyasalar alanında pazar payı liderliğini elde etmesi, hızlı fon yaratma yeteneği ve varlık ve servet yönetimi biriminde daha geniş büyüme gibi faktörler bulunuyor. Ryan, 2022 ve 2023’teki anormal derecede zorlu faaliyet ortamı göz önüne alındığında yansıtılan sonuçların çok daha güçlü olduğunu belirtiyor.

Goldman Sachs'tan Fed tahmini

 

Goldman Sachs Başkan Yardımcısı Kaplan: Faiz indirimi beklemiyorum

 

Goldman Sachs CEO'sunun Fed beklentileri piyasayla ters düşüyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)