BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemGöklere meydan okuyan Deniz Hava Komutanlığı'nın tek kadın pilotu----

Göklere meydan okuyan Deniz Hava Komutanlığı'nın tek kadın pilotu

Göklere meydan okuyan Deniz Hava Komutanlığı'nın tek kadın pilotu
12 Ağustos 2022 - 13:57 www.finansgundem.com

Hatice Yeşiltaş, Kocaeli Kartepe'deki Deniz Hava Komutanlığı'nın tek kadın pilotu olmanın gururunu yaşarken gelecek nesillere de ilham verdi.

Ispartalı bir ailenin tek çocuğu olan Hatice Yeşiltaş, ailesinin yönlendirmesi ile Türk Silahlı Kuvvetleri'ne girmeyi tercih eden Yeşiltaş, Kocaeli Kartepe'deki Deniz Hava Komutanlığı'nın tek kadın pilotu olarak görevine devam ediyor.

Deniz Harp Okulu’ndan 2011 yılında mezun olmasının ardından Donanma Komutanlığı’nın gözde gemilerinden TCG Gelibolu’da silah elektronik subaylığı ve atış kontrol subaylığı görevlerinde bulundu.

Daha sonra 2014’te pilotluk eğitimi için başvurduğu sınavları ve mülakatları başarıyla geçen Yeşiltaş, 8 yıldır Deniz Hava Komutanlığı’nın Seahawk tipi helikopter kullanan tek kadın pilotu olarak vatan sevgisiyle görevini ifa ediyor.

AİLEM ASKER OLMAMI İSTİYORDU

351. Deniz Helikopter Filo Komutanlığı’nda görevli Deniz Yüzbaşı Hatice Yeşiltaş (34), ailesinin küçüklüğünden beri asker olmasını istediğini belirterek bu sayede küçük yaşlarda mesleğe ilgi duymaya başladığını anlattı.

Yeşiltaş, “Küçüklüğümden beri ben annemin ağzından, başka bir meslek duymadım. Annem, ‘Asker olacaksın, vatan, millet için çalışacaksın’ dedi. Ben de bu yolda eğitimime ve görevime başladım” diye konuştu.

Deniz Hava Komutanlığı’nın ilk ve tek Seahawk SH-70 kadın pilotu olduğunu dile getiren Yeşiltaş, “Benden sonra geleceklere örnek olmak için elimden geleni yapıyorum. Bizim eğitimlerde yalnız uçuşlarımız oluyordu. Yalnız uçuşlarda duygu inanılmazdı. Daha sonra Deniz Hava Komutanlığı’na geldikten sonra Seahawk ile uçmaya başladım ve gemilerle göreve çıktım. Birçok ülke gördüm, birçok denizde bayrağımızı dalgalandırdık gemilerimizle birlikte. Bunlar inanılmaz güzel şeyler” ifadesini kullandı.

Hatice Yeşiltaş, katıldığı bazı görevler neticesinde ailesinden aylarca uzak kaldığını ve bu duruma alıştığını dile getirerek 22 Mart-1 Haziran tarihlerinde TCG Barbaros ile 70 gün Doğu Akdeniz’de bulunduklarını aktardı.

Pilot olmak isteyen gençlere azimle çalışmalarını tavsiye eden Yeşiltaş, “Kadın-erkek hiçbir ayrıcalığımız yok. Bu yolda yürümek için aynı fedakarlıkları, aynı özverili çalışmaları hepimiz yaptık. Herhangi bir zorluğumuz yok. Bu üniformayı giydikten sonra hepimiz askeriz, en iyiyi emniyetli şekilde yapmaya çalışıyoruz. Hemcinslerimin pilot olarak Deniz Hava Komutanlığı’nda yer almalarını çok isterim. Onlara iyi bir örnek olmak için de çalışıyorum” diye konuştu. 

Fenomen Türk kadın pilotlar

 

İnternet fenomenine dönüşen kadın pilot

 

Dev uçağın ilk Türk kadın pilotu

 

Kadın pilotdan Cumhuriyet Bayramı'na özel gösteri

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)