BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemGöçmen krizleri 6 Berlin Duvarı daha ördürdü!----

Göçmen krizleri 6 Berlin Duvarı daha ördürdü!

Göçmen krizleri 6 Berlin Duvarı daha ördürdü!
23 Kasım 2021 - 14:16 www.finansgundem.com

Avrupa'da "utanç duvarı" olarak anılan Berlin Duvarı 1989'da yıkılmıştı. Ancak son yıllardaki göçmen hareketleri nedeniyle Avrupa genelinde altı Berlin Duvarı büyüklüğünde duvar inşa edildi.

Almanya’yı bölen Berlin Duvarı, 1989’da yıkıldı ama şimdi Avrupa’da mülteci geçişlerine karşı yeni duvarlar yükseliyor. AB bu duvarların fonlanması konusunda ikiye bölünmüş durumda. AB’de tartışma sürerken Avrupa’da toplam uzunluk bakımından 6 Berlin Duvarı’na eşit sınır duvarı örüldü bile.

AB ÜLKELERİ GÖÇMENLERE KARŞI DUVARLAR İNŞA EDİYOR

CNN Türk'teki habere göre; Son dönemde Belarus ile Polonya arasında yaşanan “göçmen krizi”, 2015’te akının dışında kalan ülkelerde de tehdit algısına neden oldu. Belarus yönetimin göçmenleri baskı aracı olarak kullanması, Polonya ve Litvanya’nın “duvar cephesi” içinde yer alması sonucunu doğurdu. Litvanya, 678 km’lik Belarus sınırının 502 km’sine bariyer planlıyor. Bu adımın maliyeti ise 152 milyon euro olacak. Polonya da 353 milyon euro harcayarak 400 km’lik belarus sınırının 100 km’den fazlasına duvar dikme çalışmalarına önümüzdeki haftalarda başlayacak.

AB, dış sınırların idaresi ve korunması için 2014-2021 bütçesinde 2.4 milyar euro ayırdı. Bu kaynakta tel örgülere ya da duvarlara yönelik herhangi bir özel vurgu yok. 7 yıllık yeni bütçede ise sınırların kontrolü için 6.4 milyar euro ayrıldı. Sınırlarına bariyer çekmek isteyen üye ülkeler kendi hazinelerinden karşılamak durumundalar.

DUVARLARIN MALİYETİNİ KİM KARŞILAYACAK?

Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Avusturya, Danimarka, Macaristan, Bulgaristan, Çekya, Slovakya, Estonya, Litvanya, Letonya ve Polonya, fonlamanın birlik bütçesinden yapılmasından yana. Fransa ve Almanya ise bu ülkelerden gelen baskıyı göğüslüyor. AB komisyonu da birlik bütçesinden fonlamaya karşı.

Almanya'dan göçmen alma taleplerine ret

 

Belarus-Polonya sınırında göçmenlerin sağlık sorunları büyüyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)