BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaSigorta - BES ve HayatGenel sağlık sigortası primleri 3 kat zamlandı----

Genel sağlık sigortası primleri 3 kat zamlandı

Genel sağlık sigortası primleri 3 kat zamlandı
28 Kasım 2022 - 08:38 www.finansgundem.com

Özel hastanelere gitmek zorunda kalan vatandaşlar sağlık sigortasına gelen fahiş zamlarla sarsıldı. Özel sağlık sigortası gelen son bilgilere göre; 1 yılda 3 kat zamlandı.

Türkiye'nin sağlık sistemi ve ekonomideki eş zamanlı çöküş, insanları sağlıkları ile ilgili büyük bir çıkmaza soktu. Pek çok kritik branşta dahi devlet hastanelerinde aylarca randevu bulunamaz, yetkin doktorlara ulaşılamaz hale getirilen sağlıkta özel sektör tek çıkış yolu haline gelmiş durumda.

Ancak özel sağlık sistemi de dışa bağımlı; TL'nin değer kaybı ve ekonomideki öngörülemezlikle çoğu girdisini ithal eden sektörde fiyatlar uçuşa geçti. Bu durum içinde bulunduğumuz yenileme günlerinde sağlık sektörü primlerinin 3 ile 4 kata kadar artmasını beraberinde getirdi. Sözcü'den Özlem Ermiş Beyhan'ın haberine göre, bugün bir MR'ın 8 bin TL'lere yapıldığı, ameliyat ücretlerinin 100 bin TL'leri bulduğu noktada sağlık sigortaları ücretlerinde de büyük artışlar yaşanıyor. Sağlık sigortası yaptırdığı şirketten yenileme ücretini duyanlar büyük bir şok yaşıyor. Geçen yıl 16 bin TL fiyatla yapılan ayakta artı yatarak sağlık sigortası için 50 bin TL'yi bulan fatura ile karşılaşanlar büyük bir isyan içinde.  Sigortacılar sağlık sigortasında gelen artışın statü, gelir seviyesi fark etmeden tüm vatandaşları zorladığını ancak şirketlerin de artan fiyatları yansıtmak durumunda olduğunu belirtti. Konuştuğumuz bir sigorta sektörü yetkilisi, “2023 daha da kötü olacak. Firmalar önümüzdeki yılı da öngörerek fiyatları belirliyor, artışların bu denli yüksek olmasının bir sebebi de gelecek fiyat artışlarını önceden poliçelerde faturalandırabilmek” dedi.

Sigortacılar fiyat artışlarından sonra çoğu kez ayakta sağlık sigortasının kapsamını daraltıp, sadece yatarak tedavileri kapsayacak şekilde sigortasını devam ettirenlerin sayısının arttığını söyledi. Sektörde 2023’te bu fiyatlarda bir tur artış daha olacağı konuşuluyor.

Sigorta şirketlerinin prim üretimi arttı

 

Deprem sigortasında teminat arttı

 

Zorunlu trafik sigortalarında yeni dönem: 'İyi'ye indirim, 'kötü'ye zam!

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)