BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkGaranti'de kritik geri alım: Hepsine talip!----

Garanti'de kritik geri alım: Hepsine talip!

Garanti'de kritik geri alım: Hepsine talip!
15 Kasım 2021 - 09:37 www.finansgundem.com

BBVA, Garanti’de kendisine ait olmayan hisselerin alınması için gönüllü pay alım teklifi yapılmasına karar verdi. BBVA, kalan Garanti hisseleri için hisse başına 12,20 TL gönüllü pay alım teklif fiyatı belirledi.

Garanti BBVA, Borsa İstanbul’da işlem gören yüzde 50,15 hissesi için gönüllü pay alım teklifi yapılmasına karar verdi. Garanti BBVA’dan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada önümüzdeki günlerde Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuru yapılacağı belirtilirken bankanın her bir pay sahibine teklif ettiği bedel, nakit olarak 12.20 Türk Lirası olarak belirlendi. Bu fiyat cuma günkü kapanış fiyatı 10.58 liradan yüzde 15 primli belirlendi. Ve BBVA bu işlemler için 2.2 milyar Euro (yaklaşık 2.6 milyar dolar) ayırdığını açıkladı.

Bankadan KAP’a yapılan açıklamada Gönüllü Pay Alım Teklifi'ne konu olan tüm payların satın alındığı varsayımında, BBVA tarafından ödenecek azami bedel toplam 25 milyar 697 milyon Türk Lirası (yaklaşık 2 milyar 249 milyon Euro) olacak ve banka bu bedeli kendi kaynakları ile ödeyecek. BBVA, Gönüllü Pay Alım Teklifi'nin 2022 yılının ilk çeyreği içerisinde tamamlanacağını öngörüyor.

Bankacılık hisselerinde ralli

İspanyol BBVA’nın Garanti hisseleri için yaptığı bu tarihi hamle Türkiye piyasalarında doping etkisi yarattı. Borsa İstanbul BİST 100 endeksi güne yüzde 2,07, bankacılık endeksi ise yüzde 7,8 yükselişle başladı. Bu 21 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyeyi gösteriyor. Garanti BBVA hisseleri ise tavan yaptı. İspanyol borsasında işlem gören BBVA’nın hisseleri ise yüzde 5 civarında kayıpla güne başladı.

Bankacılık endeksinde prim yüzde 10’a dayanırken banka hisseleri de yüzde 9’un üzerinde primlendi. Akbank hisseleri yüzde 9,94, Garanti yüzde 9,92, İş Bankası yüzde 9,75, Yapı Kredi yüzde 9,71, Halkbank yüzde 8.73, TSKB yüzde 7,59, Vakıfbank yüzde 9,24, Albaraka yüzde 7,43 yükseliş yaşadı.

Sabah 10.05 liraya kadar çıkan dolar/TL BBVA’nın açıklaması sonrası 9.95 liraya kadar geriledi. Merkez Bankası'nın faiz kararını bekleyen kurda, aşağı yönlü denemeler sınırlı kaldı.

Piyasaya 11 milyar liralık giriş

BBVA’nın bu adımı Türkiye sermaye piyasalarında olumlu karşılandı. Bankanın halka açık paylarının yüzde 42,96'sı Citibank, yüzde 15,11'i Deutsche Bank, yüzde 3,01'i HSBC'de bulunuyor. Yani bankanın halka açık payların yaklaşık yüzde 62’si yabancıların elinde. Bu durumda bile şayet Türkiye’de payları elinde tutanlar satmaya karar verirse Türkiye sermaye piyasalarına 10-11 milyar liralık bir sermaye girişi yaşanacak. BBVA’nın bu tarihi adımı Türkiye’deki bankacılık sektörü için de çok olumlu değerlendiriliyor. Nitekim borsada başta özel bankalar olmak üzere halka açık tüm Banka hisselerinde sert yükselişler gözlendi.

Fiyat oldukça ucuz, potansiyel yüksek

Konuya yakın kaynakların verdiği bilgilere göre banka son Garanti hissesi alımı yaptığında hisse fiyatı 2.2 dolar civarındaydı ve bugün 1.2 dolar seviyesinde. Öncelikle kaynaklar BBVA’nın fiyatı ucuz bulduğunu vurguladı ve bir potansiyel içerdiğini düşündüğüne de dikkat çekti. Ayrıca kaynaklar hisse alım hamlelerinin Meksika’daki yerel banka için de gerçekleştirdiğini belirtti. BBVA'nın ilk satın alımında Garanti’ye 9.1 milyar Euro verdiğini ve 1 milyar Euro civarında temettü aldıklarını ve satın almanın maliyetinin 8 milyar Euro civarında olduğunu kaydeden kaynaklar şu an yüzde 50,1’e 2.2 milyar Euro ile sahip olabileceğine de dikkat çekti.

Konsolide olarak bilançoya koyabilecek

Kaynaklar, BBVA’nın şu anda yüzde 49,9’una sahip olduğunu hatırlatarak bunun azınlık hisse olarak göründüğünü ve banka bilançosunda konsolide olarak yer almadığını dile getirerek, gönüllü pay alımı sonrasında tüm paylara sahip olamasa da BBVA’nın çoğunluk hissedarı haline geleceğini kaydetti. Bu durum bilançolarda konsolidasyonu ve optimizasyonu sağlayacak. BBVA, değerli ve karlı bir varlığını bilançoda çok daha verimli olarak yer verebilecek.

2.2 milyar Euro’luk dev kaynakla BBVA’nın Garanti’nin arkasında olduğunu göstermesinin Türkiye sermaye piyasaları için muazzam bir adım olduğuna işaret eden kaynaklar Borsa İstanbul için de bundan sonra yönün yukarı olduğuna da vurgu yaptı.

Yatırımcı ne yapabilir?

Açılışta BBVA’nın yüzde 15 primli olarak belirlediği fiyatın yüzde 10’u yakalandı. Yüzde 5 yükseliş kaldı ve analistler yatırımcıların çok hızlı bir şekilde Garanti paylarını ellerinden çıkaracağını düşünmüyor. Ancak ortaya konan güç gösterisi Garanti’nin hisselerine yükseliş yolu da açıyor. Yapılan teknik görünümlerde aracı kurum raporlarında bu haber öncesinde bankanın yüzde 19 primlenebileceği yer alıyordu. Tüm yatırımcılar BBVA’nın Garanti’de payının yüzde 50’nin üzerine çıkacağında hemfikir.

İşlemin BBVA’ya etkisi ne olacak

BBVA, Garanti Bankası'nda toplam sermayesinin yüzde 49,85'ini temsil eden toplam 2,09 milyar adet payı elinde tutuyor. Açıklamaya göre gönüllü pay alım teklifi, bankanın toplam sermayesinin yüzde 50,15'ini temsil eden 2,1 milyar adet paya yönelik. BBVA’dan yapılan açıklamaya göre Garanti BBVA azınlık pay sahipleri tarafından sağlanan sermayenin yalnızca yaklaşık yüzde 70’inin Çekirdek Ana Sermaye’de dikkate alındığı göz önünde bulundurulduğunda, bu işlem aynı zamanda BBVA’nın ödeme gücü oranını optimize edecek. Tüm Garanti BBVA pay sahiplerinin teklifi kabul ettiği varsayıldığında, bu durum işlemin Çekirdek Ana Sermaye’nin sermaye oranı üzerindeki maksimum etkisinin BBVA tarafından ödenecek maksimum 2.2 milyar Euro'ya kıyasla yaklaşık 1.4 milyar Euro ile (-46 baz puan) sınırlı olacağını gösteriyor.

11 yıldır Garanti’nin dayanıklılığını gözlemledik

BBVA, gönüllü pay alım teklifi sonrası yaptığı yatırımcı sunumunda ise bankanın TL kredilerde özel bankalar arasında yüzde 20 payla birinci olduğunu, mevduatta ise yüzde 19 payla yine ilk sırada yer aldığını açıkladı. Sunumda, işlemin hissedarları için önemli bir değer yaratacağını, sermaye verimsizliklerini kaldıracağını ve BBVA'nın çekirdek pazarlarda büyüme stratejisiyle de uyumlu olduğuna dikkat çekildi. Sunumda, Türkiye'nin kısa vadeli dalgalanmalar yaşasa da güçlü temellere ve uzun vadeli potansiyele sahip bir ülke olduğu kaydedilerek "Garanti BBVA ülkenin en iyi bankasıdır. Tüm kilit noktalarda emsallerinden daha iyi performans gösterir. 11 yıldır BBVA Grubu'nun bir parçası olan Garanti'nin bu dönem boyunca karmaşık ortamlarda bile finansal dayanaklılığını gözlemledik. Risk yönetimi çerçevemiz zaten tam olarak entegre edilmiş durumda. BBVA'nın teklifi mevcut hissedarlara düşük fiyata karşı çekici bir primle satış yapma fırsatı sunuyor” denildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan BBVA Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Torres Villa, “Bu işlem, ülkenin en iyi bankasına yatırım yapmak ve hissedarlarımıza değer yaratmak için muhteşem bir fırsat sunmakta ve aynı zamanda Garanti BBVA azınlık hissedarları için çok cazip bir fiyat sağlamaktadır” dedi.

Garanti BBVA’nın ana hissedarı BBVA’nın, mülkiyetinde bulunmayan %50,15 oranındaki gönüllü paylar için pay alım teklifinde bulunmasıyla ilgili açıklama yapan Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ “Türkiye’ye bugüne kadar yapılmış en büyük yabancı sermayenin yatırımcısı konumundaki BBVA’nın bu kararı, ülkemize ve potansiyeline duydukları güveni teyit etmekte ve uzun vadeli, kalıcı yatırımcı olma kimliğinin de altını çizmektedir. Bu kararın alınmasındaki en önemli etkenin, Garanti BBVA’nın sektörün en değerli markası olmasını sağlayan çalışanlarımızın hep birlikte ortaya çıkardığı değer ve başarı ile yarattıkları fark olduğunu vurgulamak isterim. Dünyanın en önemli ve Avrupa’nın en köklü bankacılık gruplarından birisi olan BBVA’nın ülkemizde yatırımını büyütmesinin, ülkemiz açısından hem zamanlama hem büyüklük anlamında çok önemli olduğuna inanıyorum. Bu adım, bu ailenin bir parçası olarak bize, müşterilerimize ve tüm ülkemize güç katacak. Ülkemiz için çok değerli olan bu adımın müşterilerimiz, çalışanlarımız ve hissedarlarımız başta olmak üzere tüm ülkemize katkı olmasını, iyilik getirmesini temenni ediyorum” dedi.

Şirketten yapılan açıklamada da, tüm Garanti BBVA pay sahiplerinin teklifi kabul etme durumunda ve analistler tarafından Grup ve Türkiye iştiraki için tahmin edilen kâr dikkate alındığında, işlemin 2022’de pay başına geliri yüzde 13,7 ve pay başına maddi defter değerini Eylül 2021 itibariyle yüzde 2,3 artıracağı tahmin ediliyor. Aynı şekilde, Grubun Çekirdek Ana Sermaye oranı üzerindeki beklenen etkisi, sermaye oranlarında azınlık paylarının hesaplanması bakımından, Eylül 2021 itibariyle beklenen maksimum etki çok sınırlı (eksi -46 baz puanlık) olacak.

BBVA, Garanti BBVA pay sahiplerine paylarını cazip bir fiyata satmaları için önemli bir fırsat sunuyor. Teklifi kabul eden pay sahipleri için öngörülen satın alma bedeli, Garanti BBVA’nın her bir payı için, son altı ayın hacim ağırlıklı ortalama fiyatına (VWAP) göre yüzde 34, geçen ayın hacim ağırlıklı ortalama fiyatına göre yüzde 24 ve 12 Kasım 2021 kapanış fiyatına göre yüzde 15'lik bir prime işaret eden 12,20 Türk lirası olacak.

Tüm Garanti BBVA pay sahiplerinin paylarını satması durumunda, BBVA tarafından nakit olarak ödenecek maksimum toplam tutar 25.697 milyon Türk Lirası (2.249 milyon Euro’ya eşdeğer) olacakt Teklif hiçbir koşula bağlı değil ve BBVA, ortaya çıkan her pay sahipliği oranını olumlu karşılayacağını belirtiyor. BBVA’nın pay sahipliği oranın %50’yi aşması yoluyla tüm Garanti BBVA pay sahiplerinin teklifi kabul etmemesi durumunda BBVA, ilerleyen dönemlerde her hangi bir pay alım teklifi yapmadan paylarını artırabilecek. 

Bu gönüllü pay alım teklifinin başlatılması, ilgili kurum ve kuruluşların onaylarına tabidir. Banka, işlemin 2022’nin ilk çeyreğinde tamamlanmasını öngörüyor.

Türkiye, BBVA için, kısa vadeli zorluklara rağmen, uzun vadede ekonomik büyüme potansiyeli, nüfus piramidi, Avrupa ile ticari bağları ve nüfusunun bankacılık hizmetlerine sınırlı erişimi bakımından ve yaş ortalaması 32 olan 84 milyon nüfusu ile değerli bir pazar konumundadır. BBVA Ekonomik Araştırmalar biriminin tahminleri ülkenin GSYİH’sinin yüzde 3,5’lik bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor. Türkiye, Avrupa Birliği’nin önemli bir ticaret ortağıdır ve 2020’de Türkiye’den ihracatın %56’sı Avrupa’ya yapılmıştır. Bunlarla birlikte bankacılık sektöründeki büyüme fırsatları çok yüksek olup, Avrupa Birliği için hane halkı borcu GSYİH’nin ortalama yüzde 69’unu oluşturmasına kıyasla, Türkiye’de hane halkı borcu GSYİH’nin yüzde 17’sini oluşturuyor.

Garanti BBVA, özel bankalar arasında TL kredilerde yüzde 20 ve mevduatta yüzde 19 Pazar payı ile Türkiye’nin önde gelen ve piyasa değeri en yüksek bankasıdır. Eylül 2021’in sonu itibariyle, 21.651 çalışanı, 5.535 adet ATM’si ve çoğunluğu ülkenin gelişme oranı en yüksek olan batı bölgelerinde olmak üzere 1.007 adet yurt içi ve yurt dışı şubesi bulunuyor. Rakipleri bakımından yüzde 13,4 olan ortalamaya kıyasla, ortalama öz kaynak karlılık oranı (ROAE) yüzde 19,3’tür (yılsonu itibarıyla yüzde 4,0 takipteki gecikmiş alacak oranı ile sektör ortalaması yüzde 5,2 ve yüzde 77’ye karşılık yüzde 69 oranında karşılama oranı) ve aktif kalitesi ile sektörde karlılık bakımından en iyi rakamlara sahiptir. Garanti BBVA, dijitalleşmede, hem dijital satışlarda yüzde 83 hem de dijital müşterilerde yüzde 78 ile Grup ortalamasının üzerinde öne plana çıkarıyor.

Şu anda Garanti BBVA azınlık pay sahipleri tarafından sağlanan sermayenin yalnızca yaklaşık %70’inin Çekirdek Ana Sermaye’de dikkate alındığı göz önünde bulundurulduğunda, bu işlem aynı zamanda BBVA’nın ödeme gücü oranını optimize edecek. Tüm Garanti BBVA pay sahiplerinin teklifi kabul ettiği varsayıldığında, bu durum işlemin Çekirdek Ana Sermaye’nin sermaye oranı üzerindeki maksimum etkisinin BBVA tarafından ödenecek maksimum 2,2 milyar Euro'ya kıyasla yaklaşık 1,4 milyar Euro ile (-46 baz puan) sınırlı olacağını gösteriyor. 

BBVA CEO’su Onur Genç, “Sermaye tahsisindeki disiplin, bu işlemin de gösterdiği gibi, tüm yatırım kararlarımızın rehberidir” ifadelerinde bulundu ve şunları ekledi: 

ABD’deki iştirakimizin satışı, diğer konuların yanı sıra, ana pazarlarımıza fazla sermayeyi yatırmak için bize stratejik bir seçenek sunuyor.

BBVA, Garanti BBVA’ya ilk yatırımını 2011 yılında Doğuş ve General Electric’in yüzde 25,01 oranındaki paylarını satın alarak gerçekleştirmişti. 2015 yılında Garanti BBVA'nın çoğunluk pay sahibi olan BBVA, Doğuş’tan aldığı ek paylar ile bankanın kontrolünü alarak pay sahipliği oranını yüzde 39,9’a, ardından  2017 yılında da BBVA, yüzde 49,85’e çıkardı.

Garanti’de son alımı 2017’de yapmıştı

BBVA, 2011 yılında General Electric’in küresel krizin etkisiyle ABD ve Avrupa’da finans sektöründen çıkma kararı vermesiyle birlikte Garanti’ye ilk yatırımını 2011 yılında Doğuş ve General Electric’in yüzde 25,01 oranındaki paylarını satın alarak gerçekleştirmişti. 2015 yılında Garanti BBVA'nın çoğunluk pay sahibi olan BBVA, Doğuş’tan aldığı ek paylar ile bankanın kontrolünü alarak pay sahipliği oranını yüzde 39,9’a, ardından 2017 yılında da BBVA, yüzde 49,85’e çıkardı.

Şirket'ten KAP'a yapılan açıklama şu şekilde:

Garanti BBVA’nın ana hissedarı BBVA Borsa İstanbul’da işlem gören ve kendi sahipliğinde bulunmayan %50,15 oranındaki hisselerin alınması için gönüllü pay alım teklifi yapılmasına karar verdi. BBVA Grup CEO’su Onur Genç de Garanti BBVA çalışanlarına yönelik bir video mesajı yayınladı.

YORUMLAR (11)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • azmi15 Kasım 2021 20:42

  Dolar bazında hisse çok çok ucuzladı. Paramız pul oldu. Bankayı tümden alacaklar.Bedavaya gelecek.Ne yazık

 • Efg15 Kasım 2021 17:36

  Paramız pul olunca teklifleri bir Euro , tabii ki tamamına sahip olmak isterlerTabii ki ülke kur oyunlarıyla saldırıya açık durumda istedikleri gibi kendi paralarını Türk parası karşısında değerlendirip kelepir fiyattan şirketlere almak için güzel bir tezgah.

 • coşkun15 Kasım 2021 12:56

  TARİHİ BİR SPEKÜLASYON YAPTILAR HELAL OLSUN.

 • Bağımsız Düşünce15 Kasım 2021 11:43

  Büyük krizlerden önce borsada kaldır kaldır yerleştir politikası uygulanır ! Eğer bankaların sorunlu kredileri kamuya aktarılmayacaksa ve telekom bankalardan geri alınmayacaksa banka endeksi fos ! Y.T.D

 • adil15 Kasım 2021 11:15

  italyanlar kaçar ispanyollar pay artırır ikiside ECB parası ile Türkiye'de dans ediyor.BU arada Garantiyi kim satacak alım maliyeti kaçta satacaksın dölar bazında Cuma günü alanmalara piyango vurdu sadece.Bir de geri alımdan vazgeçebilirim maddesi neyin nesi 2023 yılında döviz en az %50 değer kazanır hisse  gelir yine 6 tl ye

 • Bir yorum15 Kasım 2021 12:19

  Dolar ın Sterlin in Avronun havası 2 yıl içinde sönecek!  Ancak arada ne olur onu bilemem!   2 yıl yaz bir kenara.

 • emekci15 Kasım 2021 10:44

  garanti 2008^de 7 TL idi, arada 3-4 tl temettü dağıttı toplam, şimdi 10 tl olmuş. hisse almak yerine bankada mevduat yapan daha çok kazandı

 • Volkan15 Kasım 2021 10:12

  Gecikmiş bir karar. Ganarti Bankası'nda kaöç kere yönetim değişti GE önce GE aldı sonra BBVA geldi ama çağrı yapılmadı, şimdi az bir şey alarak çoğunluğu ele geçirecekler, açıklamada %50 yi geçmeleri durunda çağrı muafiyetinden bahsediyor. Düşüncem kimse satmasa dahi zaten %50 yi aştılar, kendi fonlarında vs vardır az bir şey, onu alıp %50 yi geçtik derler. Zaten %49.85'e sahipmişler.

 • SATTIK15 Kasım 2021 10:03

  SATIP DÜŞÜŞ ALDIKYA O ZAMAN BİTTİK....

 • Bika15 Kasım 2021 09:49

  BIST için tarihi bir gün.

 • 👍🏻15 Kasım 2021 09:47

  Mia harbi sıktın he bi zieee git arzmı olcan ne olcaksan garan yaptı yine endekse bir kıyak elinde olanlara bereketli olsun.