BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkGaranti BBVA sendikasyon kredisini 400 milyon dolar tutarla yeniledi----

Garanti BBVA sendikasyon kredisini 400 milyon dolar tutarla yeniledi

Garanti BBVA sendikasyon kredisini 400 milyon dolar tutarla yeniledi
24 Kasım 2022 - 20:46 www.finansgundem.com

Garanti BBVA, sendikasyon kredisini 400 milyon dolar tutarla bir kez daha sosyal kriterler odağında yeniledi.

Garanti BBVA tarafından yapılan açıklamaya göre, banka yurt dışı borçlanma programı kapsamında uluslararası piyasalardan sağladığı sendikasyon kredisini 400 milyon dolar ile yeniledi. 367 gün vadeli 155 milyon dolar ve 238,5 milyon avro tutarında iki ayrı dilimden oluşan sendikasyon kredisi anlaşması 13 ülkeden 23 bankanın katılımıyla imzalandı.

Dış ticaretin finansmanı ile genel kurumsal amaçlarla kullanılacak kredinin toplam maliyeti sırasıyla SOFR artı yüzde 4,25 ve Euribor artı yüzde 4 olarak gerçekleşti. İki yıl önce dünyanın ilk ESG kriterlerine bağlı sendikasyon kredisini hayata geçiren Garanti BBVA, Mayıs 2022’de yine bir ilke imza atarak sosyal kriterler odağında işlemi gerçekleştirmişti. Banka, bu işlem ile sosyal kriterlere endeksli olan kredi yapısını devam ettirdi.

"Sürdürülebilirlikle bağlantılı sendikasyon kredisini sosyal kriterler odağında yenilediğimiz için mutluyuz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, Garanti BBVA'nın, uluslararası piyasalardaki itibarı ve güçlü finansal yapısıyla Türkiye'ye yurt dışı finansman sağlamaya ve reel sektörü desteklemeye devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Bunun yanı sıra bankamızın en önemli stratejik öncelikleri olan iklim kriziyle mücadele ve kapsayıcı büyümeye yönelik hedeflerimizi bir kez daha sendikasyon kredisine entegre ederek sürdürüyoruz. Sürdürülebilirlikle bağlantılı sendikasyon kredisini sosyal kriterler odağında yenilediğimiz için mutluyuz. Sağladığımız bu kredinin maliyeti kadın hakim ortaklı işletmelere ve mikro KOBİ’lere sağlanan finansman tutarına endeksli olacak. Hedeflerimizi başarıyla gerçekleştirdiğimiz takdirde kullandığımız kredinin faizinde indirime gidilecek.

Stratejik önceliklerimiz odağında yenilediğimiz sendikasyon kredisi Garanti BBVA’nın yurt dışı finansman piyasasındaki sürdürülebilir fonlama yaratma gücünün de altını çiziyor. Bankamız, uluslararası bankaların ve yatırımcıların Türkiye’de çalışmak isteyeceği ilk banka olma vizyonu doğrultusunda, güçlü muhabir bankacılık ağı, deneyimli ekibi ve iş yaratma kabiliyetindeki başarısıyla sektöründeki öncü konumunu bir kez daha kanıtladı. Yenilediğimiz sendikasyon kredisiyle dış ticaretin finansmanına katkı sağlamaya ve şirketlerimizin uluslararası arenada en büyük destekçisi olmaya devam edeceğiz.”

Garanti BBVA ile “İhracatta Sürdürülebilir Gelecek” buluşmaları başladı

 

Garanti'nin 9 ayda ekonomiye desteği 873 milyar TL'yi aştı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)