BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkFitch: Türk bankalarında kredi kalitesi baskı altında olmaya devam ediyor----

Fitch: Türk bankalarında kredi kalitesi baskı altında olmaya devam ediyor

Fitch: Türk bankalarında kredi kalitesi baskı altında olmaya devam ediyor
09 Aralık 2019 - 17:06 www.finansgundem.com

Fitch Ratings, Türk bankalarında kredi kalitesinin baskı altında olmaya devam ettiğine işaret etti.

Fitch Ratings, gelişmekte olan piyasa bankaları için 2019 yılında ılımlı şekilde negatif olan risk dengesinin ticarette korumacılığa ve büyümeye ilişkin endişeler dikkate alındığında 2020 yılında da devam etmesinin muhtemel olduğunu belirtirken, Türk bankalarında kredi kalitesinin baskı altında olmaya devam ettiğine işaret etti.

Fitch, düşük büyüme ve gelişmiş piyasalarda para politikalarının  gevşetilmesinin gelişmekte olan piyasalarda faiz indirimi için bir  ateşleyici olabileceğini ve bunun ekonomik aktivite ile kredi büyümesini  daha da destekleyebileceğini de belirtti.

Gelişmekte olan piyasa bankalarının yüzde 14 için kredi görünümünün  negatif olduğunu ve negatif görünümlerin Kolombiya, Kostarika, Güney Afrika ve Türkiye'de yoğunlaştığını belirten Fitch, kredi kalitesinin Türkiye  ve Körfez İşbirliği Konseyi bölgesinde baskı altında olmaya devam  ettiğini vurguladı.

Fitch, Türk bankalarında yüksek döviz kredileri, stage 2 ve  yeniden yapılandırılmış krediler, inşaat ve enerji gibi bazı sorunlu  sektörlerdeki riskler nedeniyle varlık kalitesinin daha da zayıflamasının  beklendiğini de vurguladı.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)