BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaFitch: Agresif faiz indirimi TL'yi zayıflatır----

Fitch: Agresif faiz indirimi TL'yi zayıflatır

Fitch: Agresif faiz indirimi TL'yi zayıflatır
20 Kasım 2019 - 15:52 www.finansgundem.com

Fitch EMEA Ülke Notları Grubu Direktörü Ed Parker Bloomberg HT'ye Türkiye ekonomisinin son dönemde dengelendiğini belirtti, Türk ekonomisinin 2020'de % 3 civarında büyüyeceğini öngören Parker Merkez Bankası beklentilerini de paylaştı

Fitch EMEA Ülke Notları Grubu Direktörü Ed Parker Bloomberg HT'de Türk ekonomisine ilişkin öngörülerini paylaştı.

Türkiye ekonomisinin güçlü ve zayıf yanlarını sıralayan Parker kamu borcunun düşük olması, özel sektörün canlılığı ve yüksek büyüme potansiyelinin güçlü tarafları olduğunu, bunun yanı sıra yüksek ve oynak enflasyonun, makro ekonomik dengesizliklerin ve politik oynaklığın ekonominin zayıf tarafları olduğunu ifade etti.

2020'de Türkiye'de % 3 civarında büyüme beklediklerini söyleyen Parker, "enflasyonun da gelecek yıl sonunda % 12 civarında olmasını bekliyoruz" dedi. Parker Türkiye ekonomisinde son 18 ayda büyük bir iyileşme olduğunu, ekonominin yeniden dengelendiğini, enflasyonun tek haneye indiğini, cari dengenin fazla verdiğini, ekonominin tekrar büyümeye geçtiğini söyledi. Parker "sermaye akışları da durmadı. Ekonomide güçlü bir ilerleme kaydedildi. Ancak YEP hedeflerine hiçbir zaman yaklaşılamadı." şeklinde konuştu.

Merkez Bankası'nın bundan sonra faizleri agresif biçimde indirmesinin risk olacağını kaydeden Parker, "Enflasyon keskin biçimde düştü, reel faiz yüksekti yani Merkez Bankası'nın faiz indirimi için alanı vardı. Ancak bundan sonra agresif indirimler olursa Lira yeniden zayıflayabilir. Merkez Bankası makro ekonomik dengeye zarar vermemek için dikkatli indirimler yapmalı" ifadelerini kullandı.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)