BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti İş Bankası 01 Ağustos 2019, 13:45

Bankacılık faaliyetlerinin yanı sıra hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle de topluma değer katan Türkiye İş Bankası, Kuzey Kutbu’na 11-26 Temmuz 2019 tarihleri...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri
AKBNK 6,84 -1,58 35.568.000.000,00
ALBRK 1,16 0,00 1.044.000.000,00
GARAN 8,87 -1,99 37.254.000.000,00
HALKB 5,58 -1,24 6.975.000.000,00
ICBCT 3,32 0,00 2.855.200.000,00
ISCTR 5,48 -0,18 24.659.835.600,00
SKBNK 0,90 0,00 1.042.200.000,00
TSKB 0,84 -1,18 2.352.000.000,00
VAKBN 4,49 -1,10 11.225.000.000,00
YKBNK 2,46 -1,99 20.779.746.158,64

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkFinansbank'ta eFinans dönemi başlıyor!----

Finansbank'ta eFinans dönemi başlıyor!

Finansbank'ta eFinans dönemi başlıyor!
08 Ekim 2013 - 14:48 www.finansgundem.com

eFinans nedir, nasıl ortaya çıktı, neler getirecek, bu sistem ne kazandıracak? Finansbank Genel Müdür Yardımcısı Saruhan Doğan açıkladı...

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın bazı sektörler için zorunlu hale getirdiği e-Fatura uygulaması, Türkiye’de tahsilat ve ödeme döngüsünde yeni bir dönem başlatıyor. Tamamen elektronik uygulamalar üzerinden yürüyecek yeni ticaret hayatında e-Fatura mali sistemin temel taşı olacak. e-Fatura, e-Defter, Mali Mühür ve yakın gelecekte oluşacak e-Arşiv, e-Çek, e-İrsaliye ve benzeri elektronik uygulamalar ile bankacılık da baştan başa elektronik ortama taşınacak. Bu yeni mali dünyada müşterilerimize hizmeti kolaylaştırmak için Finansbank ve Cybersoft bir araya gelerek  ve eFinans’ı ve sektörün geleceğiyle ilgili basın toplantısı düzenledi.Toplantıya  Finansbank Nakit Yönetimi Yatırım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Saruhan Doğan, Finansbank Nakit Yönetimi Bölüm Müdürü Okay Yıldırım, eFinans Yönetim Kurulu Üyeleri Fikret Kaya ve Yenal Göğebakan yanısıra efinans Genel Müdürü Sadi Abalı ve eFinans Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Okan Murat Dönmez katıldı. Finansbank’ın yüzde 51, Cybersoft’un yüzde 49 ortaklığı ile kurulan şirket, bankacılık sistemine entegre olan ürünleri ile müşterilerin fatura ile başlayıp ödeme/tahsilat ile sonuçlanan döngüsünün tamamını kapsayan bir hizmet modeli sunmaya hazırlanıyor. 
eFİNANS kimdir?
eFİNANS, başta e-Fatura ve e-Defter olmak üzere tüm elektronik ticari uygulamalar için servis sağlayıcılığı, bankacılık ve finans çözümleri sunarak müşterilerine yeni dünya ticaretinde danışmanlık yapmayı hedefleyen bir hizmet şirkettir
E-Fatura entegrasyonu, e-Fatura özel servis sağlayıcılığı, e-Fatura arşivlemesi, e-Defter uygulaması ve e-Ticaret portali üzerinden bankacılık hizmetleri için online uygulama çözümleri konularında hizmet sunmayı amaçlayan eFİNANS, kısa zaman içinde Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) getireceği yeni uygulamalar kapsamında, e-Arşiv, e-İrsaliye ve benzeri hizmetleri de portföyüne katmayı hedefliyor.
eFİNANS neler getirecek?
eFİNANS müşterilerine, bir yanda Finansbank'ın finansal gücü ve güvenini, diğer yanda ise  Cybersoft'un teknolojik gücü ve 17 yıllık tecrübesini sunuyor. Yeni dünya ticaretinin tamamen elektronik uygulamalar üzerinden yürüyeceğini öngören eFİNANS, e-Fatura’yı bu yeni dünyanın temel taşı olarak görüyor. Türkiye’de de elektronik uygulamaların başlangıç noktası sayılabilecek; GİB’in bazı sektörler için zorunlu hale getirdiği uygulama ile e-Fatura’nın, tahsilat ve ödeme döngüsü içindeki yerinin giderek artacağına ve mali mührün de etkisiyle bankacılık sisteminde e-Fatura’nın kredi süreçleri içinde de daha fazla yer alacağına inanan eFİNANS, e-Fatura, e-Defter ve yakın gelecekte oluşacak e-Arşiv, e-Çek, e-İrsaliye ve benzeri elektronik uygulamalar ile bankacılığın da uçtan uca elektronik ortama taşınacağı vizyonu ile hareket ediyor. Bu doğrultuda eFİNANS’ın hedefi, müşterileri için elektronik ticaretteki tüm uygulamaların entegre bir biçimde sorunsuz ve verimli kullanımını sağlamak.
eFİNANS bu hedef doğrultusunda daha kuruluş aşamasında ortaklarının bilgi birikimi ile yeni dünya ticaretine adapte olmak isteyen müşterileri için mevcut süreçlerde değişiklik yapmaya gerek kalmadan e-Fatura’ya geçişi kolay ve zahmetsiz seviyeye getirdi ve eFİNANS yazılımları, farklı sistemler kullanan çok sayıda şirkete aynı sunucu üzerinden hizmet verebilecek şekilde tasarlandı.
eFİNANS’ta e-Fatura
eFİNANS, Elektronik Fatura Aktarım ve Yönetim Sistemi’ni (EFYS), müşterilerinin e-Fatura uygulamasını GİB ile entegre olarak kullanabilmeleri için geliştirdi. EFYS’de kullanıcılara yönelik kolay bir ara yüzle erişim sağlandığı için fatura alım ve gönderim işlemleri hızlı bir şekilde yapılıyor. Sistemde uygulama, platform bağımsız yani tüm muhasebe ve ERP programları ile kolaylıkla entegre olabilir bir yapıda ilerliyor. eFİNANS’ın EFYS uygulaması;
- Müşterilerin kendi sistemlerinde (ERP, Muhasebe Programları, vb.) oluşturdukları faturaları e-Fatura formatına çeviriyor,
- e-Fatura’ları mali mühür ile elektronik olarak imzalıyor,
-     Mühürlü e-Fatura’ları paketleyip GİB’e gönderiyor,
-     Firmaya kesilen e-Fatura varsa bunları GİB’den alıyor,
-     Gelen e-Fatura’ları kuruluşun kendi sistemine uygun formata çeviriyor,
-     Mali mühür ve diğer gerekli tüm kontrolleri yapıyor,
-     Etkin bir arşivleme, indeksleme ve loglama ile sorgulama yapılabilmesini sağlıyor,
-     e-Fatura’arın görüntülenmesini ve istendiğinde çıktı alınabilmesini sağlıyor.
eFİNANS’ın hizmetleri ne kazandıracak?
e-Fatura kullanımının artmasıyla Türkiye’de kısa vadede ticaret bilgilerinin standardizasyonu ve doğruluğunun devlet ve sistem tarafından tasdiki hedefleniyor ve bu sayede finans dünyasındaki evrak doğrulama ve evrakın doğruluğu risk unsurunun azalacağı düşünülüyor. eFİNANS azalan bu riskin daha uygun fiyatlama ve ürün çeşitliliği sayesinde yeni çoklu yapılar sağlayacağına inanıyor. Teminatın ve borçlunun eFİNANS evreninde olduğu alışverişlerde ticari akış taraflar arası güveni arttıracağı gibi dijital ortam aracılığı ile yapılacak işlemler hızlanacaktır. Bu, eFİNANS müşterileri ve eFİNANS evreninin tümü için kazan-kazan stratejisini sağlayacak.
eFİNANS’ta e-Defter
eFİNANS e-Defter uygulaması, muhasebe programlarıyla standart yöntemler yoluyla (veri tabanı, web servis, vb.) entegre çalışıyor. Yevmiye Defteri ve Defter-i Kebir belgelerini, GİB’in belirlediği standartlarda hazırlayıp, elektronik olarak kolayca gönderebiliyor. eFİNANS, e-Defter çözümünü iki ayrı alternatifle müşterilerine sunuyor.
Satın Alma: Ürünün satılması ve müşteri lokasyonunda kurularak çalıştırılmasını içeriyor. Lisanslama üzerinden ücretlendirme yapılıyor. Yazılım kiralama (leasing) sistemine uygun bir yazılımdır.
Kiralama: Ürünün, eFİNANS tarafından kurulu bir Bulut Sistem üzerinden kullanılması yöntemini içeriyor. Aylık ya da yıllık hizmet bedeli şeklinde bir ücretlendirme yapılıyor.
 E-Fatura ve e-Fatura Uygulaması nedir?
Satıcı ve alıcı arasındaki iletişimin merkezi bir platform (Gelir İdaresi Başkalığı) üzerinden gerçekleştirildiği elektronik bir belge olan e-Fatura, kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir. Türkiye’de 5 Mart 2010 tarihinden itibaren uygulamada olan e-Fatura, veri format ve standardı GİB tarafından belirlenen, Vergi Usul Kanunu (VUK) gereği bir faturada bulunması gereken bilgileri içerir.
E-Fatura Uygulaması, tanımlanan standartlara uygun e-Faturaların taraflar arasında güvenli ve sağlıklı bir biçimde dolaşımını sağlamak amacı ile GİB tarafından oluşturulan uygulamaların genel adıdır. Anonim, limited ve gerçek/şahıs şirketi statüsündeki mükellefler uygulamadan yararlanabilmektedir.
E-Fatura ticari hayata ne gibi katkılar getiriyor?
Ayda ortalama bin fatura kesen bir firma e-Fatura ile yılda; bin 200 ton karbon salınımını, 4 bin 800 ağacın kesilmesini, 15 bin litre atık su oluşumu ve 156 bin kg sıvı atık oluşumunu engellemiş olur. E-Fatura düzenlemek kağıt faturaya göre satıcı için yüzde 57; alıcı için yüzde 62 daha fazla tasarruf sağlar. Türkiye’de ortalama basılı faturada maliyet yaklaşık 6 TL iken, buna görünmeyen yönetsel ve işgücü maliyetleri eklendiğinde, e-Fatura’nın işletmeler için avantajları daha da artmaktadır.
E-Fatura ticaret hayatındaki hız ihtiyacını basım, gönderim, kurye, karşılama, kontrol, kayıt, arşiv süreçlerini ortadan kaldırarak sağlamaktadır. Geleneksel faturanın oluşturulmasından ulaşmasına kadar ortalama 5 gün geçerken, e-Fatura sisteminde bu süre yaklaşık 22 saniyeye inmektedir.
Arşiv maliyetlerini ve ibraz sürelerini de kısaltan e-Fatura, şirketlerin tahsilat ve ödeme süreçlerindeki kısalma ile nakit akışında hız ve öngörülebilirliğe büyük katkılar sağlamaktadır. E-Fatura Finans kurumları için güvenilirlik göstergesi, teminat ve hatta temlik edilmesi kolay bir veriye dönüşebilecek bir uygulamadır. Bugün Türkiye’de birçok kurumsal firma muhasebe sistemlerini hâlâ tam bütünleşmiş hale getirememiştir. Bu şekilde nakit akışını yönetilememekte; sadece verimlilik arttırılmaya çalışmaktadır. Bunu da genelde bir tarafta bankalarla ölçeklerini kullanarak pazarlık; diğer tarafta ise tedarikçilerine ertelemeli ödeme yaparak gerçekleştirmektedirler. Oysa e-Fatura sistemine geçişle birlikte ne kadar büyük olursa olsun finans birimleri, kurumlarına gelen ve giden tüm faturaları tek bir ekranda görebilmekte ve tüm nakit akışlarını günlük ve isterlerse saatlik olarak yönetebilmektedirler.
E-Fatura ile denetim için harcanan masraf ve süre de azalmaktadır. Uygulama sayesinde basit hatalardan kaynaklanan vergi cezalarının önüne geçebilecektir. 2014 yılının başından itibaren bir e-Fatura mükellefine kağıt fatura düzenlendiğinde kağıt fatura yok hükmünde sayılacak; bununla birlikte hem e-Fatura gönderilir hem de kağıt fatura düzenlenirse kağıt fatura naylon fatura olarak kabul edilecektir.
Yakın gelecekte beklenen gelişmelerle uygulamanın, yurtdışı e-Fatura’laşmayı da desteklemesi söz konusudur. Bu konuda pilot çalışmalar GİB ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından başlatılmıştır.
E-İrsaliye ile ilgili düzenlemenin de GİB tarafından yakın bir dönemde yayınlanması beklenmektedir. E-Fatura uygulaması bankacılık sistemleri entegrasyonu ile e-Ödeme imkanı da sunacaktır.
E-Defter nedir?
E-Defter, şekil hükümlerinden bağımsız olarak VUK ve/veya Türk Ticaret Kanunu’na (TTK) göre tutulması zorunlu olan defterlerde yer alması gereken bilgileri kapsayan elektronik kayıtlar bütünü olarak tanımlanabilir. E-Defter sayesinde kağıt ortamdaki basım, tasdik ve saklama maliyetlerini ortadan kaldırmak; vergi uygulamalarını iyileştirerek gönüllü katılımı teşvik etmek; elektronik denetim için uygun altyapıyı oluşturmak ve yerleştirmek; uzaktan denetim yapılabilmesinin önünü açmak; uluslararası ortak bir dil ve denetim altyapısı oluşturmak mümkün olacaktır. E-Fatura’nın zorunlu kılındığı mükellefler 2014 yılından itibaren e-Defter tutmak zorundadır.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)