BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemFinansal sağlık için 5 kilit adım----

Finansal sağlık için 5 kilit adım

Finansal sağlık için 5 kilit adım
27 Ocak 2022 - 17:36 www.finansgundem.com

Finansal sağlık hayatımızın önemli bir parçası. Bu yalnızca paramızın olmasıyla değil, güvenlikle ve sorumlulukla da ilişkili. Finansal bir plan hazırlamak, geleceğe yönelik belirsizlikleri ortadan kaldırabilir.

FINANSGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Finansal sağlık yalnızca birikim sahibi olmak anlamına gelmiyor. Birikimlerinizin finansal açıdan sağlığı getirebilmesi için, güven hissi yaratması ve sorumlu davranmaya yöneltmesi gerekiyor. Bir finansal plana sahip olmak hedeflerimize ulaşmak için oldukça önemli. Forbes’un haberine göre finansal bir planın olmaması ise strese, belirsizliğe yol açarken, fırsatları da kaybetmeye neden oluyor. Tüm bunlar ise hem fiziki hem de duygusal etkileri ortaya çıkarıyor. İşte finansal sağlık için atılması gereken 5 kilit adım.

1. Belirgin hedefler belirleyin

Birçok kişi hedeflerini belirlerken, uzun vadeli hayallerini ve hayatlarının nasıl olmasını istediğini düşünür. Ancak doğru finansal yolu bulmak en küçük adımdan başlar.

hermoney.com CEO’su Jean Chatzky, “hedefler ve hayaller bunlara ulaşmada stratejik olduğumuz zaman kolaylaşır” dedi. Devamında, “bu nedenle bu hedeflerin oldukça açık olmasını sağlamalı ve neyi hedeflediğinizi anlamalısınız” ifadesini kullandı. Bu nedenle finansal sağlık için şu soruların sorulması gerekiyor: Finansal açıdan sağlık ne anlama geliyor? Bu yıl ne kadar birikim yapmak istiyorum? Emekliliğe kadar gidecek bir yatırım portföyü mü hazırlamak istiyorum? Bir ev mi satın almak istiyorum?

Bu şekilde hayallere ve hedeflere odaklanmak, hedefler için ölçütler belirlemeyi de kolaylaştırır. Bu da hedeflerinize yönelik gerçek adımlar anlamına gelir.

2. Bütçe

Chatzky bütçe konusunda başarıyı sağlamanın kilit unsurunun harcamaların dikkatli bir şekilde izlenmesi olduğunu söylüyor. Chatzky’nin bütçe metodu ise geriye doğru bütçe hazırlamak. Bu modelde öncelikle paranızın şimdi nereye gittiğini tespit ediyor ve bunu izliyorsunuz. Bunu mobil uygulamalardan da gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra birikim hedeflerinizi gerçekleştirmek için kaynaklarınızı kullandığınız alanlarda değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin her ay paranızın büyük bir bölümünü taksiye harcıyorsanız, toplu ulaşımı daha fazla kullanmayı düşünebilirsiniz.

3. Emeklilik planlarının avantajını kullanın

Elbette en büyük ve en önemli birikim hedefi, emeklilikte yeterli miktarda paraya sahip olabilmek.

Rahat bir emeklilik için gerekli olan birikimin miktarı 2021 yılında yaklaşık 1 milyon dolar olarak hesaplandı. Bu rakam yıllar içinde enflasyon nedeniyle yükselecek. Oldukça yüksek bir miktar olsa da, ABD’de emeklilik hesaplarında bulunan ortalama birikim miktarı 65 bin dolar. ABD’lilerin %25’inin ise emeklilik birikimleri bulunmuyor.

Yaptığınız birikimden bağımsız olarak, öncelikli hedefiniz emeklilik birikimi olması. Bunun için çalıştığınız işyerinin sunduğu emeklilik planlarına bakabilir, buna ek olarak emeklilik fonlarını araştırabilirsiniz.

4. Borçlarınızı düzenleyin

Chatzky’e göre, finansal sağlık için atılması gereken en önemli adımlardan biri de borçlarınızı kontrol altına almak.

Bu noktada borçlarınızı yönetebilmek için ‘iyi’ borç ve ‘kötü’ borç arasındaki farkın anlaşılması gerekiyor. İyi borçlar hayatta ulaşmak istediğiniz ev ya da araba satın almak gibi hedefler için bir adım olabilirken, kötü borçlara kredi kartı borçları örnek gösterilebilir.

Borçlarınızı yönetmek için öncelikli olarak faiz oranlarınızı düşürmeyi hedefleyebilirsiniz.

5. İş fırsatlarını değerlendirin

Finansal sağlığın kilit unsurlarından bir tanesi de para kazanabiliyor olmak. finansgundem.com'un derlediği bilgilere göre 2021’in kasım ayında 4,5 milyon kişi istifa ederek rekora imza attı. İşverenlerden ziyade çalışanlar, insanlar daha fazla para kazanmak, daha iyi haklara sahip olmak isterken piyasalara yön veriyor. İçinde bulunduğumuz bu dönem Chatzky’e göre iş değiştirmek için fırsatlarla karşılaşabileceğiniz bir dönem olabilir. Ancak iş değiştirmeden önce dikkatli olmak ve bunu dikkatli bir şekilde düşünmek gerekiyor.

Musk'ın McDonalds'a yaptığı Dogecoin çağrısına Burger King'ten yanıt geldi

 

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları düştü

 

Kripto boğası borsalarda sert düşüş bekliyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)