BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaFinans KulisFinans çalışanları güvenilmez mi?----

Finans çalışanları güvenilmez mi?

Finans çalışanları güvenilmez mi?
24 Mart 2022 - 12:51 www.finansgundem.com

Finans çalışanları güven konusunda kötü bir üne sahipler. Finans yazarı Mark Gongloff’a göre bu genel geçer bir doğru olmasa da sektör çalışanlarının güvenilirlikleri konusunu ele almaları gerekiyor


FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Küresel ekonominin temel taşlarından birisi olan finans çalışanları yoğun çalışma şartlarının dışında parayla olan yakından ilişkileri sebebiyle toplum tarafından güvenilmez olarak da görülürler. Bloomberg Opinion yazarı Mark Gongloff, finans çalışanlarının bu kötü ününe ilişkin bir yazı kaleme aldı. Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre Finans yazarı sektörün bu kötü ün üzerinde düşünmesi gerektiğini belirtiyor. İşte Gongloff’un o yazısı:

“Finans alanında çalışan insanların büyük çoğunluğu, toplumu zenginleştiren ve günlük haber bültenlerine abone olan zeki, çekici, arzu edilen insanlardır. Ev almamıza, iş kurmamıza hatta çizgi film karakterlerinin resimlerini satmamıza yardım ederler. Hayalleri gerçeğe dönüştürürler.

Ama dürüst olalım: Kötü üne sahipler. Wall Street’in kurdu Jordan’ın (‘Wall Street Kurdu Para Avcısı’ kitabının yazarı ünlü ABD’li girişimci Jordan Belfort) son Twitter mesajına verilen çok sayıda rahatsız edici nitelikteki cevap bu durumu belki de en iyi şekilde özetlemiştir.

Elbette Belfort itibar yelpazesindeki kötü şöhretli bir isim. Ama "Müşterilerinizin Miami'ndeki mülkleri nerede?" sorusuyla daha da saygın finans çalışanlarının on yıllardır karşı karşıya kalıyor. Tüm söylemeye çalıştığım şey birçok insan bebek bakıcılığı konusunda finans uzmanlarına güvenmek için iki kez düşündüğü. Özellikle de o bebek paradan yapılmışsa.

Justin Fox, finansörlerin güvenilmezlik konusundaki itibarının tamamen kazanılmamış olmayabileceğini öne süren Almanya merkezli bir deneyi kaleme alıyor. Bu deneyde, bir odadaki bir grup insana, ikinci bir odadaki insanlara verdikleri her bir doların değerinin üç katına çıkacağı söyleniyor. İkinci odadaki insanların da daha sonra bu üç katı paranın bir kısmını ilk odadaki insanlara geri verme seçeneği bulunuyor.

İkinci odadaki finans çalışanlarının ilk odadaki insanlara parayı geri verme olasılığının önemli ölçüde daha düşük olduğunu öğrenmek sizi şaşırtmayacaktır. Kimileri buna "bencilce" hatta "akıllıca" diyebilir.

Deneyle ilgili yeni bir makalenin yazarları buna "güvenilmez" diyordu. Asıl fikir ilk odaya para göndermenin bu iki odalı toplumun tamamına fayda sağlıyor olmasıydı. Bununla birlikte ortaya çıkan sonuca göre bu insanların bu iki odalı toplumu umursayacağı konusunda güvenilemez. Bu yargı, iki odadan çok daha büyük olan gerçek bir insan toplumunda finans alanında çalışan geniş bir kesim için uygulandığında haksızlık oluşturabilir. Yine de deneyin sonuçlarını düşünmek kötü bir fikir olmayabilir.”

En sıkıcı ve en heyecanlı 5 meslek

 

Fon yöneticileri doğru zamanı bulamıyor

 

Finans sektörü yatırımcıları güvenli limanlara kaçıyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)