BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemFas'ta Fransız bitkisel yağlarına boykot çağrısı----

Fas'ta Fransız bitkisel yağlarına boykot çağrısı

Fas'ta Fransız bitkisel yağlarına boykot çağrısı
23 Şubat 2021 - 06:22 www.finansgundem.com

Faslı sosyal medya aktivistleri, Fransız şirketlerinin ülkede satılan bitkisel sofralık yağlara yaptığı ortak zamlardan dolayı boykot uygulanması çağrısında bulunuyor

Fransız şirketlerinin hakim olduğu Fas piyasasında bitkisel yağlara yapılan ortak zamlar tepkilere neden oldu.

Fas Tüketici Hakları Birliği Başkanı Buazze Harati basına yaptığı açıklamada, Fransız şirketlerinin gerekçelerini açıklamadan yaptıkları zammın kanuna aykırı olduğunu söyledi.

Bitkisel yağ fiyatlarının serbest bırakıldığını hatırlatan Harati, ancak kanunun tüm şirketlerin ortaklaşa fiyat artışında anlaşmasını yasakladığını kaydeti.

Harati, Rekabet Kurulunu göreve çağırarak söz konusu şirketler arasında bir anlaşma olduğunun ispatı için araştırma yapılmasını istedi.

Sosyal medya aktivistleri ise Fransız şirketlerinin ülkede satılan bitkisel sofralık yağlara yaptığı ortak zamlardan dolayı boykot uygulanması çağrısında bulundu.

Sürpriz olduğu belirtilen ortak zam kararına karşı sosyal medyadan yapılan çağrılar, 2018'de Fransız şirketlerine karşı uygulanan halk boykotlarının getirdiği olumlu sonuçları gündeme taşıdı.

Ülkede Fransız şirketlerinin piyasayı elinde tuttukları, süt, su ve akaryakıt ürünlerine karşı aylar süren boykotlar sonuç getirmiş, süt ürünlerinde dünya markalarından kabul edilen Fransız şirketi Fas'ta fiyatlarını geri çekmek zorunda kalmıştı.

Fransa'da 16 Ekim'de Hazreti Muhammed'e hakaret içerikli karikatürleri derste öğrencilerine gösteren bir öğretmenin başı kesilerek öldürülmesinin ardından, siyasetçilerin büyük bir kısmının İslam'ı ve Müslümanları hedef alan açıklamalarda bulunması tartışmalara ve İslam dünyasında protestolara yol açmıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise bu olayın ardından yaptığı bir açıklamada, Hazreti Muhammed'e yönelik karikatürleri yayınlamaktan vazgeçmeyeceğini söylemişti.

Fransa'nın bu tavrına karşı Müslüman ülkelerde Fransız ürünlerine boykot kampanyaları başlatılmıştı.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)