BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemFaruk Çelik eylemleri değerlendirdi----

Faruk Çelik eylemleri değerlendirdi

Faruk Çelik eylemleri değerlendirdi
23 Mayıs 2015 - 15:42 www.finansgundem.com

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, otomotiv işçilerinin iş bırakma eylemine ilişkin açıklamalarda bulundu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bursa'da bazı otomotiv fabrikalarındaki iş bırakma eylemlerine ilişkin, "Ender yaşanan bir durumla karşı karşıyayız, doğrusu anlam vermekte insan zorlanıyor" dedi.

Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu eylemlerin toplu sözleşmeden değil, farklı iş yerlerinde yapılan iki ayrı sözleşmeden kaynaklandığı yönünde bilgi aldıklarını söyledi.

Bunların hükümetle ya da Bakanlıkla ilgisinin olmadığını vurgulayan Çelik, "İşçi, işveren, sendika arasındaki toplu sözleşme sonrasında yaşanan bir durum. Çok da sık yaşanan bir durum değil. Ender yaşanan bir durumla karşı karşıyayız, doğrusu insan anlam vermekte zorlanıyor. Çünkü toplu sözleşme döneminde hak arama olur. Eğer aranan taleplere cevap verilmezse tabii grev hakkı vardır ama şimdi böyle bir durum söz konusu değil. Ülke ekonomisi açısından son derece önemli sektör olan otomotiv ve yan sanayisinin bu şekilde durması, yani neticeleri ekonomik anlamda ağır olacak bir tablo var. Bu, hepimizin sağduyuyla yaklaşması ve düşünmesi gereken bir olay" diye konuştu.

"Olaya siyasal boyut kazandırmaya çalışıyorlar"
Türk ekonomisinin herhangi bir kayba uğramaması konusunda herkesin dikkatli olması gerektiğini ifade eden Çelik, işçilerin iş güvencesini kaybetmesini kabul etmediklerini kaydetti.

Üzerlerine düşen bir konu olması durumunda seve seve yerine getireceklerini dile getiren Çelik, şöyle konuştu:

"Bazı kesimler bu olaya siyasal boyut kazandırmaya çalışıyor. Bu olayın bir siyasal boyutu yok, tamamen işçi, işveren, sendikalar arasındaki sözleşmelerden kaynaklanan bir tablo olduğunu herkesin bilmesini istiyorum. Sağduyunun hakim olmasını diliyor ve bir an önce işçi kardeşlerimizin iş yerlerine dönmelerini istiyorum. İşverenlerin de sözleşmelerde eğer bir yanlışlık yapıldıysa bunun nasıl telafi edileceği konusunda gerekli değerlendirmeleri yapmaları gerekiyor. Hukuktan çıkmamak gerekiyor. Aksi takdirde yani hukuksuzluk yeni hukuksuzluklar meydana getirir. O zaman herkes kaybeder. Ben sağduyunun hakim olacağına inanıyorum."

"Çözüm yolu diyalog"
Bakan Çelik, otomotiv ve yan sanayisinin ülke ekonomisinin can damarlarından biri olduğunu vurguladı.

Seçime kısa bir süre kala yaşanan durumun farklı yorumlandığını belirten Çelik, "İşçilerimiz bu tür kendi menfaatlerinin, kendi taleplerinin dışında birilerinin telkinleri, talepleri veya yönlendirmeleri çerçevesinde hareket etmiyor. Onlar kendi hakları çerçevesinde duruyorlarsa çözüm yolu, işçi, işveren arasındaki diyalogdur. Bu işin farklı unsurları olabilir, seçim ve siyaseti bu işe sokmak isteyenler olabilir, bunlara fırsat verilmemesi gerektiği inancındayım" şeklinde konuştu.
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)