BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkFaizsiz finans kuruluşları artacak----

Faizsiz finans kuruluşları artacak

Faizsiz finans kuruluşları artacak
10 Ekim 2014 - 11:19 www.finansgundem.com

Yeni OVP'ye göre, faizsiz finans sektöründeki ürün ve hizmet çeşitliliği ile bu alanda faaliyet gösteren kuruluş sayısının artırılması öngörülüyor

Orta Vadeli Program'da (OVP), faizsiz finans sektöründeki ürün ve hizmet çeşitliliği ile bu alanda faaliyet gösteren kuruluş sayısının artırılması öngörülüyor.

2015-2017 dönemini kapsayan OVP'de, mali piyasaların reel sektörün finansman ihtiyacını karşılayan, yurt içi tasarrufların artmasına katkı sağlayan, finansal ürün çeşitliliğine sahip, etkin ve şeffaf işleyen bir yapıya kavuşturulması öncelikli amaç olarak tanımlandı. OVP'de İstanbul'un uluslararası bir finans merkezi olmasına yönelik çalışmalara yeni bir ivme kazandırılacağı belirtildi.

Bankacılık sektörünün düzenleme ve denetiminin ülke ihtiyaçları dikkate alınarak uluslararası standartlar çerçevesinde geliştirileceğine yer verilen programda, finansal istikrarı korumak ve ekonomideki devresel hareketlerin etkisini azaltmak amacıyla gerekmesi halinde makro ihtiyati düzenlemeler yapılacağı ifade edildi.

Faizsiz Finans kuruluşlarının sayısı artacak

Programda, faizsiz finans sektöründeki ürün ve hizmet çeşitliliği ile bu alanda faaliyet gösteren kuruluş sayısının artırılacağı belirtilerek, sektörün kurumsal ve hukuki altyapısının güçlendirilmesine yönelik çalışmalar yürütüleceği, faizsiz finans ürünlerinin kullanımının yaygınlaştırılacağı bildirildi.

Farklı finans kurumları arasında haksız rekabete yol açan vergi uygulamalarının tespit edilerek ortadan kaldırılacağı ifade edilen programda, finansal araçlar ile bunların dayanak varlıklarına ilişkin vergi uygulamalarının uyumlaştırılacağına yer verildi.

Bireylerin finansal ürünler hakkındaki bilgi düzeyinin artırılması, yatırımcı tabanının genişletilmesi, yurt içi tasarrufların artırılması ve mali piyasaların daha sağlıklı işlemesinin sağlanması amacıyla finansal eğitimin yaygınlaştırılacağı ifade edilen programda, şunlar kaydedildi:

"Finansal ürün ve hizmetleri arz edenler ile finansal tüketiciler arasında adil bir alışveriş ortamı sağlamaya yönelik uygulamalar hayata geçirilecektir. Sermaye piyasalarında yatırımcı haklarının iyileştirilmesine yönelik uygulamalar geliştirilecektir. Mali piyasalara ilişkin uyuşmazlıkların süratli ve etkin bir şekilde çözümüne yönelik düzenleme yapılacak ve uygulama güçlendirilecektir. Tasarrufların daha uzun vadeli finansal araçlarda değerlendirilmesine yönelik gerekli düzenlemeler yapılacaktır. KOBİ ve girişimcilerin finansmana erişimini kolaylaştıracak alternatif finansman yöntemleri geliştirilecektir."
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)