BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkFaizdeki artışa rağmen kredilerdeki talep arttı----

Faizdeki artışa rağmen kredilerdeki talep arttı

Faizdeki artışa rağmen kredilerdeki talep arttı
18 Haziran 2022 - 10:21 www.finansgundem.com

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun verilerine göre faizlerdeki artışa rağmen kredilerde talep artarak sürüyor.

Ekonomi yönetiminin bir dizi sıkılaşma adımı ile frene bastığı kredilerde büyüme ivmesi hız kesmiyor. 10 Haziran haftasında ticari krediler 50.5 milyar TL, tüketici kredileri ise 16.4 milyar TL artış gösterdi. Böylece toplam TL krediler haftalık bazda 66.9 milyar TL artarak 3 trilyon 729 milyar TL olarak gerçekleşti. Veriler tüketici kredilerinde 10 Haziran itibarıyla büyüme hızının yüzde 60'ı aştığını gösterdi. Ticari krediler tarafında ise büyüme hızı yüzde 50 seviyesine çıktı.

Ticari kredi de hız kesmedi

Geride bıraktığımız hafta, ekonomi yönetiminden tüketici kredilerine gelen sert tedbirler ile kredi rakamlarında önümüzdeki haftalarda ciddi bir yavaşlama amaçlanıyor. Ancak nisan sonunda ticari kredilere yönelik atılan makro ihtiyati adımların etkisinin sınırlı kaldığı gözleniyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) haftalık verileri üzerinden yapılan hesaplamaya göre 10 Haziran haftası itibarıyla yıllık bazda parite etkisinden arındırılmış kredi büyümesinin 13 haftalık hareketli ortalaması yüzde 56.3'e yükseldi. Söz konusu haftada tüketici kredilerindeki büyüme yüzde 60.5'e, TL ticari kredi büyümesi ise yüzde 49.9'a artış gösterdi.

Artışı durdurmak için vadeler kısaltıldı

BDDK eylülde 50 bin TL üzeri tüketici kredilerinde vade sınırını 36 aydan 24 aya indirmişti. Geçen hafta ise 100 bin TL olarak yeni bir sınır tanımlandı ve vade 24 aydan 12 aya indirildi. Merkez Bankası, nisan sonunda hızla artan ticari kredileri frenlemek için yüzde 25’e varan oranlarda zorunlu karşılık yükü getirmiş, hemen ardından BDDK da sermaye
yeterliliği hesaplamasında kullanılacak risk ağırlığını artırmıştı.

Faizlerdeki artışa rağmen kredilerde talep sürekli artıyor

Verilere göre, tüketici kredileri geçen yıla göre 190 milyar TL artışla 890.3 milyar liraya çıktı. Bankaların bireysel kredi kartı alacakları da yıllık 109.2 milyar TL artarak 269.3 milyar TL oldu. TL ticari kredi hacmi ise 985.8 milyar TL yükselişle 2.5 trilyon TL’ye çıktı. Bu süreçte faizler de yükseldi. Merkez Bankası verilerine göre geçen hafta bireysel kredilerde ortalama faiz yüzde 30.7'ye yükseldi ve geçen yıla göre 7.3 puan artış kaydetti. Ticari kredi faizleri ise yüzde 24.9'a yükselerek, geçen yıla göre 4.6 puan artış kaydetti. (Mehtap Özcan Ertürk - Sözcü)

BDDK'dan bireysel kredilere fren!

BDDK'dan 6 tasarruf finansman şirketine faaliyet izni

BDDK'ya 2021'de 200 bine yakın şikayet geldi

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Bir vatandaş18 Haziran 2022 12:53

    Bu durum özetle krediyle yaşayan vatandaş kredi ile işini döndüren esnaf bir an önce krediler yasaklanmalı