BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaFaiz değişmeyecek ama piyasalar tedirgin!----

Faiz değişmeyecek ama piyasalar tedirgin!

Faiz değişmeyecek ama piyasalar tedirgin!
18 Eylül 2021 - 11:22 www.finansgundem.com

Gelecek hafta gözler Fed, Japonya Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası'nın faiz kararlarına çevrilirken, üç merkez bankasının da faiz oranlarında değişikliğe gitmesi beklenmiyor.

Küresel pay piyasaları ekonomik toparlanmaya ilişkin artan endişeler ve Çin'deki regülasyon adımlarıyla satıcılı bir seyir izlerken, gelecek hafta gözler, başta ABD Merkez Bankası (Fed) olmak üzere küresel bazda merkez bankalarının para politikası kararlarına çevrildi.

Yurt içi pay piyasalarında bu hafta cari işlemler dengesi ve sanayi üretimi verileri takip edilirken, gözler gelecek hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararına çevrildi.
Ekonomistlerin büyük çoğunluğu politika faizinin yüzde 19'da sabit bırakılmasını beklerken, politika metninde para politikasının geleceğine ilişkin ipuçları aranacak.

Analistler, küresel bazda önemli merkez bankalarının da gelecek hafta politika kararı alacak olmaları ve enflasyon endişeleriyle şahinleşmesi olası tutumların dünya genelinde oynaklığı artırabileceğini ifade etti.

Öte yandan, Temmuzda takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi geçen ay yıllık bazda yüzde 8,7 artışla beklentilerin altında kalırken, cari işlemler açığı ise temmuzda 683 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

İngiltere, piyasalar kapandıktan sonra yaptığı açıklamada, Kovid-19 önlemleri kapsamında uyguladığı seyahat listesinde yaptığı güncellemede, Türkiye'yi 22 Eylül itibarıyla seyahat sonrası zorunlu otel karantinası gerektiren kırmızı listeden çıkardı.

BIST 100 endeksi küresel pay piyasalarına paralel bu hafta da değer kaybederek haftayı yüzde 1,34 azalışla 1.419,43 puandan tamamladı.

Dolar/TL haftayı yüzde 2,06 değer kazancıyla 8,6441'den kapattı.

Gelecek hafta yurt içinde, çarşamba tüketici güven endeksi, TCMB'nin faiz kararı ve cuma, kapasite kullanımı, reel kesim güven endeksi ve sektörel güven endeksleri takip edilecek.

Yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının küresel ekonomiyi beklenenden daha kötü etkilediğine ve bilinen 300 milyar dolar borcu bulunan Çinli Evergrande şirketinin finansal istikrarı bozabileceğine yönelik endişeler küresel pay piyasalarında satış baskısını beraberinde getirdi.

Gelecek hafta gözler Fed, Japonya Merkez Bankası (BoJ) ve İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) Faiz kararlarına çevrilirken, üç merkez bankasının da faiz oranlarında değişikliğe gitmesi beklenmiyor.
Toplantılarda, Fed'in varlık alımlarının azaltılması konusundaki yol haritasını belirginleştirmesine ve BoE'nin artan enflasyon baskısı karşısında para politikası tutumundaki olası değişikliğe yönelik ipuçları aranacak.

Analistler, gelecek hafta veri gündeminin de yoğun olduğuna dikkati çekerek, özellikle imalat sanayi ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin Kovid-19 salgınında Delta varyantının ekonomik etkilerini daha net yansıtabileceğinden dolayı küresel pay piyasalarında oynaklığı artırabileceğini bildirdi.

Artan risk algısıyla, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi üst üste dördüncü hafta da yükselerek yüzde 1,3710 seviyesine, 2 yıllık tahvil faizi de yüzde 0,23'e çıktı.

Altının ons fiyatı artan enflasyonist risklere karşı şahinleşen merkez bankalarıyla haftalık yüzde 2 değer kaybederek 1.751 seviyesine geriledi.

Ekonomik toparlanmaya ilişkin endişelerin bakır fiyatlarını baskılamasıyla yüzde 2,2 değer kaybeden bakırın libresi 4,24'e gerilerken, Brent petrolün varil fiyatı hava muhalefeti sebebiyle aksayan üretim sebebiyle artarak haftalık yüzde 3,1 değer kazancıyla 74,8 dolara yükseldi.

Avrupa'da kışın sert geçebileceğine yönelik uzmanların uyarıları ve Rusya'nın depolarında yeteri kadar doğal gaz olmadığını açıklaması sonrası ise doğal gaz fiyatları rekor kırdı.

POWELL’IN AÇIKLAMALARI BEKLENİYOR

ABD'de bu hafta yatırımcıların odağında bulunan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri beklentiler dahilinde gelirken, gözler gelecek hafta çarşamba Fed'in faiz kararı, Fed Başkanı Jerome Powell'ın toplantı sonrası yapacağı konuşma ve Fed yetkililerinin cuma günü yapacakları sözle yönlendirmelere çevrildi.

Hafta içinde ABD'de TÜFE aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 5,3 artarak beklentiler dahilinde gerçekleşirken, enflasyonda tepe noktasının görülmüş olabileceği beklentisi piyasalardaki risk unsurlarını kısmen azalttı.

Ekonominin beklenenden daha fazla etkilenmiş olabileceğine yönelik endişeler ise artan risk iştahını törpüledi.

Gelecek hafta, Fed'le birlikte mali politikalar tarafı ve veri gündeminde de yoğunluk göze çarparken, Temsilciler Meclisi Demokrat çoğunluk lideri Steny Hoyer, meclisin borç sınırını haftaya ele alacağını söyledi.

Yüksek seyreden risk algısıyla S&P 500 endeksi haftalık yüzde 0,57, Nasdaq endeksi yüzde 0,47 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,07 değer kaybetti.

20 Eylül ile başlayan haftanın veri takviminde, salı cari denge, inşaat izinleri ve konut başlangıçları, çarşamba ikinci el konut satışları, perşembe imalat sanayi ve hizmet sektörü PMI ve cuma günü yeni konut satışları takip edilecek.

BoE HANGİ KARARLARI ALACAK?

Avrupa borsalarında TÜFE ve Avrupa Merkez (ECB) Başkanı Christine Lagarde'ın konuşması yakından takip edilirken, gelecek hafta perşembe günü BoE'nin faiz kararı ve artan enflasyon baskısına karşı atılacak olası sözle yönlendirmeler gündemin odağına yerleşti.

ECB Başkanı Lagarde, hafta içinde yaptığı konuşmada bankanın destekleyici duruşunun süreceğine ilişkin açıklamalarda bulunurken, ülkelerin ekonomik toparlanma için mali destek vermelerinin gerekliliğini bir kez daha dile getirdi. Konuşmanın tahmin edildiği kadar şahin olmaması yatırımcıları rahatlattı.

Enerji fiyatları Avrupa'da hafta boyunca rekor üzerine rekor kırarken, artan maliyetlerin enflasyon baskılarını besleyebileceği ve merkez bankalarını daha şahin bir tutuma yönlendirebileceği endişesi pay piyasalarını baskıladı.

Bu hafta açıklanan verilere göre Avro Bölgesi'nde yıllık TÜFE beklentilere paralel yüzde 3 seviyesinde gerçekleşirken, İngiltere'de tahminleri geride bırakarak yıllık yüzde 3,2'ye çıktı.
Avro/dolar paritesi haftayı yüzde 0,7 değer kaybıyla 1,1727'den tamamlarken, haftalık bazda Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,77, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,93, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,40 değer kaybetti. İtalya'da MIB 30 endeksi ise yüzde 0,09 yükseldi.

Gelecek hafta, pazartesi Almanya'da Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), çarşamba Avro Bölgesi'nde tüketici güven endeksi, perşembe bölge genelinde imalat sanayi ile hizmet sektörü PMI ve cuma günü Almanya'da Ifo iş ortamı güven endeksi verileri takip edilecek.

Asya'da, ekonomik toparlanmaya ilişkin endişeler, Çin'in regülasyon adımları ve Evergrande şirketinin borçlarının yapılandırılmasına yönelik süreç risk algısını artırırken, gelecek hafta BoJ'un faiz kararı ve Çin'deki gelişmeler yatırımcıların odağında olmaya devam edecek.

BoJ'un faiz oranlarında değişikliğe gitmesi beklenmezken, Çin Merkez Bankası (PBoC) artan risk unsurları karşısında kredi kanallarını gevşetebilir.

Evergrande şirketinin büyüklüğü sebebiyle finansal istikrara zarar verebileceği endişesi Asya'da pay piyasalarını baskılamaya devam ederken, makro ekonomik verilerden gelen olumsuz sinyaller de söz konusu seyri destekledi.

Japonya'da çekirdek makine siparişleri yıllık yüzde 11,1, Çin'de perakende satışlar yıllık yüzde 2,5 ve sanayi üretimi yüzde 5,3 artsa da üç veri de beklentileri karşılayamadı.

Bu gelişmelerle, Şanghay bileşik endeksi haftalık bazda yüzde 2,41 ve Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 4,90 değer kaybederken, Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,39 ve Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,48 değer kazandı.

20 Eylül ile başlayan haftanın veri takviminde, çarşamba BoJ'un faiz kararı ve cuma Japonya'da TÜFE verileri takip edilecek. Japonya'da borsalar pazartesi ve perşembe, Çin'de ise pazartesi ve salı günü tatil nedeniyle kapalı olacak.

Faiz kararları, piyasaları nasıl etkileyecek?

 

Piyasalarda gün sonu 17/09/2021

 

Piyasaları merkez bankaları yönetecek!

 

YORUMLAR (16)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Yorum20 Eylül 2021 12:28

  Yabancı yatırımcının olmadığı piyasada bu kadar dalgalanma anlaşılır bir durum değil ya yabancı yatırımcı türkiyede ama saklanıyor ya da birileri piyasanın ritmini bozuyor

 • Ayı 🐻 Piyasası 19 Eylül 2021 20:59

  Ayı Isırmaya başladı. Ayı piyasası girişinde olduğumuz artık aşikar. . Önce yavaş düşme sonra hızlanır ki, nereye kadar düşer bilinmez.

 • Yorum19 Eylül 2021 18:04

  ABD sonları oynuyor ben size söyleyeyim eğer nükleer diye bişey olmasaydı abd yi çoktan indirmiş ve çoktan parçalamışlardı tek sıkıntı nükleer dünyanın hiçbir ülkesi kendisinde de nükleer olmasına rağmen böyle bir savaşa kendi ülkesini ve dünyayı sokmak istemiyor ama abd nin yaptıklarınıda artık kimse sineye çekmek istemiyor parayı kendi basıyor ama ticaret açığı veriyor ve bu halde bile tüm işler kötüye gidiyor göreceksiniz ileriki tarihlerde küçük küçük savaşlarda hep kaybedecek daha sonra orta ve büyük savaşlar gelecek kendi içinde parçalanacak

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU19 Eylül 2021 15:28

  ABD nin durumu kötü nasıl faiz artıracak.

 • Gerçeğin Kendisine Sor 19 Eylül 2021 13:08

  ABD sert düştü. Avrupa düştü. Ptesi BİST dede düşüş olur. Devamı da gelir

 • Remzi Sürüel 19 Eylül 2021 12:40

  Piyasalar hep tedirgin. Ancak bu sefer farklı. Borsalar düşüş eğiliminde. Yabancı yok, para girişi yok. Yani borsada umut başka bahara

 • fafa19 Eylül 2021 12:32

  Bizim yetkililer çenelerini kapatsınlar,ekonomiye en iyi hayrı yapmış olurlar.Vatandaş beni unuttu mu acaba sesimi bir duyurayım dedi mi piyasanın başı dönüyor.Zaten kırılgan bir ekonomimiz var,ekonomiden anlayan da konuşuyor,anlamayan da.

 • İstemeyerek yazdım 19 Eylül 2021 00:01

  Böyle sistem olmaz. 3 haftada bir tüm ekonomik hareketler Merkezin alacağı vereceği veremeyeceği karara göre şekilleniyor. Yatırımcı sürekli acaba sorusuyla yatıp kalkıyor. Yabancı gidiyorsa bir değil bir çok sebebi var. Ben ekonomistim, ben paşayım, ben başkomutanım Sistemi piyasalara iyi gelmiyor. Elbette söz konusu piyasalar olduğu zaman

 • Berber Bekri 18 Eylül 2021 21:59

  Dolar 1 ocak 2022 de en az 10 lira üstüne 1 -2 ilave edene de katılırım zira ağanın eli tutulmaz....YTD...MB nın açıkladığı rakamlara inanan varsa gülerim

 • Başka zgerçek Arama 18 Eylül 2021 19:14

  Reel enflasyon + 150 baz... bak ne oluyor dolara, tıpış tıpış 7 ye iner. Marketler ucuzlar. Millet nefes alır ya..Doların inmesini kim/ kimler istemiyorsa milyon milyon doları var demektir

 • azılı solcu18 Eylül 2021 15:36

  ingiltere,amerika ve japonya faiz düşürmeli biz ise faizi yükseltmeliyiz.

 • halil rıza18 Eylül 2021 14:52

  FED üyeleri hergün sinyali veriyor,varlık alımları bu yı azaltılacak.2 FED üyesi şimdiden hisselerini sattı bile

 • Veli 18 Eylül 2021 19:16

  Fed varlık alımlarını kestiğinde borsalar direk aşağıya

 • Peroş 18 Eylül 2021 12:44

  Tedirginlik Risk demektir. Yastık altına koyacak bir şey de kalmadıki

 • Mehmet Baydar 18 Eylül 2021 12:24

  Uzun zamandır süren ve neredeyse her iki haberden biri halinde olan piyasalardaki TEDİRGİNLİK ilk olarak borsaları olumsuz etkiler. . Düzeltme beklentisi güçlendiğine göre kısa-orta vadede borsaları uzaktan seyretmek daha güvenli olacaktır.

 • Powell de borsa'yı düşürmez.18 Eylül 2021 11:57

  Tcmb da faiz değiştirmez diye tahmin ediyorum, faiz artış beklentisi olmasın diye çekirdek enflasyondan bahsetti bence.. Yatırım tavsiyesi değildir.