BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaAraştırmaEvli ve üniversite mezunu erkekler daha uzun yaşıyor----

Evli ve üniversite mezunu erkekler daha uzun yaşıyor

Evli ve üniversite mezunu erkekler daha uzun yaşıyor
03 Ağustos 2022 - 14:46 www.finansgundem.com

Danimarkalı bilim insanlarına göre erkeklerin ortalama yaşam süresi kadınlardan daha az olmasına karşın "kadınlardan daha uzun yaşama şansları" var.Danimarka'da 1751-2020 arasındaki veriler incelenerek yapılan bir araştırmada, özellikle evli ve üniversite mezunu erkeklerin, uzun yaşama ihtimalinin yüksek olabileceği ortaya çıktı.

Sonuçları BMJ Open dergisinde yayınlanan araştırmada, tüm kıtalarda 199 ülkedeki kadın ve erkeklerin yaşam sürelerine ilişkin 1751-2020 yıllarında toplanan veriler incelendi. Araştırma, gelişmiş ülkelerde erkeklerin kadınlardan daha uzun yaşama olasılığının, 1970'lere kadar düştüğünü, ama sonraki yıllarda tüm popülasyonlarda giderek yükseldiğini ortaya çıkardı.

Sigara ve alkol faktörü

Ortalama yaşam süresindeki değişimlerin artması ve düşmesinde, sigara ve alkol kullanımı gibi diğer davranış farklılıkların etkili olduğu ifade edildi.

1751'den beri incelenen tüm topluluklarda neredeyse tüm yıllarda erkeklerin kadınlardan daha uzun yaşama olasılığının yüzde 25 ile 50 arasında değiştiği görüldü.

Bulgular, 'kadınlar erkeklerden daha uzun yaşar' inancına meydan okuyor

Uzmanlar ayrıca "Evli veya üniversite diplomasına sahip erkekler, bekar veya lise diploması olmayan kadınlarla kıyaslandığında daha uzun yaşama eğiliminde" dedi.

Araştırmacılar, "Erkeklerin ortalama yaşam süresi kadınlardan daha düşük ve ölüm oranları da her yaşta daha yüksek olsa da, erkeklerin de kadınlardan daha uzun yaşama şansı yüksek. Bu bulgular, 'kadınlar erkeklerden daha uzun yaşar' inancına meydan okuyor. Ortalama yaşam süresindeki farklılıklar üzerine körlemesine bir yorum, gerçek eşitsizliklerin çarpıtılmış şekilde algılanmasına yol açabilir" açıklamasını yaptı.

Rahat bir yaşam sürmek için ne kadar para gerekir?

 

İdeal bir yaşam için ne kadar paraya ihtiyaç var?

 

ABD'de Asyalı ve Pasifik Adalılar en fazla ortalama yaşam süresine sahip

 

Telefona bakmak yaşam süresini kısaltıyor

 

Yer: Antarktika... 'Gizli bir yaşam alanı' keşfedildi!

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)