BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemEvergrande, temerrütten son anda kurtuldu!----

Evergrande, temerrütten son anda kurtuldu!

Evergrande, temerrütten son anda kurtuldu!
11 Kasım 2021 - 09:42 www.finansgundem.com

Çin'in en borçlu gayrimenkul geliştirme şirketi olan China Evergrande Group'un 148 milyon dolar tutarındaki tahvil kupon, faiz ödemesini, tanına 30 günlük ek sürenin dolduğu dün bir kısım offshore yatırımcıya ödediği açıklandı.

China Evergrande 30 günlük ek sürenin sonunda bazı tahvil yatırımcılarına faiz ödemesini yaptı ve temerrüdden kurtuldu. Ağır borç yükü altındaki Çinli emlak devi, faiz ödemelerini bir kez daha son günde gerçekleştirerek iflas endişelerini de şimdilik öteledi. Şirket temerrüt süresi 23 Ekim'de dolan borçlarını da son gününde ödemişti.

Almany Piyasa Takip Ajansı (DMSA) dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada Evergrande'nin 148 milyon dolarlık Faiz ödemesini Asya'da mesai saatinin sonuna kadar ödemediğini duyursa da, Bloomberg ve New York Times bu ödemenin yapıldığını iddia ettiler.

Borçların ödendiği teyit edildi

Konu hakkında Reuters'ın ulaştığı bilgi sahibi bir kaynak, şirketin alacaklılara ödemeleri yaptığını teyit etti. New York Times ve Bloomberg de, China Evergrande'nin faiz ödemelerinin yapılması için verilen 30 günlük sürenin sonunda vadesi geçmiş 3 tahvil için ödeme yaptığını yazdılar.

Bloomberg'in uluslararası takas şirketi Clearstream'e dayandırdığı haberine göre Evergrande, Nisan 2022, 2023 ve 2024 tahvilleri için 148 milyon dolardan fazla kupon ödemesini 30 günlük ek sürede gerçekleşti ve herhangi bir offshore borç yükümlülüğü nedeniyle temerrüde düşmedi.

Evergrande'nin 28 Aralık'ta Haziran 2023 ve 2025 vadeli tanviller için 255 milyon dolardan fazla kupon ödemesi bulunuyor.

Borcun 19 milyar doları tahvillerden oluşuyor

Dünyanın en borçlu inşaat ve gayrimenkul geliştirme şirketi olan Evergrande, son haftalarda toplam 300 milyar dolara karşılık gelen borçlarını çevirmekte zorlanıyor. Bu borçların 19 milyar dolarlık bölümü ise uluslararası piyasalarda ihraç edilen tahvillerden oluşuyor.

Evergrande'nin Hong Kong borsasında işlem gören hisseleri, ödemenin ek süre bitmeden önce gerçekleştirilmesinin yatırımcıları rahatlatmasıyla yüzde 9 yükseldi.

Evergrande, 148 milyon dolarlık faiz borcunu ödeyemedi

 

 

Evergrande için son gün: Ödeme yapmazsa temerrüde düşecek

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)