BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemEuro Bölgesi'nde şirketlerin kredi talebinin azalması bekleniyor----

Euro Bölgesi'nde şirketlerin kredi talebinin azalması bekleniyor

Euro Bölgesi'nde şirketlerin kredi talebinin azalması bekleniyor
31 Ocak 2023 - 16:32 www.finansgundem.com

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) hazırladığı Banka Kredi Anketi raporunda, geçen yıl son çeyrekte Euro Bölgesi'ndeki şirketlerin kredi talebinin azaldığı ve ilk çeyrekte daha da azalacağı belirtildi.

ECB, Euro Bölgesi'ndeki 151 bankanın katıldığı Banka Kredi Anketi'nin sonuçlarına ilişkin bir rapor yayımladı.

Raporda, geçen yılın son çeyreğinde Euro Bölgesi'nde şirketlerin kredi talebinin azaldığı ve artan borçlanma maliyetleri nedeniyle yılın ilk çeyreğinde daha da azalacağı belirtildi.

ECB, söz konusu talep azalışına neden olarak “Euro Bölgesi'nde artan faiz oranlarını” gösterdi.

ECB'nin anketine katılan bankaların yüzde 26’sı, geçen yılın son çeyreğinde şirketlere verilen kredileri koşullarını daha katı hale getirdiklerini belirtti. Bu da kredilerde 2011 borç krizinden bu yana en fazla kısıtlamaya sebep oldu.

ECB raporunda, "Ekonomik görünüme ve sektöre veya şirkete özgü duruma ilişkin risk algılarının artması, bankaların risk tolerans düzeylerinin azalması ve artan fon maliyetleri, Euro bölgesinde şirketlere verilen krediler için kredi standartlarını sıkılaştırmaya devam etti." denildi.

Ankete katılan bankaların yüzde 74'ü son çeyrekte ipotek talebinde düşüş bildirirken, en büyük düşüşler Almanya ve Fransa'da görüldü.

ECB’nin raporunda "Bu, son faiz oranlarındaki artışların konut kredisi talebi üzerindeki güçlü olumsuz etkisine ve düşen tüketici güvenine işaret ediyor" ifadesine yer verildi.

Enflasyonla mücadele

ECB, yüksek enerji ve gıda maliyetlerinin ve aynı zamanda Kovid-19 salgınından sonra ekonomik faaliyetlerin yeniden başlamasının bir sonucu olarak rekor düzeydeki enflasyonla mücadele ediyor.

Yüksek enflasyonla mücadelede, ECB Faiz oranlarını Temmuz 2022’den bu yana dört kez art arda artırdı.

Öte yandan, perşembe günü gerçekleştirilecek ECB'nin para politikası kurulu toplantısı yatırımcıların odağında bulunuyor.

ECB Başkanı Christine Lagarde, yeni yılda daha fazla faiz artırımına işaret etmişti.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, Euro Bölgesi'nde kasımda yüzde 10,1 olan yıllık enflasyon, aralıkta yüzde 9,2 seviyesine geriledi. Bölgede enflasyon, geçen yılın sonlarında çift hanelere ulaşmıştı.

Ocak ayına ilişkin enflasyon verileri yarın açıklanacak.

ECB sağlıklı bir ekonomi için tüm Euro Bölgesi için yüzde 2 enflasyon hedefliyor.

Euro Bölgesi'nde bankaların kredi koşulları hakkında bilgi edinilmesini sağlayan ECB'nin Banka Kredi Anketi, yılda 4 defa yapılıyor. Son anket ise 12 Aralık-10 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Euro Bölgesi ekonomisi yüzde 0,1 büyüdü

 

Euro Bölgesi bankaları kredilere erişimi sıkılaştırdılar

 

Euro Bölgesi PMI verileri bölge ekonomisinde iyimserliği artırdı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)