BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiEuro Bölgesi ekonomisinde toparlanma ivme kaybetti----

Euro Bölgesi ekonomisinde toparlanma ivme kaybetti

Euro Bölgesi ekonomisinde toparlanma ivme kaybetti
21 Haziran 2024 - 14:22 www.finansgundem.com

Fransa'daki erken seçim sonuçlarının firmalar üzerinde baskı yaratması ve bölgedeki imalat sektörünün yılın en kötü ayını kaydetmesi nedeniyle, Euro Bölgesi özel sektör iş aktivitesindeki toparlanma beklenmedik bir şekilde ivme kaybetti.


Euro Bölgesi'nde bileşik PMI Haziran ayında beklentilerin altında kalarak ivme kaybetti.

S&P Global'in Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi Haziran ayında 50,8'e geriledi. Bu, büyümeye işaret eden 50 eşiğinin üzerinde art arda dördüncü okuma olsa da, Bloomberg anketine katılan analistler büyümenin 52,5 gerçekleşeceğini tahmin ediyorlardı.

S&P'nin açıkladığı rakamlar, imalat faaliyetlerinin toparlandığı yönündeki umutları boşa çıkarırken, Alman sanayisi zayıflamaya devam etti. Euro Bölgesi'nde Hizmet PMI Haziran'da 52,6 oldu. Beklenti 53,4 gerçekleşmesi yönündeydi.

Öte yandan Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'nın Bileşik PMI verisi beklentilerin altında büyüyerek 50,6 olarak gerçekleşti. Fransa’da ise Bileşik PMI beklentilerin altında kalarak 48,2’a geriledi.

Fransa Başkanı Emmanuel Macron'un erken seçim çağrısına ilişkin şok edici açıklaması, bölgenin ikinci büyük ekonomisinde hükümette radikal bir değişiklik olasılığını beraberinde getirdi. Hamburg Ticaret Bankası Başekonomisti Cyrus de la Rubia Cuma günü yaptığı açıklamada, "Olayların bu beklenmedik dönüşü muhtemelen gelecekteki ekonomik politikalar hakkında pek çok belirsizliği tetikledi ve birçok şirketin yeni yatırımlar ve siparişler konusunda frene basmasına neden oldu." dedi.

Hizmet sektörünün Euro Bölgesi’ni ayakta tutmaya devam ettiğini belirten De la Rubia, "Faaliyet geçen ay kadar artmasa ve çoğu analistin beklentisinin altında kalsa da, genel görünüm sağlam." ifadelerini kullandı.

Euro Bölgesi'nde inşaat üretimi geriledi

 

Euro Bölgesi'nin ihracatı yüzde 14 arttı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)