BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemErsin Taranoğlu'na 17 Ağustos tazminatı----

Ersin Taranoğlu'na 17 Ağustos tazminatı

Ersin Taranoğlu'na 17 Ağustos tazminatı
31 Temmuz 2015 - 06:35 www.finansgundem.com

Ersin Taranoğlu, Marmara depreminde, müteahhiti olduğu SSK lojmanlarının yıkılması sonucu yaşamını yitiren 5 memura tazminat ödemeye mahkum oldu

Eski Orman Bakanı Ersin Taranoğlu, 17 Ağustos 1999'daki Marmara Depremi'nde hayatını kaybeden 5 memur için tazminat ödeyecek. Konuyla ilgili Hürriyet'te yer alan habere göre 1999 yılındaki 17 Ağustos depreminde Adapazarı’nda bulunan ve yıkılan SSK lojmanları ölen 5 memurun aileleri SGK'ya tazminat davası açtı. SGK, yapılan yargılama sonrası memur ailelerine tazminat ödedi.

Kurum, yaptığı ödemenin lojmanı inşa eden kişilerin kusuru nedeni ile ortaya çıktığına işaret ederek 2009 yılında Sakarya 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde, memur ailelerine ödediği tazminatın rücu edilmesi için dava açtı. Dava, lojmanın müteahhitti eski Orman Bakanı Ersin Taranoğlu, Mehmet Nuri Paker, inşaat mühendisi Nalan Tercan Solak, Mustafa Güner ve Mehmet Burç ile Adapazarı Belediyesi’ne karşı açıldı.

YARGITAY İLK KARARI BOZDU

Mahkeme bir yıl sonra verdiği kararla davayı reddetti. SGK avukatı kararı temyiz etti. Dosyaya bakan Yargıtay 4. Hukuk Dairesi yerel mahkeme kararını yerinde görmeyerek bozdu.

‘DEPREM BU YIKIM KAÇINILMAZ’ 

Bozma kararı sonrası bir kez daha dosyaya bakan Sakarya 2. Asliye Hukuk Mahkemesi daha önce verdiği ret kararında direndi. Mahkeme direnme kararına gerekçe olarak ise, depremde oluşan yıkımın kaçınılmaz olduğu, öte yandan her aşamasında kontrol edilen binaların, standartlara uygun yapılmamış olması halinde teslim alınmayacağına işaret etti.

‘ADALETE UYGUN KARAR VERİLMELİ’

Mahkemenin kararında direnmesi sonrası SGK avukatı bir kez daha Yargıtay’ın yolunu tuttu. Bu kez dosyaya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu baktı. Kurul, 17 Ağustos depreminin Türkiye tarihinin en yıkıcı depremi olduğu, yüzbinlerce binanın yıkıldığı, 16 milyonu aşkın insanın bu durumdan etkilendiğine işaret ederek “Adalete uygun karar verilmesi gereklidir” diyerek yerel mahkeme kararını bir kez daha bozdu.

KUSUR DURUMLARINA GÖRE TAHSİLAT

Geçtiğimiz günlerde taraflara tebliği edilen karar sonrası dosyaya bir kez daha Sakarya 2. Asliye Hukuk Mahkemesi döndü. Mahkemenin, davalıların sorumlukları göz önüne alarak, SGK’nın talep ettiği 160.250 TL’yi yasal faizi ile davalılara ödetmesi bekleniyor. 
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)