BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaErdoğan'dan yüksek faiz mesajı----

Erdoğan'dan yüksek faiz mesajı

Erdoğan'dan yüksek faiz mesajı
18 Kasım 2020 - 15:45 www.finansgundem.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası'nda konuştu. Piyasalar yarınki Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısına kilitlenmişken, Erdoğan'ın açıklamaları yüksek faiz üzerine olunca piyasalar dalgalandı

Geçtiğimiz hafta TCMB Başkanı Murat Uysal’ın görevinden alınıp yerine Naci Ağbal’ın atanması ve sonrasında Berat Albayrak’ın istifasıyla boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığına Lütfi Elvan’ın getirilmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomi ve hukukta reform söylemiyle bir süredir borsada rekor yükselişler, TL'de değer kazancı görülüyor.

Türk Lirası'nın ABD Dolar'ı karşısında yüzde 10’a yakın değer kazanması, Borsa İstanbul'da rekor üstüne rekor kırılması ile Merkez Bankası’nın yarın (19 Kasım Perşembe) yapılacak olan Para Politikası Kurulu toplantısında faizlerin artacağı beklentisinin etkisi büyük.

Piyasalarda ana beklenti faiz artışı nnoktasındayken, Erdoğan’ın bugün yaptığı açıklamalar piyasaları dalgalandırdı.

TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz mesajı verdi. Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Türk Lirası dolar karşısında yaklaşık yüzde 1 gerilerken, dolar kuru 7.78’in üzerine çıktı, ardından yine aynı hızla 7,70 seviyesine geri döndü. Borsada da bankacılık hisseleri sert dalgalandı. BİST Bankacılık endeksi 5 dk içersinde 1.440 seviyesinin üzerinden 1.375 seviyelerine gerilerken, aynı şekilde 1.420 seviyesine geri döndü.

Erdoğan: Yüksek faizin nelere mal olduğu ortada