BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemErdoğan'dan nükleer santral açıklaması----

Erdoğan'dan nükleer santral açıklaması

Erdoğan'dan nükleer santral açıklaması
13 Kasım 2015 - 21:34 www.finansgundem.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Japonya Başbakanı Abe ile ortak basın toplantısı düzenledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin ziyaretinin iki halk arasındaki kadim dostluk ve dayanışma bağlarını daha da pekiştireceğine inandığını belirterek, "Özellikle Japonya ile aramızda gerek Marmaray projesi gerekse İstanbul-İzmir arasındaki İzmit Körfez Geçişi, şu anda hakikaten geleceğe ve bugüne vurulmuş mühürlerimizdir. İnşallah Çanakkale Geçişinde de Japonya ile beraber olmayı arzu ediyorum. İnşallah şu anda beraber adımını atmakta olduğumuz Sinop Nükleer Enerji olayının da -hedefimiz 2023, 2023'e kadar bitmesini arzu ediyorum. Bunlar da geleceğin işaret fişekleri olacaktır diye düşünüyorum" dedi.

Mabeyn Köşkü'nde Japonya Başbakanı Shinzo Abe'yi kabul eden Erdoğan, ikili ve heyetlerarası görüşmenin ardından Abe ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, 7-8 Ekim'de Japonya'yı ziyaret ettiğini hatırlatarak, ziyarette Japon İmparatoru Akihito ve Başbakan Abe ile bir araya gelerek, Türkiye-Japonya ikili ilişkilerini tüm yönleriyle ele aldıklarını ve mevcut iş birliğinin her alanda daha da ilerletilmesine yönelik siyasi iradelerin en üst düzeyde teyit edildiğini dile getirdi.

Abe'nin ziyaretini "söz konusu iradenin en somut ve güçlü tezahürü" olarak gördüğünü vurgulayan Erdoğan, şu bilgileri paylaştı:

"Bugün dostum Başbakan Abe ile yine kapsamlı bir görüşmede bulunduk. Gerek ikili gerekse heyetlerarası görüşmeleri yapmak suretiyle Türkiye - Japonya arasındaki ekonomik, ticari, bunun yanında özellikle enerjiye dayalı neler yapabiliriz bunları görüşme fırsatımız oldu. Bölgesel sorunları ele alma, değerlendirme fırsatımız oldu. Bunun yanında yarın başlayacak olan G20 Antalya Zirvesini de değerlendirme imkanımız oldu. Ticaret ve ekonomi, enerji başta olmak üzere ikili ilişkilerimizi tüm yönleriyle istişare ettik."

TÜRK-JAPON İLİŞKİLERİNDE ERTUĞRUL FIRKATEYNİ'NİN ÖZEL YERİ VAR
Erdoğan, Türk-Japon ilişkilerinde Ertuğrul Fırkateyni'nin özel bir yer tuttuğuna işaret ederek, şunları anlattı:

"Şu anda içinde bulunduğumuz mekan bu bakımdan çok çok anlamlı. Az önce gelirken dostum Abe'ye onu da hatırlattım, zira şu mekan bildiğiniz gibi Sultan II. Abdülhamit'in bize bir mirasıdır. 125 yıl önce II. Abdülhamit Han'ın Japon İmparatoru Meici'ye hediyelerini ve iyi dilek mesajlarını götüren Ertuğrul Fırkateyni dönüş yolunda geçirdiği bir kaza sonucu Kuşimoto açıklarında battı. Eğer içeri girdiğinizde hazırlanan sergiyi de gördüyseniz o sergide de bunlar zaten resmedilmiş, ifade ediliyor. Bölge halkı denizcilerimiz kurtarmak için hayatlarını hiçe sayarak büyük çaba sarf ettiler. Zaten özet filmde de bunu izledik. Tamamı sunuma arz edildiğinde bunun çok daha farklı olduğunu göreceğiz ve Türk-Japon ilişkilerinin nereye dayandığını görme anlamında inanıyorum ki yeni bir tarihi birlikte yazacağız. 125 yıldır şehitlerimizi aziz hatıralarına sahip çıkarak gerçekten çok farklı, çok müstesna bir duruş sergilediler. Bunu çok önemsiyoruz. Bu vesileyle bir kez daha tüm Japon halkına şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum."

Türk-Japon dostluğunu perçinleyen bir diğer olaya değinen Erdoğan, THY'nin 1985'te İran-Irak Savaşı'nın en sıkıntılı günlerinde Tahran'da mahsur kalan 215 Japonya vatandaşını tahliye ederek, Japon halkına "adeta" vefa borcunu ödemeye çalıştığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abe ile söz konusu iki dramatik olayı işleyen ve ana tema olarak Türk-Japon dostluğunu konu alan "Ertuğrul 1890" filmiyle ilgili hazırlanan 30 dakikalık tanıtımı izlediklerini ifade ederek, projenin hayata geçmesi için çaba sarfeden, filmin çekilmesinde emeği geçenleri tebrik etti.

"ÖNEMLİ BİR PROJEYE TÜRK-JAPON İŞBİRLİĞİYLE MÜHRÜ VURDUK"
Shinzo Abe'yi G20 için Antalya'da konuk etmenin memnuniyet verici olduğunu belirten Erdoğan, "Başbakan Abe'nin bu ziyaretinin iki halk arasındaki kadim dostluk ve dayanışma bağlarını daha da pekiştireceğine inanıyorum. Özellikle Japonya ile aramızda gerek Marmaray projesi gerekse İstanbul-İzmir arasındaki İzmit Körfez Geçişi, şu anda hakikaten geleceğe ve bugüne vurulmuş mühürlerimizdir. Sadece Marmaray'da şu ana kadar taşınan yolcu miktarı 100 milyona yaklaşmıştır. Bu kadar önemli bir projeye Türk-Japon işbirliğiyle mührü vurduk. Bu dostluğumuzun, büyük önem verdiğimiz stratejik ortaklığımıza da yeni bir ivme ve derinlik kazandırmasını ümit ediyorum" şeklinde konuştu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Abe'nin Türkiye ziyaretinin Türkiye ve Japonya için hayırlara vesile olmasını temenni ederek, "İnşallah Çanakkale Geçişinde de Japonya ile beraber olmayı arzu ediyorum. İnşallah şu anda beraber adımını atmakta olduğumuz Sinop Nükleer Enerji olayının da - hedefimiz 2023 - 2023'e kadar bitmesini arzu ediyorum. Bunlar da geleceğin işaret fişekleri olacaktır diye düşünüyorum"
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)