BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiEPDK serbest tüketici limitini düşürdü----

EPDK serbest tüketici limitini düşürdü

EPDK serbest tüketici limitini düşürdü
30 Ocak 2014 - 12:39 www.finansgundem.com

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, elektrik piyasasına yönelik 2014 yılı için serbest tüketici limitini 4 bin 500 kilovatsaat olarak belirledi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK),  elektrik piyasasına yönelik 2014 yılı için serbest tüketici limitini belirledi. EPDK kararına göre, 2013'te 5 bin kilovatsaat olan serbest tüketici limiti, 2014 yılı için 4 bin 500 kilovatsaate düşürüldü.
Konuya ilişkin EPDK kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
Mesken abonesi için her türlü vergi, fon ve paylar dahil olmak üzere kilovatsaate 35,44 kuruş baz alınarak yapılan hesaba göre, aylık yaklaşık 133 lira harcaması olan konut abonesi serbest tüketici olabilecek. Belli bir miktarın üzerinde elektrik tüketen abonelerin, ihtiyacını sadece bölgesindeki dağıtıcıdan değil, istediği tedarikçiden alabilmesine ilişkin uygulamaya “serbest tüketici” uygulaması deniliyor.
Serbest tüketicilere, üretim lisansı sahibi ve tedarik lisansı sahibi tüzel kişiler, elektrik enerjisi satışı yapabiliyor ve dağıtım şirketlerinden alınan fiyata göre yüzde 5-10 oranında belli dönemlerde yüzde 20-30'lara varan oranlarda daha ucuza elektrik temin edebiliyor. Bu sistem sayesinde bilhassa kendi üretim tesisleri olan şirketler, toptan ve perakende satış şirketleri aracılığıyla ellerindeki elektriği daha uygun koşullarda müşterilerine satabiliyor.  Burada talep birleştirme imkanının da olması sadece küçük ölçekli sanayi tesisleri için değil vatandaşlar için toplu konutlar, AVM', şubeler, kamu kurumları gibi çok geniş bir alanda tüketicilerin serbest tüketici olanaklarından yararlanmasını sağlıyor. Yeni limit kapsamında piyasaya 500 bin yeni serbest tüketicinin girebileceği hesaplanıyor.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)