BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmlakEmlak vergisindeki artışa karşı vatandaş ne yapmalı?----

Emlak vergisindeki artışa karşı vatandaş ne yapmalı?

Emlak vergisindeki artışa karşı vatandaş ne yapmalı?
24 Temmuz 2021 - 09:09 www.finansgundem.com

2022 ve 2025 yıllar arasında uygulanacak emlak vergi değerleri belirlendi. Vatandaşlar fahiş artış nedeniyle isyanda. Peki nasıl bir yol izlenmeli?

Her dört yılda bir belirlenen Emlak Vergisi’ne temel oluşturacak arsa ve arazi metrekare birim değerleri ile ilgili olarak 2022 yılından itibaren geçerli olacak 2022-2023-2024 ve 2025 değerleri belirlendi ve 30 Haziran 2021 tarihi itibariyle mahalle muhtarlıklarına asıldı.

Her ilçede mahalle, cadde ve sokaklar için ayrı ayrı belirlenen metrekare birim fiyatları ev sahiplerini şok etti.

30 Haziran 2021 itibariyle askıya çıkan değerlerde yüzde 100'den fazla artış yapıldığı görüldü.

2017 yılında belirlenen ve 2018-2019-2020-2021 emlak vergisine temel oluşturan değerlerde de yine böyle artışlar yapılmış ancak açılan ciddi sayıda vergi davası ve vatandaş isyanı sonrasında Emlak Vergisi Kanununa eklenen geçici madde ile sorun giderilmiş açılan davalar vergi mahkemeleri tarafından konusuz bırakılmıştı.

DAVA AÇMA SÜRESİ 7 EYLÜL'DE BİTİYOR
Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Av. Ali Güvenç Kiraz, bu yıl ki emlak vergi artışlarına dava açacaklara yol gösterdi:

"30 Haziran itibariyle askıya çıkmış olan bu değerlere karşı vergi mahkemelerinde dava açma süresi 30 gün olduğu için 30 Temmuz'a kadar dava açılması gerekiyor. Dava açma süresi 20 Temmuz'da adli tatilin başlaması nedeniyle kendiliğinden 1 Eylül'e ve yasa gereği adli tatilin son gününe denk gelen süreler için 1 hafta uzaması ile 7 Eylül'e uzamış oldu. Yani emlak vergi değerleri ile ilgili olarak son dava açma süresi 7 Eylül olacaktır.

Emlak vergi değerlerini bu derecede astronomik arttırmış olan belediyeler hizmet karşılığını aynı oranda arttırmış mıdır? Emlak vergi değerini arttıran belediye yüzde 100 üzerinde artış yaptığı bölgeye aynı oranda bir hizmet artışı sağlamış mıdır? Bu çok önemli bir göstergedir. Emlak vergi değeri artışı hizmet artışının sağlanması ile de paralel bir değer olmak zorundadır.

Bir siteye veya bir mahallede sadece bir bölgeye özel bir artış yapılmışsa bu artış oranının objektif koşulları anlatılabilmiş midir? Neden o siteye özel bir artış uygulaması yapılmıştır?

Yapılan artış oranı belirlenirken; cadde veya sokağın oluşma tarzı, alt yapı ve ulaşım imkanları zenginleşip zenginleşmediği mevcut yapılaşma ve imar şartlarında bir değişiklik (emsal artışı vb gibi) cephesi olan yolların cephelerinde bir artış gibi emlak vergisi değerini arttıracak objektif değerler ortaya konulabilmiş midir?"

DOĞRU VE HUKUKİ DEĞİL
"2022 yılı için emlak vergisi değeri belirlenirken bölgede satış rakamları ve konut stoku olup olmadığı, bölgede ekonomik bir daralma olup olmadığı ve yaklaşık 1,5 yıldır hayatı etkileyen pandemi koşulları (mücbir sebep hali) gibi kriterler belirlenmiş midir?

Yaklaşık 1,5 yıldır ekonomik ve sosyal hayatı derinden etkileyen ve mücbir sebep olarak kabul edilen pandemi koşullarında tüm ülke insanının ekonomik koşulları zedelenmiş ticari hayat ciddi zarar görmüştür. Buna rağmen inşaat piyasasının daralması nedeniyle özellikle konut sektöründe oluşan arz ihtiyacı ve karşılanamaması ve bu nedenle ortaya çıkan spekülatif değer artışı dikkate alınarak mağduriyet yaratılması doğru ve hukuki olmayacaktır.

Emlak Vergi değerlerinin fahiş olarak arttığı birçok bölgede dar ve orta gelirli vatandaşlarımız da yaşamaktadır. Bu değer artışları hem 4 yıl için hem de 4 yıl sonra belirlenecek taban değer burada belirlenecek değerler üzerinden olacağı için fahiş olarak kabul edilmelidir."

DAVA AÇMALARINI ÖNERİYORUZ
"İşte bu ve bunun gibi kriterlerin doğru ve objektif ortaya konulamadığı ortamlarda vatandaşlarımızdan derhal Vergi Mahkemelerine başvurarak dava açmalarını öneriyoruz.

Vergi Mahkemeleri nezdinde kişi başına dava açma maliyetleri bilirkişi incelemesi yapılmaz ise 500-1000 TL civarında olmaktadır. Bu konuda dava açarken elinizde geçmişe dair emsal vergi mahkemesi kararı olması da mahkemenin karar vermesinde etkili olacaktır."

Milli Emlak'tan ödenmeyen borçlara yapılandırma

İstanbul'da evlerde salgın değerlemesi!

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • azılı solcu24 Temmuz 2021 16:42

  Vermiyorum.Zorlamı.sıkıysa gelin alın.Kahrolsun faşizm.

 • M.d24 Temmuz 2021 14:03

  Kadıköy de iyi bir ev 4 milyon aynı paraya Avrupa'daki evi al kiraya ver 2 bin euro kira al burada 8 bin kira ver 12 bin cebinde kalsın ( duyduğum gerçek bir yatırımdır..)

 • azmi24 Temmuz 2021 13:31

  Emlak vergi değerlerini Çevre Bakanlığı belirliyor ,diye biliyorum. Muhtarlık ilanları astı, isteyen Vergi Mahkemesine dava açabilir. Benim ağırıma giden ,emlak vergisinin her sene olması. Yani Türkiye^de emlak sahibi, tapu sahibi olduğun andan itibaren emlak vergisi ödüyorsun. Emlak senin olduğu sürece sen ,sonrasında da yeni sahipleri, Kaçış yok. Aynı emlake her sene vergi ,haksızlık bu. 

 • A.d24 Temmuz 2021 10:49

  Belediyeler rant ve kadrolaşma merkezi olmuş ne hizmet var nede liyakat parti farkı olmadan bütün hepsi köşeyi dönmek için yapıyor bu işi .

 • Adam24 Temmuz 2021 10:48

  Evi olan arabasi olan verecek..bitti

 • ümmetin adamı24 Temmuz 2021 10:44

  Davamız ve ümmetimiz için dış güçler ile mücadeleye sonuna kadar devam ve destek. Gerekirse 3-5 katı vergi vericez. Devletimiz güçlü olsun yeterki. İtibardan tasarruf olmaz. Bunun başka yolu yok…

 • Hayal24 Temmuz 2021 23:33

  Kaç lira verhi verdinki konuşuyorsun böyle maaşından kesilene vergi vermek diyorsan o devede kulakta değil. Haatta bu kadar kutsal görüyorsan bu olayı sadaka yerinr vergi ver.