BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemEmekli amirallerin ilk ifadeleri----

Emekli amirallerin ilk ifadeleri

Emekli amirallerin ilk ifadeleri
10 Nisan 2021 - 14:09 www.finansgundem.com

Montrö sözleşmesi ve sarıklı amiral ile ilgili açıklamaya imza koyan ve gözaltına alınan 10 emekli amiralin 5. Sulh Ceza Hakimliği'ndeki ifadeleri ortaya çıktı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 104 emekli amiral hakkında Devletin Güvenliğine ve Anayasal Düzene Karşı Suç İşlemek için Anlaşma” suçlamasıyla başlattığı soruşturma kapsamında gözaltı süreleri 4 gün uzatılan 10 emekli amiralin karar öncesi verdikleri ifadeler ortaya çıktı.

MAVİ VATAN HATIRLATMASI
Gözaltındaki emekli amirallerin 5. Sulh Ceza Hakimliği’ndeki ifadeleri şu şekilde:

Ramazan Cem Gürdeniz: Balyoz’dan ilk tutuklanan amiral benim. Mavi vatan kavramı bana aittir. Çok uğraşılan bir amiralim. Aynen o kötü günlerde olduğu gibi bugün de buraya geldiğimizde bazı radyo ve televizyon kanallarında uzatmanın yapıldığı bildirildi. Bu husus beni yaralamıştır. Bu süreçte kaçmak benim gibi birisine zaten yakışmaz. Gözaltı süreci sırasında tarafıma hiçbir belge verilmedi. Gözaltında Covid olma ihtimalimiz çok yüksektir. Bu nedenle Cumhuriyet Savcılığının gözaltı süresinin uzatılması talebinin reddine karar verilmesini talep ediyorum.

DUYURU HAZIRLANDIĞINDA BEN YOLDAYDIM
Kadir Sağdıç: Ben 69 yaşındayım. Gözaltı koşullarının oluşmadığını düşünmekteyim. Gözaltına alınmama ilişkin tebliğ tutanağı bana veya avukatıma tebliğ edilmedi. Söz konusu duyuru hazırlandığı günlerde yoldaydım. Ben 40 ay balyoz davasında tutuklu kaldım. Bu süreçte anneme veda edemeden vefat etti. Yaşlı babam vardır. Kaçma durumum yoktur. Tansiyonum yüksektir. Bu konuda raporum vardır. Cumhuriyet Savcılığının gözaltı süresinin uzatılması talebinin reddine karar verilmesini talep ediyorum.

BALYOZ DAVASINDA BEDEL ÖDEDİM
Ali Sadi Ünsal: Ben Balyoz davasında da haksız şekilde hürriyetimden yoksun bırakıldım. Adaletli hakimlerimiz kürsüde bulunsun diye bedel ödedim. 2010-2011 yıllarında kanser tedavisi gördüm, radyasyon tedavisi aldım. Bundan dolayı tükürük bezlerimin bir kısmını kaybettim, yutkunma zorluğu başladı. Böbreklerimde kanal genişlemesi var. Dolayısıyla idrar sorunu yaşıyorum. Çok yüksek miktarda kan değerlerim vardır. Kolesterolüm düşürülemediği için yüksek dozlu ilaçlar kullanmaktayım. Bel fıtığımda vardır. Gözaltı sürecinde zorlanmaktayım. Benim özel beslenme koşullarına ihtiyacım vardır. Emniyette verilen yiyecekleri bahsetmiş olduğum sağlık sorunları nedeniyle tüketemiyorum. 2 yıldan beri evimdeyim. Darp ve cebir iddiası dışında doktordan bir soruya muhatap olmadığım için size anlatmış olduğum hususları beyan etme gereği duymadım. Bu nedenlerle Cumhuriyet Savcılığının gözaltı süresinin uzatılması talebinin reddine karar verilmesini talep ediyorum.

KAÇACAK BİRİSİ DEĞİLİM
Alaettin Sevim: Benim böbrek yetmezliğim vardır. Yüzde 50’den fazla fonksiyon kaybım vardır. Raporlarımı avukatım vasıtasıyla teslim ettim, ilaç kullanıyorum. Gözaltı koşulları bunu zorlamaktadır. Kaçacak birisi değilim. İstenildiği takdirde gelip ifade veririm. Bu nedenle Cumhuriyet savcılığının gözaltı süresinin uzatılması talebinin reddine karar verilmesini talep ediyorum.

BÖYLE BİR DÜŞÜNCEM OLAMAZ
Bülent Olcay: Balyoz davasında 997 gün özgürlüğümden mahrum kaldım. O zaman kaçmadım. Bu dava sürecinde de böyle bir düşüncem olamaz. Nezarethane koşulları sağlık koşullarına uygun değildir. Sağlık sorunlarım vardır. Bu sorunları diğer şüphelilerin yanında söylemek istemiyorum. İleri yaşta olan anne ve babam en büyük endişemdir. Cumhuriyet savcılığının gözaltı süresinin uzatılması talebinin reddine karar verilmesini talep ediyorum.

DİJİTAL METARYALİ KARARTMA İMKANIM OLMAZ
Türker Ertürk: Gözaltı sürecimin sonlandırılmasını talep ediyorum. Uzatmanın gayri hukuki olduğunu söylemek istiyorum. Kaçma şüphem yok, delil karartma şüphem yok. Üzerinde çalışılan materyal dijital materyaldir. Gözaltını bitirdiğiniz takdirde benim bu materyali karartmam, değiştirmem mümkün değildir. Ben 63 yaşındayım. Bu şartlar altında bağışıklık sistemim düşecektir. Covid olma ihtimalimiz çok yüksektir. Bu nedenlerle Cumhuriyet savcılığının gözaltı süresinin uzatılması talebinin reddine karar verilmesini talep ediyorum.

SAĞLIĞIM İLE İLGİLİ RİSK OLUŞTU
Nadir Hakan Eraydın: Yaklaşık 1 ay önce kalp ameliyatı geçirdim. Ailemle dahi görüşmezken bu şartlarla karşılaştım. Ameliyat sonrası baş dönmesi atakları ve tansiyon atakları yaşamaktayım. Gözaltında kaldığım süre boyunca hayatım risk altındadır. Tedavimi uzun zamandan bu yana takip eden doktorum ile görüşme sağlayamadığım için tedavimin doğru bir şekilde ilerleyip ilerlemediğini bilemiyorum. Kullandığım ilaçlarda aksama olmuştur. Sağlığımla ilgili risk altında bulunduğumu düşünüyorum. Gözaltındayken sağlık koşullarım sebebiyle hastaneye kaldırıldım. Bu hususları doktora da aktardım. Soruşturmanın tamamlanarak serbest bırakılmamı talep ediyorum.

Atilla Kezek: 65 yaşındayım. Yaşım gereği diyabet ve tansiyon rahatsızlığım vardır. Şu anda nezarethanede kalabalık koğuşlarda bulunmaktayız. Pandemi koşulları sebebiyle sağlığımızın risk altında bulunduğunu düşünüyorum. Cumhuriyet Savcılığının gözaltı süresinin uzatılması talebinin reddine karar verilmesini talep ediyorum

Ergun Mengi: Nezarethane koşulları sağlık durumumuz için uygun değildir. Cumhuriyet Savcılığının gözaltı süresinin uzatılması talebinin reddine karar verilmesini talep ediyorum

Turgay Erdağ: Balyoz kumpasından 3,5 yıl hapis yatarak bedel ödemiş bir insanım. Gözaltına alınma sürecinde 90 yaşında alzheimer ve görme bozukluğu olan anne babamın yanında gerçekleştir. Nezarethane koşulları çok kötüdür. Pandemi sürecinde yaşanmaması gereken bir yerdir. Cumhuriyet savcılığının gözaltı süresinin uzatılması talebinin reddine karar verilmesini talep ediyorum

BİLDİRİ SAATİ VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ AŞAN CÜMLE
Şüpheliler suçlamaları kabul etmediklerini ve çeşitli sağlık sorunları olduğunu belirterek gözaltı sürelerinin uzatılmamasını talep etti.

Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği gözaltı süresinin 4 gün uzatılmasına karar vererek, gerekçesinde şu değerlendirmeyi yaptı: Üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, bildirinin yayınlanış saati, metin içeriğinde ifade ve düşünce özgürlüğü sınırlarını aştığı değerlendirilebilecek ‘Aksi halde, Türkiye Cumhuriyeti, tarihte örnekleri olan…’ gibi ifadelere yer verilmesi, metne imza atmış olan şüphelilerin aynı kuvvet komutanlığında belli bir kademe düzeyinde çalışmış bulunmaları ve bu hususa açıkça metinde yer vermiş olmaları, soruşturma kapsamında el konulan dijital materyallerin çokluğu, bu materyallerin şüphelilerin hem lehine hem de aleyhine delil niteliğinde olması, el konulan dijital materyallerin imaj/export incelemelerinin tamamlanmaması, HTS analiz çalışmalarının sürdürülmesi, şüpheli sayısının fazlalığı, henüz ifadelerinin alınmamış olması birlikte değerlendirildiğinde gözaltı tedbirinin soruşturma açısında zorunluluk arz ettiği, ayrıca şüphelilerin belirtmiş olduğu sağlık mazeretlerine ilişkin olarak gözaltında bulunmalarına engel teşkil edebilecek olduğuna dair yoruma muhtaç bulunmayan tıbbi rapor ve belgelerin sunulmadığı anlaşılmıştır.

Mahkeme, sağlık sorunları yönünden ise doktor kontrolünden geçirilerek tedavilerinin yaptırılmasının mümkün olduğunu şüphelilere hatırlattı.

'Sarıklı amiral'e ihraç yolu

Bahçeli'den emekli amirallerin bildirisine sert tepki

Soylu: O amirallerin tüm irtibatlarını ortaya çıkardık

YORUMLAR (21)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Kürşad11 Nisan 2021 11:24

  Huysuz emekli ihtiyar tavırları,

 • hasta adam hastalığıyla uğraşır11 Nisan 2021 07:41

  Tehdit ederken Aslan, ifadeye gelince şöyle hastayım böyle hastayım...

 • gobel6610 Nisan 2021 21:35

  Bu arkadaşlara açılan Balyoz ve Ergenekon davalarının ne kadar haklı olduğunu bu bildiri teyit etmiştir. FETÖ'nün bu davaları kadük hale getirmesi bu arkadaşların suçsuz olduğunu göstermez. Bence bu  arkadaşlar hakkında o davalar tekrar açılmalıdır. Bu bildirinin cezası çok net; Rütbeleri sökülüp er statüsüne düşürülmelerini doğal sonuç olarak görüyorum. Bu güne kadar yancıları ve dostlarının sulandırma çalışmalarının işe yaramayacağını da biliyorum.

 • Osman10 Nisan 2021 21:27

  Zubukler ...MAVI VATAN..savulmadimi..hemde sonuna kadar...zubukler.DENIZ KUVVETLERIMIZ HIC BU ZAMANA KADAR GUCLU OLMADI..derdiniz neydi.. heap basks asagilik..aksamlar ..yllarca bu devleti..somurdunuz yetmedimi...fosiller..hic duygusalliga meydan verilmemeli..gereken ceza verilmeli...emekli imis suymus buymus hic acimdan gerekeni yapilmali...bende emekliyim.sonucta ucretimizi devlet verdi..daha ne istiyorsunuz..

 • Mehmet10 Nisan 2021 21:03

  Bu kadar özgürlüğünuze düşkündünüz ne demeye böyle birşeye kalkisiyorsunuz. .? . Neyin diyetini ödüyorsunuz ? . Yakıştı mi bu size.. hem de bu yaşta. Bi de vatansever diyerekten.

 • Mustafa dincer10 Nisan 2021 18:54

  Memelekete verdiğiniz zarar bunun bedelini ödemeliler acımak yok ben vergimden bunların bakımları yapıldın istemem emekli maaşı dahi kesilmeli bu satılmış sözde amirallerin

 • Fhr10 Nisan 2021 17:48

  Ne derse desinler ..şunu diyemezler mi biz bu metinde yazılan görüşlerdeyiz ama yayınlanma saati ve diğer yanlış anlaşılmalar dan dolayı imzamızı çekiyoruz diyebilirler di .diyen var mı yok .bal gibi amaçları muhtıra vermekti.kimse salağa yatmasın

 • Ali10 Nisan 2021 17:09

  Adamlar devlet ıcınde devletcıkti askeriyede adamın bındıgı asansor sacını kestigi kuaför bıle ayrı özel tahsis edilirdi. Tüm asker emeklilere verilen haklar alınmalı vatanda oldugunu ögrenmeden bunlar eski gunlerın ın hasreti ile yanıp tutuşuyor 15 temmuz basarili olsaydı tüm kamuda üst düzey makamlara geleceklerdi. Allah korudu türkiye yi

 • şeref gocmen10 Nisan 2021 18:03

  15 TEMMUZ DARBE DİRİŞİMİ YAPAN AMİRALLER BU AMİRALLER DEGİLDİ.ELMA İLE ARMUDU KARIŞTIRMA.SEN  MIŞIL MIŞIL UYURKEN BU AMİRALLER VATANI KORUYORDU.SEN HANGİ CÜRETLE KAZANILMIŞ HAKLARI ALINSIN DİYORSUN.HEY TÜRK TİTRE VE KENDİNE GEL

 • Alabao 10 Nisan 2021 16:36

  Bu ne ya bu adamlar dökülüyor

 • murat10 Nisan 2021 16:05

  boş beleş ifadeler...konunun esasına özüne dair birşey yok... muhtıra değil, bilgilendirme, flan filan de bari , banane senin eski mevzularından, annnenden babandan

 • manyak herif10 Nisan 2021 16:00

  ihtiyar amirallerin bu saatten sonra darbe yapacak ne güçleri ne de mecalleri vardır.muhtemelen bu bildiriyi hazırlatan amerikalılardır.amerikalılar da bizim dostumuz olduğuna göre bu bunak amiraller amerikalı dostlarımız hatırına affedilmeli yada en azından adli kontrol şartıyle salıverilmelidir.

 • AHMET ÖZBİR10 Nisan 2021 15:57

  GECE vakti kuytu köşelerde SEÇİLMİŞ TÜRK'ÜN ASLANLARINA cuntacı edasıyla KÜKREMİŞTİNİZ. O gece sağlığınız o biçimdi. KARANLIK BİLDİRİNİZ "T.C. DEVLETİ'NİN HÜKÜMETİ'Nİ DEVİRMEĞE TEŞEBBÜS"ten Cumhuriyet Savcımız operasyona başlayınca "HER YERİMİZ AĞRIYOR, BÖBREK, TANSİYON ZİRVE YAPIYOR" demeye başladınız. DEMOKRASİYE PLAN YAPTINIZ, ADALET ÖNÜNDE HESAP VERECEKSİNİZ.

 • Tüpçü10 Nisan 2021 17:04

  Oooo Ahmet gelmiş. Fetö davalarının ateşli savunucusu Ahmet. Konu yine askerler olunca Balyoz davasında yarım bıraktığı işe soyunmuş.

 • erdem 10 Nisan 2021 15:53

  BALYOZ ERGONOKON GİBİ KUMPAS  DAVALARLARIN SAVCISI İLE BU KAHRAMAN TÜRK ASKERİNE YAPILAN ZULMÜN BİR BENZERİNİ ŞİMDİ YAŞIYORUZ.SEBEBİDE ÇOK AÇIK.CUMHURİYETİMİZN DÜŞMANI SARIKLI AMİRALI SERT DİLLE ELEŞTİRMİŞ OLMALARI.

 • ALİ TAŞ10 Nisan 2021 15:52

  Yaptığınız bu aymazlığı sizin ne rütbeniz nede balyoz maduriyetiniz örtmez düüpedüz halka parmak salladınız Dün Allaadin Çakıcıya kızanlar bugün sizi kolluyorlar

 • Ali10 Nisan 2021 15:08

  Hepsi ifadelerinde 3,5 yapacak.

 • Ahmet öz10 Nisan 2021 16:01

  Kardeş evlat sende vatan sevgisi varmı acaba sen ülkeni araplara peşkeş çekenlere hesap sor milleti gece aç yattıranlada hesap sor çakallık yapma

 • şeref gocmen10 Nisan 2021 15:38

  3,5 anlamını biliyorum ve diyorumki  bu askerler gülen cemaati Fetö terör örgütü olmadan öncede bu şekilde basın duyurusu yapıyorlardı.EEEEEEEEEEEE SONUCUNDAN HABERİN VARMI.BENİM UÇAKLARIMLA BANA BOMBA YAGDIRDILAR.sonuçta bu askerler haklı çıktı.Yine er yada geç ilahi adalet tecelli edecektir.

 • TT10 Nisan 2021 14:58

  Gün gelecek ve bu zalimliğin hesabını herkes verecektir. 😢😢😢

 • BİR DOST10 Nisan 2021 16:18

  Sen bilirsin blader FETÖ'cüler daha rüyalarında öcünü alacağını görüyor mu?