BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemEMA: RNA aşılarının kalp iltihabı ile bağlantısı olabilir----

EMA: RNA aşılarının kalp iltihabı ile bağlantısı olabilir

EMA: RNA aşılarının kalp iltihabı ile bağlantısı olabilir
10 Temmuz 2021 - 00:33 www.finansgundem.com

Avrupa İlaç Dairesi, elçi RNA aşılarının olası yan etkileri arasında kalp kası iltihabı ve kalp zarı iltihabının da sıralanması gerektiği sonucuna vardı. Bu tür yan etkilerin genellikle aşılamadan sonraki 14 gün içinde ortaya çıktığı belirtildi

Avrupa İlaç Dairesi (EMA) nadir görülen kalp iltihabı ile Pfizer ve Moderna’nın korona virüs aşıları arasında bağlantı olabileceği sonucuna vardı. Açıklamada aşıların yararlarının risklerinden çok daha fazla olduğuna dikkat çekildi.

EMA’in güvenlik heyeti elçi RNA aşılarının olası yan etkileri arasında kalp kası iltihabı (miyokardit) ve kalp zarı iltihabının (perikardit) da sıralanması gerektiği sonucuna vardı. Bu tür yan etkilerin genellikle aşılamadan sonraki 14 gün içinde ortaya çıktığı belirtildi.

Açıklamada, bu yan etkilerin daha çok ikinci dozdan sonra ortaya çıktığı ve daha çok genç erkeklerde etkili olduğuna dikkat çekildi. Bu veriler geçen ay ABD’de ortaya çıkan verilerle de uyumlu.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Haziran ayı sonunda Pfizer/BioNTech ve Moderna’nın korona virüs aşıları için bilgi formlarına, ergenlerde ve genç yetişkinlerde nadir görülen kalp iltihabı vakaları hakkında bir uyarı ekleyeceğini açıklamıştı.

EMA, Avrupa Birliği ülkeleri ile İzlanda, Norveç ve Liechtenstein’daki 300’den fazla miyokardit ve perikardit vakasını inceledi. Vakaların çoğunun Pfizer’ın Comirnaty adlı Corona virüsü aşısının ardından ortaya çıktığı kaydedildi.

AB ülkelerinde Pfizer’ın elçi RNA (mRNA) aşısı, Moderna firmasının aşısından daha yaygın kullanılıyor.

Pfizer, yaptığı açıklamada vakaların genellikle hafif olduğunu ve bireylerin genellikle kısa süreli tedavi ve dinlenmeyle düzeldiklerini kaydetti. Alman ortağı BioNTech ise konuyla ilgili yorum yapmadı.

EMA ayrıca Johnson & Johnson ve AstraZeneca firmalarının aşılarının da bu vakalarla bağlantısını inceledi ve henüz bu aşıların kalp iltihabıyla bir bağlantısını henüz tespit etmediklerini kaydetti.

Kalp iltihabı semptomları arasında nefes darlığı, göğüs ağrısı ve çarpıntı yer alıyor.

EMA yaptığı açıklamada tüm korona virüs aşılarının faydalarının risklerinden çok daha fazla olduğuna da dikkat çekti.

Kaçış sendromu uyarısı

EMA’in güvenlik heyeti ayrıca nadir görülen bir kılcal damar ve kan bozukluğu olan kaçış sendromu (CLS) geçmişi olanlara Johnson&Johnson aşısının yapılmaması gerektiği uyarısında bulundu. Firma, Reuters haber ajansının konuyla ilgili yorum talebine henüz yanıt vermedi.

Kurum Haziran ayında CLS’nin AstraZeneca’nın Vaxzevria adlı aşısının yan etkileri arasında sıralanması tavsiyesinde bulunmuştu. EMA, sıvıların kılcal damarlardan sızarak ödem ve kan basıncının düşmesine neden olan bu sendromu daha önce geçirenlerin aşıyı olmaması gerektiğini belirtmişti.

AstraZeneca ve J&J firmalarının aşıları korona virüs proteinlerinin vücutta bağışıklık yanıtı oluşması amacıyla bir tür soğuk algınlığı virüsü kullanılarak geliştirildi. (amerikaninsesi.com)

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)