BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemElvan: Enflasyonla mücadele sürecini destekleyeceğiz----

Elvan: Enflasyonla mücadele sürecini destekleyeceğiz

Elvan: Enflasyonla mücadele sürecini destekleyeceğiz
10 Kasım 2020 - 16:33 www.finansgundem.com

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, TBMM Genel Kurulunda yemin etti. Elvan , "Ekonomi politikamızın esası büyüme ve istihdamı artırma amacıyla uluslararası normlara uygun, şeffaf politikaların uygulanması sağlamaktır" dedi

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, TBMM Genel Kurulunda yemin etti. 

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, ekonomi politikasının esasının, büyüme ve istihdamı artırma amacıyla uluslararası normlara uygun, seffaf, öngörülebilir, hesap verebilir politikaların tasarımı ve uygulanmasının sağlanması olduğunu bildirdi. 

Elvan, şunları söyledi:

"Türkiye kurala dayalı isleyen bir piyasa ekonomisi gelenegine sahiptir. Önemli olan kurumların güçlendirilmesi, kuralların etkili bir biçimde isletilmesidir. Bu kapsamda, olusturacagımız politikalarda ilgili tüm tarafların katkısını alarak istisareye dayalı, katılımcı bir anlayısla hareket edecegiz.

Önümüzdeki dönemde makroekonomik istikrarı muhafaza ederek büyüme ve istihdama yeni bir ivme kazandıracagız. Öncelikli olarak ele aldıgımız enflasyonla mücadele sürecini, maliye politikaları ve diger tüm araçlarımızla kararlı bir sekilde destekleyecegiz. Mali disiplini koruyarak gerçekçi bir risk yönetimi ile kamu finansmanının kalitesini artıracagız.

Vergi düzenlemeleri basta olmak üzere mevzuatta öngörülebilirligin artırılması ve bu sayede yatırım ortamının hem yerli hem de uluslararası girisimciler açısından her bakımdan iyilestirilmesi için gerekli adımlar, basta sivil toplum kurulusları olmak üzere ilgili tüm taraflarla is birligi halinde atılacaktır. 

Uygulayacagımız ekonomi politikalarıyla, bir taraftan tüm vatandaslarımızın üreterek gelir elde ettigi bir ortam tesis ederken, diger taraftan basta Kovid-19’un olumsuz etkilerini gidermek üzere insan odaklı bir anlayıs içerisinde sosyal programlarımızı hayata geçirmeye devam edecegiz.

Önümüzdeki dönem, küresel salgının etkilerinin azaldıgı, yeni fırsatların olustugu bir toparlanma dönemi olacaktır. Bu çerçevede, makroekonomik istikrarı güçlendirirken, mikro reformları içeren piyasa dostu bir dönüsüm programına odaklanacagız. Üretim süreçlerinin ihracata dönük, yenilikçi ve ithalat bagımlılıgı azalmıs bir yapıya dönüsmesini saglayarak yerli üretim kapasitemizi artıracagız."