BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemEkrem Dumanlı'ya şok suçlama----

Ekrem Dumanlı'ya şok suçlama

Ekrem Dumanlı'ya şok suçlama
18 Aralık 2014 - 13:54 www.finansgundem.com

14 Aralık operasyonunda gözaltına alınan Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı savcılığa 22 sayfa ifade verdi

“Paralel yapı” iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan Ekrem Dumanlı, “silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek”, “hürriyeti tahdit”, “hakaret ve iftira” suçlamalarıyla mahkemeye sevk edildi.

12 ŞÜPHELİ HAKKINDA TUTUKLAMA İSTEMİ

İstanbul merkezli ''paralel yapı'' operasyonu kapsamında Cumhuriyet savcılarınca ifadeleri alınan Ekrem Dumanlı ve Hidayet Karaca'nın da aralarında bulunduğu 12 şüpheli tutuklanmaları, 4 şüpheli ise adli kontrol tedbiri istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

Taşhiyecilere kurulduğu iddia edilen kumpas soruşturması çerçevesinde 14 Aralık'ta düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Dumanlı, İstanbul Emniyeti'nde Savcı Fuzuli Aydoğdu tarafından ifadesi alındı.

Savcılıktaki ifadesinin ayrıları El Cezire Türk'ün sitesinde yer aldı. Selahattin Günday imzalı haberde savcılıktaki sorgudan çarpıç detaylar çıktı.

"TAHŞİYEYİ İLK DEFA DUYDUM"

"2 yazı ve bir haber için bu kadar zahmet verilmesini üzüntü verici buldum" diyen Ekrem Dumanlı, "Tahşiye kelimesinin anlamını bilmiyorum. Tahşiye'yi ilk defa duydum” ifadelerini kullandı. Tahşiye ve Rahle yayınevlerinin olduğunu da bilmediğini vurguladı.

Gülen’in Tahşiyecilerle ilgili konuşmasını hatırlamadığını belirten Dumanlı, “Gülen’in sohbetinde geçtiği söylenen ‘karanlık karar kurulları'ndan ne kastettiğini bilemem” dedi.

"GÜLEN'İN TAHŞİYECİLER SOHBETİNDEN HABERİM YOK"

Gülen Cemaati lideri Fethullah Gülen’i tanıdığını belirten Dumanlı, Gülen’in 2009 yılı içinde Tahşiyecilerden bahsettiği konuşmasını hatırlamadığını ifade etti. Dumanlı, Zaman gazetesindeki görevi süresince Gülen’den herhangi bir talimat almadığını söyledi.

TELEVİZYON SEYRETMİYORMUŞ

Televizyon seyretmediğini belirten Dumanlı, haberleri internet üzerinden takip ettiğini ifade etti.

ZAMAN GAZETESİ GÜLEN'İN TALİMATI İLE ŞEKİLLENMEZ

Gülen’in Zaman Gazetesi ile ilgili yönetici olarak bir vasfı olmadığına dikkat çeken Dumanlı, "Sadece Gülen’in haftada bir cuma günleri olmak üzere yazılarının yayımlandığı kürsü başlıklı köşesi vardır” diye konuştu.

Fethullah Gülen’in Zaman gazetesinin yayın politikasına müdahalesinin söz konusu olmadığını söyleyen Dumanlı, “Onun talimatları ile şekillenmez" dedi.

Gazeteye günlük 5 bin ile 8 bin arasında haber geldiğini, bu haberlerden eleme yapıldığını belirten Ekrem Dumanlı, “Bu kadar çok haberin, fotoğrafın, Gülen’e gönderilerek onun onayından geçmesi mümkün değildir. Burası ile Amerika arasındaki zaman dilimi de farklıdır. Fiziken de mümkün değildir" dedi.

HABER 3. SAYFADA ÇIKMIŞ

Dumanlı’ya, Tahşiyeciler ile ilgili gazetedeki haberler de soruldu. Dumanlı, “Hocaefendi'nin konuşmasını o haberi yapan arkadaş önemli bulmuş olacak ki haber olarak gazeteye almış, haber 3. sayfada çıkmış. Haberi çok önemsemiş olsaydım 1. sayfaya alabilirdim” diye konuştu. Dumanlı, Gülen’in aynı konuşmasının Hürriyet ve Vatan gazetelerinde de haber konusu olduğunu söyledi.

GÜLERCE VE ŞAHİN'E YAZI YAZILMASI TALİMATI VERİLMEDİ

Tahşiyeciler konusunda Zaman gazetesi yazarları Hüseyin Gülerce ve Ahmet Şahin’in yazı yazdığını ancak kendilerine yazmaları konusunda talimat verilmediğini ifade etti. Bütün yazıları onay vermesinin söz konusu olmadığına dikkat çeken Dumanlı, bu iki yazının da kendisi tarafından okunmadığına dikkat çekti.

Ekrem Dumanlı, Samanyolu TV’de yayınlanan dizilerdeki Tahşiyeciler konusunun işlenmesine ilişkin sorular üzerine de, televizyon seyretmediğini, dizide işlenen konuları bilmediğini söyledi. Ancak Dumanlı, "Dizi ve filmlerdeki hikayelerden sonra, bir kısım olayların gerçekleşmesi ile irtibatlandırılmasını doğru bulmuyorum” dedi.

"HOCAEFENDİNİN HİÇBİR TALİMATINI GÖRMEDİM"

Dumanlı’ya CNN TÜRK’te Cüneyt Özdemir ile katıldığı programa ilişkin de sorular soruldu. Programdaki, "İnsanlar Hocaefendi’ye kanaatlerini, düşüncelerini aktarıyor" sözleri hatırlatılan Dumanlı’ya, "Sizin de Gülen’in onayına sunduğunuz konular hangileridir?" diye soruldu.

Dumanlı bu soruya, "İnsanlar Hocaefendi’yi arayıp izlenimlerini paylaşıyor. Hoca da bunları dinliyor. Hocaefendi’nin hiçbir talimatını görmedim. Sadece 'Siz bilirsiniz, iyi olur' gibi sözler söylüyor" diye yanıt verdi.

GÜLEN İLE HİDAYET KARACA ARASINDAKİ TELEFON KAYITLARI SORULDU

Fethullah Gülen ile Hidayet Karaca arasında internete düşen ses kaydındaki konuşmaların sorulması üzerine Dumanlı, konuşma kayıtlarının hukuka aykırı elde edildiğini ve delil olamayacağını söyledi.

DERSHANELERLE İLGİLİ GÜLEN'LE KONUŞMADIM

Dumanlı, Gülen ile dershaneler ile ilgili bir konuşma yapmadığına da savunmasında yer verdi.

Dershaneler konusunun Zaman gazetesinde Ekim-Kasım 2013 tarihlerinde sistematik bir şekilde işlenmesinin nedeni sorulan Dumanlı, “Ben üniversiteyi bitirdikten sonra birkaç yıl dershanecilik yaptım. Öğrencilerin dershaneye giderek üniversiteyi kazanacaklarına ve dershanelerin Milli Eğitim’de bir boşluğu doldurduğuna inanıyorum. Bu nedenle gazetede dershane konusunu samimiyetle işledik. Bu konuyu o dönemin Başbakanı'na ve Milli Eğitim bakanlarına da yüz yüze anlattım. Bu konuyu işlerken kimseden talimat almadım” dedi.

22 TEMMUZ OPERASYONU NEDEN GÜNLERCE YAYIMLANDI?

Cemaat operasyonunda Adliye'ye sevk edilen Ekrem Dumanlı’ya savcılık sorgusunda gazetede yayımlanan haberler soruldu. Gülen’den haberler konusunda talimat almadığını belirten Dumanlı’ya, "22 Temmuz operasyonunun Zaman gazetesinde günlerce yayımlanmasının sebebi nedir?” diye soruldu.

Dumanlı’ya, “22 Temmuz operasyonunda tutuklanan Ömer Köse, Yurt Atayün ve diğer kişilerin haberlerinin Zaman gazetesinde günlerce yayımlanmasının sebebi nedir? Gözaltına alınan ve tutuklanan bu kişilerle herhangi bir akrabalık bağınız var mı? Diğer basın kuruluşlarına göre daha uzun süre ve adil yargılamayı etkileyecek şekilde çarpıtarak yayınlanmasının sebebi nedir?” diye soruldu. Dumanlı, bunların haber değer olduğu için yayımlandığını söyledi.

Dumanlı ayrıca ifadesinde, “Herhangi bir algı oluşturularak Tahşiye isimli bir terör örgütü grubunun aleyhine soruşturma açılmasına sebep olma iddiasını kabul etmiyorum. Böyle bir oluşumdan haberim ve bağlantım yoktur” dedi.

2 YAZI VE 1 HABER İÇİN BU KADAR ZAHMET VERİLMESİNİ ÜZÜNTÜ VERİCİ BULDUM

Dumanlı ifadesini şöyle tamamladı:


"Hakkımda ne gibi ithamlar olacağını merak ediyordum. Ancak bana sorulan sorulardan ve gösterilen belgelerden gözaltına alınmamam gerektiği kanaatine vardım. Bu ülkem adına üzüntü verici olaydır. 20 yıllık gazeteciyim. Hayatını toplumun önünde geçiren bir insanım. 2 yazı ve bir haber için bu kadar zahmet verilmesini üzüntü verici buldum. Hiçbir suç işlemedim. Hiçbir örgüte bağlı değilim."
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)