BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaEkonomistlerden faiz kararında 'iletişim' vurgusu----

Ekonomistlerden faiz kararında 'iletişim' vurgusu

Ekonomistlerden faiz kararında 'iletişim' vurgusu
21 Ocak 2021 - 16:22 www.finansgundem.com

Prof. Dr. Hakan Kara, "Merkez Bankası bugün iletişim silahını etkili şekilde kullanarak piyasalara güven verdi" derken, Haluk Bürümcekçi ve Özlem Bayraktar Gökşen de metnin iletişim gücünü vurguladı.

Ekonomistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) politika faizini sabit tuttuğu karar metninde kullanılan iletişim dilinin çok güçlü olduğunu, sıkı para politikası duruşunun uzun bir müddet sürdürüleceğine dair yapılan sözlü yönlendirmenin enflasyonla mücadeledeki kararlılığı vurguladığını belirtti.

Yılın ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizi piyasa beklentileri doğrultusunda değiştirilmeyerek yüzde 17'de sabit bırakıldı.

Karar metninde kapsamlı bir değişiklik yapılması dikkati çekerken, özellikle "2021 yılsonu enflasyon tahmin hedefi dikkate alınarak sıkı para politikası duruşunun kararlılıkla uzun bir müddet sürdürüleceği" ve "gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır" mesajları piyasalarda olumlu karşılık buldu.

Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kara, Merkez Bankası'nın bugün faizi artırmadığını, fakat iletişim silahını etkili şekilde kullanarak piyasalara güven verdiğini söyledi.
Bankanın enflasyonda yukarı yönlü risklere dikkat çekerek faizleri gerekirse daha da artırabileceği ve para politikasını uzun müddet sıkı tutacağı sinyalini net şekilde verdiğini belirten Kara, "Piyasa şu ana kadar yaptıklarıyla Sayın Naci Ağbal'a bir kredi açtığı için bugün yapılan sözlü yönlendirme de etkili olabildi. Son aylarda para politikasının rayına girmesinin yarattığı fark, ekonomi politikalarında güven ve itibarın ne kadar önemli olduğunu bize bir kez daha öğretmiş oldu. Kuşkusuz para politikası tek başına istikrar için yeterli değil, fakat bu basiretli yaklaşımın ekonomi yönetimine zaman kazandırdığı ve belirli bir alan açtığı kesin." diye konuştu.

"SIKI PARA POLİTİKASI DURUŞU GÜÇLENDİRİLDİ"

AA Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi de karar metninde faizlerde ileride atılacak adımlara ilişkin daha net kriterlerin oluşturulduğunu ve daha açık sinyaller verildiğini söyledi.

Politika faizi değiştirilmezken, faiz koridorunun genişliğinin de 600 baz puan olarak korunduğuna işaret eden Bürümcekçi, şunları kaydetti:

"Enflasyonda kalıcı düşüş görene kadar sıkı duruşun uzun bir müddet korunacağı mesajı, ilk yarıda faiz indirimi için erken olduğu algılamasını güçlendirecektir. Ayrıca, enflasyonun seyri açısından hangi gösterge ve kriterlerin yakından izleneceğinin belirtilmesinin de ileriye dönük yönlendirme kapsamında yer aldığı söylenebilir. Ancak hepsinden önemlisi, gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacağı vurgusunun eklenmesi oldu ki, bunun olası enflasyon sürprizlerine karşı bir sigorta olarak yer aldığını ve sıkı para politikası duruşunu güçlendirmiş olduğunu düşünüyoruz. Bu bağlamda, 28 Ocak’ta yayımlanacak Enflasyon Raporu’nda yer verilecek enflasyon patikasına yönelik tahminler ve 3 Şubat'ta açıklanacak ocak ayı enflasyon verisi kısa vadedeki kararlar açısından daha da önem kazandı."

"KARAR METNİ, OLDUKÇA GÜÇLÜ BİR İLETİŞİM DİLİNE İŞARET ETTİ"

Tacirler Yatırım Araştırma Müdürü Özlem Bayraktar Gökşen de TCMB'nin kararının beklentiler dahilinde olduğuna dikkati çekerek, "Karar metni, oldukça güçlü bir iletişim diline işaret etti ve TL üzerinde pozitif etki gösterdi. Parasal duruşun uzun bir müddet kararlıkla sürdürüleceğinin belirtilmesi ve bir sözle yönlendirme ifadesi olarak 'gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır' ifadesinin eklenmesi, erken bir Faiz indirimi beklentilerini baskılarken, ileriye yönelik daha şahin bir eğilim içeren duruş sergileniyor." değerlendirmelerini yaptı.

TCMB yılın ilk kararında faizleri değiştirmedi

Kurlar faiz kararına ne tepki verdi?

Oxford: Yılın ilk yarısında faizler değişmez

TL'de kazanımlar sınırlı kalacak

Yılın devamında faizler sabit kalır mı?

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mg21 Ocak 2021 17:14

    %7’yle yabancıya dolar faizi ödeyen Hazine ve MB Türk ky’ya 0,1 faiz veriyor. İnsaf, izan ve akıl ltf