BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemEkonomist önerdi: Yaşlılar korona vergisi ödesin!----

Ekonomist önerdi: Yaşlılar korona vergisi ödesin!

Ekonomist önerdi: Yaşlılar korona vergisi ödesin!
15 Mayıs 2020 - 15:09 www.finansgundem.com

Gençlerin kendilerini feda ettiğinin farkına varılması gerektiğini savunan Oxford Üniversitesi'nin Belçikalı ekonomi profesörü De Neve, durumu dengelemek için yaşlılardan sadece bir kereliğine korona vergisi alınmasını önerdi.

Yeni tip korona virüs pandemisinde bir numaralı risk grubunda bulunan, bakım evlerinde ölüme terk edildikleri ortaya çıkan, en çok can kaybı veren grubu oluşturan, hayatta kalabilmek için 2-3 aydır evde tecrit durumunda bulunan yaşlılara ekonomik faturayı ödetmeyi öneren bir ekonomist çıktı.

İngiltere'deki Oxford Üniversitesi'nin prestijli Wellbeing Araştırma Merkezini yöneten Belçikalı ekonomist ve profesör Jan-Emmanuel De Neve, Belçika haber kanalı  VRT'ye verdiği demeçte öneriyi ortaya attı.

Korona virüse yakalanma riskleri düşük olduğundan gençlerin pandemiye karşı alınan evde kalma önlemlerinden en az yararlanan grup olduğunu söyleyen Jan-Emmanuel De Neve, "Daha yaşlı kuşak, gençlerin hem ekonomik hem de zihin sağlığı bakımından kendilerini feda ettiğinin farkına varmalı" dedi. 

Durumu dengelemek için yaşlılara muhtemelen sadece bir kez alınacak korona vergisi konulmasını öneren 41 yaşındaki ekonomist, vergi kapsamına alınmasını istediği yaş grubunun kaç yaşından başlayacağını belirtmedi.

Çoğunluğu emeklilik maaşıyla geçinen yaşlıların böyle bir vergiyi nasıl karşılayacağına da açıklık getirmeyen Oxford profesörü, 'en korunmasız konumdaki yaşlıları günah keçisine çevirdiğine' dair eleştirilerin hedefi oldu.

Twitter'da Belçikalı Müslüman bir kullanıcı, ekonomisti, Avrupa'da en yüksek vergilerin ve en düşük emekli maaşlarının olduğu ülkede böyle bir öneride bulunduğu için eleştirirken, sözkonusu olanların herkesin anne-babası, ninesi-dedesi olduğunu vurguladı.

Ancak bir yandan pandemi koşullarının zihin sağlığını bozduğuna işaret eden haberler geliyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) akıl sağlığıyla ilgili bölümü, çarşamba günü pandemi ve karantina koşulları yüzünden akıl ve ruh hastalığı oranlarında patlama yaşandığına dair uyarıda bulundu.

Diğer yandan korona virüs yüzünden duran ekonomide çarkların yeniden dönmesi için çalışan hükümetlerin devasa kurtarma paketleri devreye sokmaları gerekiyor. 

Belçika'nın bu yıl borcunun GSYİH'sine oranının yüzde 100'ü geçmesi bekleniyor.

Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz, Güney Kıbrıs da aynı durumda. 

Avrupa'da işsizlik oranlarının gelecek aylarda ikiye katlanacağı öngörülüyor.

Gelgelelim yaşlılarda hem tecritten en çok etkilenen hem de orantısız çoklukta can kaybı veren grup.

Belçika'da korona virüs ölümlerinin yarısı, bakım evlerindeki yaşlılardan oluşuyor. 

İtalya, İspanya, Fransa ve İrlanda'da benzer oranlar sözkonusu.

Hatta İtalya ve İrlanda gibi Avrupa ülkelerinde Kovid-19 kurbanlarının yüzde 90'ından fazlası, 60 yaş üstündekiler. 

Dolayısıyla De Neve'nin önerdiği yaşlılara korona vergisini hayata geçirmek hükümetler açısından eleştirilerin ölüm mangasının karşısına çıkmak anlamına gelebilir.

‘Yeni Warren Buffett’tan teknoloji devlerine 700 milyon dolar

Sağlık Bakanlığı giyim mağazaları için Kovid-19 tedbirlerini belirledi

İtalya, restoran ve barları yeniden açıyor

İşte yerli korona virüs ilacının üretildiği fabrika

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Erol g.16 Mayıs 2020 04:39

    DEDIK YA 65 YAS ÜZERİNE SOKAĞA CİKMA YASAĞI GELİNCE KORONA VİRÜSÜ DEDELER YERİNE BABALARLA GENCLERIN CANINI ALACAKTIR ILERDE SÖYLE DENILECEK BİZ SİZİ BABASIZ BIRAKTIK AMA DEDESIZ BIRAKMADIK