BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiEğilmez: Kur korumanın Hazine’ye maliyeti 445 milyar TL----

Eğilmez: Kur korumanın Hazine’ye maliyeti 445 milyar TL

Eğilmez: Kur korumanın Hazine’ye maliyeti 445 milyar TL
26 Mart 2022 - 09:20 www.finansgundem.com

Ünlü ekonomist ve eski hazine müsteşarı Mahfi Eğilmez 'Kur Korumalı Mevduat' sistemi ile ilgili yayınladığı bir yazısında bunun Hazine'ye yükünün 445 milyar lirayı bulacağını hesapladı.

Geçtiğimiz aylarda döviz kurlarındaki hızlı artışa karşı devreye alınan Kur Korumalı Mevduat (KKM) sisteminin yarattığı yankılar sürüyor.

Son olarak eski Hazine Müsteşarı olan ekonomist Mahfi Eğilmez, blogunda ‘Kuru Hazine Koruyacak da Hazineyi Kim Koruyacak?' başlıklı bir analiz yayımladı. Bugüne kadar KKM hesaplarına yatan tutarın 591 milyar lira olduğuna işaret eden Eğilmez, bunun tamamının en başından beri yatırılmış olduğu ve doların ilk üç aydaki gibi bir artış sergilediğini (yüzde 27) varsayımı ile bir hesap yaptı. Eğilmez sistemin Hazine'ye yıllık yükünün 445 milyar lirayı bulacağını hesapladı.

Kur korumanın Hazine’ye maliyeti 445 milyar TL

Eğilmez, yazısında yaşananların gerisinde faizin doğru belirlenememesini işaret etti:

“Merkez Bankası'nın rezervlerinin erimesinin ve Hazine'nin karşılaşacağı olağanüstü yüklerin tek bir nedeni var: Faizin doğru belirlenmemesi. Faiz tek başına sorunları çözemez ama eğer yanlış belirlenirse inanılmaz sorunlara yol açar. KKM bize bu sözün ne kadar doğru olduğunu bir kez daha kanıtladı.”

Döviz satışı devam ediyor

Hazine'nin KKM dolayısıyla hiçbir şekilde muhatap olmaması gereken bir fark ödemesi yapmakla yükümlü tutulduğunu vurgulayan Mahfi Eğilmez, TCMB'nin kurun yükselmesini önlemek için döviz satışı yapmaya devam ettiğini swaplar hariç net rezervlerin eksi 44 milyar dolar seviyesinde olduğunu not etti.

Tüketiciye yeni haklar getiren yasa Meclis'ten geçti

 

Kur korumalı mevduatta ilk ödemeler başladı

 

Hazine 4,1 milyar liralık kira sertifikası ihraç etti

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)