BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiEge'den 12 milyon dolarlık balık dışı su ürünleri ihraç edildi----

Ege'den 12 milyon dolarlık balık dışı su ürünleri ihraç edildi

Ege'den 12 milyon dolarlık balık dışı su ürünleri ihraç edildi
08 Ağustos 2022 - 12:55 www.finansgundem.com

İlk yarıda Ege'den yaklaşık 12 milyon dolarlık balık dışı su ürünleri ihracatı gerçekleştirildi. Birleşik Arap Emirlikleri, 13 bin 630 kilogram kara kabuk midyesi ihracatı ile ilk sırada yer aldı.

Ege İhracatçı Birlikleri'ne (EİB) göre Türk su ürünleri sektörünün 2021'de ulaştığı 1,4 milyar dolarlık ihracatın, 953 milyon dolarlık payını Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği üyeleri oluşturdu. Egeli ihracatçılar ilk 6 ayda 513 milyon 707 bin dolarlık su ürünleri ihraç etti.

Su ürünleri ihracatında başrolü levrek, çipura, alabalık üstlenirken Rusya, İtalya, İngiltere, İspanya ve Yunanistan en büyük ihracat pazarları oldu.

Balık dışında Ege Denizi'nden çıkarılan karides, sübye (mürekkep balığı), kalamar, ahtapot ve deniz hıyarı gibi birçok ürün de ABD, İtalya, İspanya, Fransa, Belçika ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) başta olmak üzere birçok ülkenin mutfağına ulaştı.

Birleşik Arap Emirlikleri ilk sırada

Balık dışında yılın ilk 6 ayında Ege'den yaklaşık 12 milyon dolarlık su ürünleri ihracatı yapıldı. Birleşik Arap Emirlikleri, 13 bin 630 kilogram kara kabuk midyesi ihracatı ile ilk sırada yer aldı.

Salyangoz ihracatında en büyük pazar, 39 bin 680 kilogram ile Fransa olurken, ocak-haziran döneminde Yunanistan'a karides ihracatı 45 bin 320 kilograma ulaştı.

Yunanistan'a ihracat yüksek seviyede

İzmir Balıkçı İş Adamları Derneği Başkanı Şahin Çakan, 15 Temmuz itibarıyla açılan uluslararası trol avcılığı kapsamında Türk balıkçıları tarafından çıkarılan barbun, karides ve tavuk balığının büyük ölçüde Yunanistan'a ihraç edildiğini bildirdi.

'Çok balık olacak bu sene'

Türkiye'de eylül ayında av sezonunun başlayacağını söyleyen Çakan, "Bu sene de bol miktarda bir palamut avcılığı gözüküyor, işaretler de o yönde. Palamut hem iç piyasaya hem de ihracata giden bir balık. Çok balık olacak bu sene" dedi.

'Norveç ve Danimarkada çok çeşitlilik yok'

Çakan, Ege Denizi'nin zengin bir çeşitliliğe sahip olduğunu belirterek, "Ege'de çeşit çok. Hamsisi, sardalyesi, istavriti, kolyozu ihracata gidiyor. Hamsiyi herkes tercih ediyor. Danimarka'dan Norveç'e kadar. Dünyada bugün Norveç ve Danimarka su ürünleri ihracatında söz sahibi ülkeler ama bu ülkelerin çok çeşitliliği yok. Onların bir somon balığı bir de uskumrusu var ama Türkiye dediğiniz zaman Ege, Marmara, Karadeniz çok çeşit barındırıyor. Bizim artımız da onlar" ifadelerini kullandı.

Sübye, ahtapot, kalamar, karides...

Egeli balıkçıların sadece levrek, çipura, alabalık ve hamsi değil, balık dışı su ürünleri ihracatını da geliştirdiğini kaydeden Çakan, şöyle konuştu:

Ege'den en çok ihraç edilen balık dışı ürünlerin başında sübye, ahtapot, kalamar, karides geliyor. İhraç edilen yerlerin başında ise İspanya ve İtalya var. Mesela Fransa kabuklu ürünleri istiyor ama İspanya dediğiniz zaman 'kansız' dediğimiz ürünler sübye, ahtapot, kalamar tercih ediliyor. Bunlar katma değeri olan ürünler. Sanmayın ki yalnız ihracata giriyor. Yani ürünler, bizim iç piyasada da çok tüketiliyor

Çakan, midye ve deniz patlıcanı ihracatının da son dönemde arttığını vurguladı.

136,5 milyar dolarlık teknoloji ihracatı

 

İhracat ikliminde iyileşme dönemi sona erdi

 

Kuru meyve ihracatı 1 milyar doları aştı

 

Otomotiv ihracatının lider ili belli oldu

 

Sanayi ihracatı tüm zamanların en yüksek seviyesinde

 

Tarımda ihracat rekoru kırıldı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)