BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemEfkan Ala'dan flaş PKK açıklaması----

Efkan Ala'dan flaş PKK açıklaması

Efkan Ala'dan flaş PKK açıklaması
03 Mart 2016 - 02:37 www.finansgundem.com

TBMM Genel Kurulu'nda konuşan Ala, "Türkiye Cumhuriyeti'nin İçişleri Bakanı olarak söylüyorum. Gezi olayları başladı, çekilme (PKK) durdu" dedi

İçişleri Bakanı Efkan Ala, "(PKK'lıların geri çekilmesi) Türkiye Cumhuriyeti'nin İçişleri Bakanı olarak söylüyorum. Gezi olayları başladı, çekilme durdu. Gezi olayları durdurdu" dedi. 

Ala, TBMM Genel Kurulu'nda bakanlığının bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Ala, geçici köy korucularına aylık bin 104 liranın ödendiğini, kendilerinin bunu asgari ücret seviyesine çıkaracaklarını söyledi. Ala, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne gelen muhtarların kendi masraflarını kendilerinin karşıladığını ve valilikler tarafından belirlendiğini kaydetti. 

Türkiye'de 35 yıldır terörle mücadele edildiğini ve 90'lı yıllarda çok alanlı eş zamanlı mücadele edilmesinden söz edildiğini hatırlatan Ala, "Biz 2002'den beri bu hükümet ve AK Parti, çok alanlı eş zamanlı olarak mücadele ediyor. Bugüne kadar yaptığımız her işin arkasındayız, altına imza atıyoruz. Bir projenin eksiği olur, eleştirirsiniz tamamlanır. O projenin yanlış olduğunu göstermez. Eleştirenlerin projesi varsa onu söylerler. Bizim projelerimizi neden bu kadar eleştiriyorsunuz anlamıyorum. Biz o projeleri millete deklare ediyoruz, yapıyor ve bunu da çıkıp meydanlarda gümbür gümbür söylüyor, oyu da alıp geliyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

"Bizim iki tane şeyimiz vardır. Kiminle ne görüşüyor olursak olalım" diyen Ala şöyle devam etti:

"Teröristler silahı bırakacak, üzerine betonu gömecek. Türkiye de çözümünü üretecek, demokrasimiz, kalkınmamız gelişecek. Bu konuda hiç tereddüt yok. 8 Mayıs 2013 geri çekilme başladı mı? Başladı. Ne zaman durdu? Gezi olayları başladığında durdu. Bana diyorsunuz ki söylemeyin. Gezi olaylarının göbeğinde kim vardı? Sizin genel başkanınız, 'Ben Taksim'e çıkacağım' dedi. Çıktı da. Gezi olaylarından sonra durdu."

Gezi tartışması

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Bakan Ala'ya tepki göstererek, "Kabul etmiyoruz bunu" diye bağırdı. 

Bakan Ala ise "Söylediğim çok açık. Bu bir realite, bu bir tahmin değil. Türkiye Cumhuriyeti'nin İçişleri Bakanı olarak söylüyorum. Gezi olayları başladı, çekilme durdu. Gezi olayları durdurdu. Bunu yeni duyuyorsanız size yazıklar olsun. Ben bunu televizyonlarda da söyledim. Bu böyledir" yanıtını verdi. 

"Teröre karşı mücadelede bütün siyasi partileri yanımızda görmek istiyoruz" 

Türkiye'nin Avrupa göç yolları üzerinde bulunması nedeniyle jeopolitik açıdan son derece hassas bir konumda olduğunu, bu durumun Türkiye'yi göç hareketleri açısından transit ülke haline getirdiği gibi refah seviyesinin artması nedeniyle hedef ülke konumuna da oturttuğunu belirten Ala, "Ülkemizde 3 milyon 6 bin göçmen ve 423 bin 793 yasal ikamet izni almış kişi bulunmaktadır. Bu göçmenlerin yüzde 89'u Suriye (2 milyon 716 bin) yüzde 6'sı Irak (172 bin) ve yüzde 2,9'u Afgan (84 bin) ve diğer ülke vatandaşlarından oluşmaktadır" dedi.

Türkiye'de bulunan Suriyelilere yönelik bugüne kadar 9 milyar doların üzerinde harcama yapıldığını bildiren Ala, "Türkiye, dünyada kişi başına gelir dikkate alındığında, mazlum insanlara dünyanın neresinde olursa olsun en fazla yardım yapan ülke konumuna gelmiştir" diye konuştu.

"Küresel terörle en aktif mücadele eden ülke"

Küresel sorunlar karşısında her ülkenin üzerine düşeni yapması gerektiğini belirten Ala, hiçbir ülkenin bir başka ülkeye topu atma lüksü olmadığını kaydetti. Ala, şunları söyledi:

"Küresel terörle ve bu tür sıkıntılarla mücadelede de Türkiye ciddi bir gayret içerisindedir. 126 farklı ülkeden 37 bin 487 yabancıya giriş yasağı konulmuştur. Ülke sınırları içerisinde yakalanan 95 farklı ülkeden 3 bin 207 yabancı sınır dışı edilmiştir. Türkiye küresel terörle en aktif mücadele eden bir ülkedir ama ne yazık ki ülke sevgisinden haberdar olmayan ve bu konunun ne kadar hassas bir konu olduğunu bilmeyen ya da açıkça ihanet içerisinde olan bazı çevreler Türkiye'yi bu konuda açık yalan beyanlarla, uluslararası platformlarda dezenformasyonla zora sokmaya çalışmaktadırlar ama beyhude uğraşıyorlar. Çünkü, Türkiye'nin geçmişi, bu konudaki kendine öz güveni ve yaptıkları Türkiye'nin elindeki en önemli senettir.

Yasa dışı göçmenlerle ilgili son beş yıl içerisinde yapılan operasyonlarla 11 bin 930 organizatör yakalanmıştır. 2015 yılında yakalanan organizatör sayısında 2014'e göre 3 kat artış olmuş, 4 bin 471 organizatör yakalanarak adliyeye teslim edilmiş, bunlardan bin 650'si tutuklanmıştır."

"Devlet hepimiziz"

Ülkeye yıllardır büyük bedeller ödeten teröre karşı mücadele verildiğini ifade eden Ala, "Türkiye'nin hızlı kalkınmasından, vatandaşa daha fazla hizmet götürülmesinden rahatsız olanlar, 78 milyonun bin yılık kardeşiliğinin zarar görmesi için çaba içerisindeler" dedi.

Ala, teröre karşı mücadele ettiklerini ve bu mücadelede bütün siyasi partileri yanlarında görme arzusunda olduklarını belirterek, sokağa çıkma yasaklarının vatandaşın can güvenliği ve kendi emniyetleri için yapıldığını kaydetti.

Hazırladıkları Birlik, Huzur, Demokrasi Eylem Planı ile vatandaşlara layık olduğu hizmeti vereceklerini anlatan Ala, sosyal medyada yayılan bilgiye hemen inanıp devleti suçlamamak gerektiğini vurguladı.

"Devlet hepimiziz. Devletin en önemli unsuru Meclis. Meclisteki her milletvekili devletin bir parçasıdır. Varsa bir yanlış birlikte düzelteceğiz" ifadesini kullanan Ala, "Daha önce çeteleri temizlemedik mi? Şimdi teröristleri de temizleriz. Biz, hiçbir hukuksuzluğa boyun eğmedik, eğmeyiz. Hiç kimsenin terörist yöntemlerle vatandaşımızın namusuna, inancına, malına, mülküne, kendisine zarar vermesine asla müsaade etmeyeceğiz. Yanlışlarımız varsa söylersiniz. Siyasi partilerin ayrı politikaları olur. Bizim politikamızla vatandaş yüzde 49,5 verdi. Biz siyasi parti yöneticilerinin memnuniyetini değil vatandaşın memnuniyetini esas alıyoruz" diye konuştu.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)