BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemEczaneler ülke genelinde iş bırakmaya hazırlanıyor----

Eczaneler ülke genelinde iş bırakmaya hazırlanıyor

Eczaneler ülke genelinde iş bırakmaya hazırlanıyor
05 Ağustos 2022 - 15:24 www.finansgundem.com

İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Pınar Özcan, “Bizim yaşama şansımız kalmadı. Eczaneler iş bırakma eylemi planlıyor" dedi.

Eczacıların kârlılık oranlarını da belirleyen ilaç fiyat kararnamesi açıklandı.Kararnamede temmuz ayında yapılan güncelleme, eczacıların taleplerini karşılamadı.

Düzenlemenin şartları iyileştirmediğini ve taleplerini karşılamadığı belirten eczacılar, eylem yapacaklarını açıkladı.

‘İŞ BIRAKMAYA GİDEN SÜRECİN BAŞLANGICI’

İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Pınar Özcan, şöyle dedi:

“Konya'da bir ay önce, 54 Eczacı Odası ve Türk Eczacıları Birliği ile birlikte aldığımız eylemlilik sürecine giriş ile alakalı bir kararımız vardı. Sonrasında Sağlık Bakanı ile görüşmemiz oldu. Temmuz ayında küçük bir düzenleme yapıldı ilaç fiyat kararnamesinde.

Ancak bizim taleplerimizi karşılayan bir düzenleme, güncelleme asla olmadığı için, biz eylemlilik sürecimizle ilgili daha önce aldığımız kararı aşama aşama uygulamaya koyacağız.

Bu en sonunda da iş bırakmaya kadar gidebilecek bir sürecin başlangıcı diye söyleyebiliriz.”

‘YAŞAMA ŞANSIMIZ KALMADI'

Eczacıların ekonomik açıdan büyük sıkıntılar yaşadığını ve masraflarını karşılamakta güçlük çektiğini söyleyen Özcan, “Ekonomik anlamda çok büyük sıkıntı içinde olduğumuz için bu kararı aldık” dedi.

Özcan, eczacıların neden böyle bir ekonomik sıkıntı içine düştüklerini ise şöyle anlattı:

“Çünkü, 13 yıl öncesinden bir ilaç fiyat kararnamesi var. Bu ilaç fiyat kararnamesi, eczacıların kârlılık oranlarını da belirleyen bir kararname.

Kararnamede, eczacıların kârlılık baremleriyle alakalı olarak 13 yıl öncesinde belirlenmiş TL baremleri var. İlaç fiyatları yükseldikçe, eczacının kârlılığının azaldığı bir düzenleme bu. Her ilaç zammıyla daha pahalı ilaç satışına geçtikçe, eczacının kârlılığı da zaman içerisinde sürekli azalır hale geldi.”

‘SİSTEM BİZİM AÇIMIZDAN TIKANMIŞ DURUMDA’

Bu düzenlemeye göre, 200 TL'nin üzerindeki her ilaç için eczacının kârlılığının yüzde 13 olduğunu belirten Özcan, şöyle devam etti:

“Bu yüzde 13 üzerinden, eczacı şu anda bu enflasyon ortamında, maliyetleri çok arttığı için, ne kirasını ne eleman maaşlarını ne de diğer giderlerini ödeyebilme durumunda değil maalesef.Artık sistem bizim açımızdan tıkanmış durumda. Bu baremler 13 yıl öncesinin baremleri.

200 TL 13 yıl öncesinde belirlenen 200 TL'ye göre düşünülmüş.13 yıl öncesindeki 200 TL olan bir şey, şu an aynı şekilde değerlendirilebilir mi? Tabi ki değerlendirilemez.

Biz istediğimiz o baremlerin enflasyon oranında güncellenmesi. Yoksa bizim yaşama şansımız artık kalmadı. O yüzden de bu süreç aşama aşama gidecek bir süreçtir. Bunun en sonunda iş bırakma eylemi planlanıyor.”(Sözcü.com)

Nöbetçi eczaneler e-Devlet'ten görülebilecek

 

Bakan Koca: Eczane ve ecza depolarında gerekli ilaç listesi güncellenecek

 

Binlerce eczane kapanma tehlikesiyle karşı karşıya

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)