BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemEczacıbaşı Rusya'da ikinci fabrikayı açtı----

Eczacıbaşı Rusya'da ikinci fabrikayı açtı

Eczacıbaşı Rusya'da ikinci fabrikayı açtı
19 Mayıs 2014 - 06:06 www.finansgundem.com

Açılışta Türk ekonomisi hakkında açıklamada bulunan Bülent Eczacıbaşı "Merkez Bankası şu ana kadar süreci iyi yönetti, umarım böyle gider" dedi

Avrupa ülkelerinin ardından Rusya’yı stratejik pazarlar arasında ön sıraya çıkaran Eczacıbaşı grubu, Moskova’ya 100 kilometre uzaklıktaki Serpukhov’a 60 milyon dolarlık yeni bir seramik sağlık gereçleri fabrikası yatırımı yaptı.

Milliyet'teki habere göre açılışa Bülent Eczacıbaşı, Faruk Eczacıbaşı, grubun CEO’su Erdal Karamercan ile birlikte Moskova Bölgesi Yatırım ve İnovasyon Bakanı Denis Petrovich Butsaev, Serpukhov Valisi Alexandr Vyacheslavovich Shestun ve Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Aydın Adnan Sezgin de katıldı.

YURTDIŞINDA AĞIRLIK ARTTI

Bülent Eczacıbaşı, Rusya’daki ikinci fabrikayı açtıklarına vurgu yaparak “Hedefimiz Rus pazarından yüzde 10 pay alarak sektörün en büyük ilk iki şirketinden biri olmak” dedi.
Eczacıbaşı bugün başta Türkiye olmak üzere, Almanya ve Fransa’yı üretim merkezi olarak yönetiyor. Bu listeye artık Rusya’nın da eklendiğini söyleyen Bülent Eczacıbaşı, yapı işinde 16 üretim tesisinden 10’unun yurtdışında bulunduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti: “Yalnız satışlarımızla değil üretimimizle de, dünyanın farklı noktalarında Türkiye’yi temsil etmekten gurur duyuyoruz.”

TÜRKİYE DIŞINDA 10 FABRİKA

- 60 milyon euro yatırımıyla birlikte yurt dışındaki fabrika sayısı 10’a çıktı.
- Rusya’da 2, Fransa’da 2, Türkiye ve Almanya’da 6’şar fabrikası bulunan grubun toplam tesis sayısı 16.
- Yurtdışı cirosu 530 milyon euro.
- Yurtdışı yatırımlarının tutarı 300 milyon euro.
- Grubun 6500 çalışanı var.
- Eczacıbaşı toplam cirosu 6.7 milyar TL.
- 2.4 milyar TL’lik bölüm yapı grubundan geliyor.

MERKEZ DOĞRU ZAMANLAMAYI YAPAR

Açılış sonrası genel ekonomiyi değerlendiren Eczacıbaşı Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, makro verilerin olumlu bir görünüm sergilediğini söyledi.

“Aralıktan sonra başlayan çalkantılara rağmen olumlu performansın sürüyor olması olumlu. Bu Türk ekonomisinin gücünü gösteriyor. Bu yıl iç talepten dış talebe kayan bir büyüme bekliyorum” diyen Eczacıbaşı şöyle devam etti: “Özel sektör yatırımlarındaki ivmenin hız kazanacağı düşüncesindeyim. Enflasyonun yüksekliği Türkiye için bir sorun. Ama ‘kırılganlık’ kelimesine çok takılıp bunu kriz beklentisine dönüştürmemek lazım. Cari açık bir sorun, ama bunun her an gelebilecek bir kriz diye yorumlanması yanlış. Merkez Bankası şu ana kadar süreci iyi yöneltti. Bundan sonra da eminim doğru zamanlamayı yapacaklardır.”

RUS BAKAN'IN TAVSİYESİ: MOSKOVA'YI AŞIN...

Moskova Bölgesi Yatırım ve İnovasyon Bakanı Denis Petrovich Butsaev, Eczacıbaşı’nın Serpukhov yatırımının kendileri için önemine değinerek, şunları kaydetti: “Güvenilir ve iyi partnerleri önemsiyoruz. Bu yatırımlar Türkiye’nin Rusya’daki varlığının sağlamlaştığını gösteriyor. Türk işadamlarına Moskova ve Saint Petersburg’la sınırlı kalmamalarını öneriyoruz.”

SIK SIK TÜRKİYE'DE!

Serpukhov, İzmir’in Çeşme ilçesi ile kardeş şehir. Şehrin Valisi Alexandr Vyacheslavovich Shestun de Türkiye’yi kendileri için bir ev olarak gördüklerini ve tatillerini Türkiye’de yaptıklarını söylüyor. Shestun, grubun başkan yardımcısı Ahmet Yamaner’le Türkiye’de fabrikaları dolaştıklarını ve 20 yıl sonra gördüğü gelişme karşısında şok olduğunu ifade ediyor.

‘SEÇİM EKONOMİYİ CİDDİ ETKİLEMEZ’

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ekonomiyi çok fazla etkilemeyeceği görüşünü de ifade eden Bülent Eczacıbaşı “Ciddi etkileri olacağını düşünmüyorum. Ancak şöyle bir temel sorunla karşı karşıyayız. Hem büyümenin düşüklüğünden şikayet ediyoruz, hem kırılganlıktan şikayet ediyoruz. Dolayısı ile hangisine odaklanacağımızı hep sorun. Seçimler büyümeyi öne geçiriyor” dedi.

RUSLAR İÇİN KLOZET BOYUNU 15 CM KESTİ

Eczacıbaşı Grubu Yapı Ürünleri Başkanı Atalay Gümrah, Rusya’da yatırım yapma kararı aldıktan sonra 8 yıl geçtiğini şirketi kurmalarının bile 9 ayı bulduğunu söyledi. Gümrah, “Bürokrasi çok yoğun ama potansiyeli yüksek o yüzden o acıyı çektik. Yeni inşaat pazarı büyük. Burada Küçük mekanlara yönelik ürün yapma mecburiyeti var. Örneğin seramik sağlık gereçlerinde Türkiye’de sattığımız 65 cm klozetler burada 50 cm’lere iniyor. Biz de bu yüzden daha dar, daha kısa klozet yaptık. Yüzde 10 Pazar payı hedefliyoruz. Bunun için 22 milyon euro daha harcayarak kapasiteyi büyütebiliriz” diye konuştu.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)