BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiECB üyesinden 'faiz artırımına devam' mesajı----

ECB üyesinden 'faiz artırımına devam' mesajı

ECB üyesinden 'faiz artırımına devam' mesajı
04 Ekim 2022 - 15:22 www.finansgundem.com

Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyesi Villeroy, ECB'nin çekirdek enflasyonu aşağı getirmek için ihtiyaç olduğu sürece faiz artıracağını söyledi.

ECB üyesi ve Fransa Merkez Başkanı Francois Villeroy de Galhau, bankanın faiz artırımlarına devam edeceğini ancak bunun yıl sonundan sonra yavaşlayabileceğini belirtti. 

Hollanda'da yayınlanan NRC gazetesine konuşan Villeroy, "Çekirdek enflasyonu aşağı getirmek için gerektiği sürece faiz oranlarını artıracağız" dedi.

Avrupa bankalarının bazılarının korktuklarından daha güçlü olduklarını da savunan NRC muhabiri, ECB'nin bir sonraki adımının "düzenli" olmaya devam etmesinin önemli olduğunu belirtti.

ECB'nin Faiz oranlarını ekonomiyi ne teşvik ettikleri ne de frenledikleri bir seviyeye kadar artırmasının önemli olduğunu anlatan Villeroy, faiz oranlarını yıl sonuna kadar nötr seviye çıkarılması gerektiğini vurguladı. Villeroy, faizler nöt seviyeye ulaştıktan sonra para politikasını normalleştirmede ikinci aşağın başlayacağını, bu ayağın "daha esnek ve muhtemelen daha yavaş" olacağını da ifade etti.

Enria, bankaları uyardı

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası'nın bankacılık sektörünün gözetim, denetiminden sorumlu ismi Andrea Enria, Euro Bölgesi bankalarının hükümetlerin ekonomilerde istikrarı sağlamak için daha fazla destek sağlayacaklarına oynamamaları gerektiğini söyledi.

Enria, bankaların odak noktalarının ödenmemiş kredileri takip etmek olması gerektiğini vurguladı.

"Bugün karşı karşıya olduğumuz durum, pandemi sırasında karşı karşıya olduğumuzdan oldukça farklı ve gelecekteki devlet yardımları konusunda beklentiler bilanço yönetim stratejilerine yansıtılmamalı" diye konuşan Enria, petrol ve gaz gibi sektörlerde sorunlu kredilerin artmaya devam etmesi riski olduğuna işaret etti ve Haziran ayında bu kredilerin 2020 sonundaki değerin yüzde 10 üzerinde olduklarına dikkat çekti.

Enria, kırılgan sektörlere verilmiş kredilerin bankacılık sektörünün finans dışındaki sektörlerdeki şirketlere verilmiş kredilerinin en az yüzde 18'ini oluşturduğunu da vurguladı.

Schnabel, ECB enflasyon için sağlam adımlar atmalı

 

ECB faizi yüzde 2,50'ye kadar çıkarabilir

 

Mann: Zayıf para birimi İngiltere'de faizi etkiliyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)