BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaAraştırmaDünyanın yüzde 14'ünden fazlası ‘Lyme' hastası----

Dünyanın yüzde 14'ünden fazlası ‘Lyme' hastası

Dünyanın yüzde 14'ünden fazlası ‘Lyme' hastası
14 Haziran 2022 - 10:09 www.finansgundem.com

BMJ Global Health dergisindeki araştırma, dünya nüfusunun yüzde 14'ünden fazlasının, en yaygın kene kaynaklı hastalık olan Lyme hastalığına sahip olduğunu ispatladı.

Araştırmacılar Lyme hastalığının ne kadar yaygın olduğunu öğrenmek için 89 çalışmanın verilerini bir araya topladı ve "Bu, dünya çapındaki hastalığın yaygınlığının en kapsamlı ve güncel sistematik incelemesidir" açıklamasını yaptı.  

Orta Avrupa yüzde 20 ile en yüksek orana sahipken, kırsal alanlarda yaşayan 50 yaş üstü erkekler en fazla risk altında.

Hastalığın belirtileri

Lyme hastalığında durum nadiren ölümcül fakat enfekte bir kene tarafından ısırılan kişilerde genellikle kızarıklık oluyor ve kas ve eklem ağrısı, baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi grip benzeri semptomlar görülüyor.

Hastalığa neden olan bakteri Borrelia burgdorferi (Bb), yaklaşık 160 bin toplam katılımcının yüzde 14,5'inin kanında bulundu.

Orta Avrupa en yüksek antikora sahip

Orta Avrupa'dan sonra en yüksek antikor oranlarına sahip bölgeler yüzde 15,9 ile Doğu Asya, yüzde 13,5 ile Batı Avrupa ve yüzde 10,4 ile Doğu Avrupa oldu. Karayipler ise sadece yüzde 2 ile en düşük orana sahip.

Önceki araştırmalar, kene kaynaklı hastalıkların son 12 yılda iki katına çıktığını gösterdi. Çalışma, artışın nedenleri arasında iklim değişikliği, hayvan göçü, habitat kaybı olduğunu ortaya koydu.

Evcil hayvanlarla samimi olanların yakalanma riski daha çok

Çalışmaya göre, köpekler ve koyunlar gibi evcil hayvanlarla düzenli olarak etkileşime giren çiftçilerin ve işçilerin enfekte bir kene tarafından ısırılma riski daha yüksek.

Justin Bieber’ın son görüntüsü hayranlarını şoke etti

Lyme hastalığı en çok kimleri etkiliyor?

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)