BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemDünyanın yaşamak için en pahalı şehirleri listesi----

Dünyanın yaşamak için en pahalı şehirleri listesi

Dünyanın yaşamak için en pahalı şehirleri listesi
01 Aralık 2021 - 14:44 www.finansgundem.com

Dünyanın yaşamak için en pahalı şehirleri listesinde pandemi kaynaklı para politikaları, yüksek enflasyon, artan enerji fiyatları ve tedarik sıkıntısının etkisiyle belirgin değişiklikler meydana geldi.

Economist İstihbarat Birimi'nin (EIU) dünyanın yaşamak için en pahalı şehirleri listesinde 2021'de dikkat çekici değişiklikler meydana geldi. İsrail'in Tel Aviv şehri, son 12 ayda 5 sıra yukarı fırlayıp Fransa başkenti Paris'i geride bırakarak listenin tepesine yerleşti. Tel Aviv'in ilk kez dünyanın en pahalı şehri unvanını almasında, İsrail para birimi şekelin ABD doları karşısında değer kazanması ve enflasyon nedeniyle mal ve hizmetlerin pahalanmasının rol oynadığı belirtildi.

Tel Aviv, alkol ve ulaşım için ikinci, kişisel bakım için beşinci ve eğlence için altıncı en pahalı şehir oldu. Tel Aviv, geçen yıldan bu yana endeks puanında 5'lik artışla EIU'nun başlıca harcama kategorilerinin 10'unda ilk 3'te yer aldı.

Yaşaması en pahalı şehirler listesinin başında yer alan ilk 10 şehir şunlar: Tel Aviv, Paris ve Singapur, Zürih, Hong Kong, New York, Cenevre, Kopenhag, Los Angeles, Osaka.

Yıllık sıralamada Londra 3 basamak yükselerek 17., Sidney 1 basamak yükselerek 14., Melbourne 2 basamak yükselerek 16. sıraya çıktı. Dünyanın en büyük finans merkezlerinden biri olan Frankfurt, 19. sıraya yerleşerek en pahalı Alman şehri olurken, Berlin, 8 basamak gerileyip 50. sıraya düşerek listedeki en ucuz Alman şehri oldu.

En büyük sıçramayı 7'dan 29. sıraya yükselen İran'ın başkenti Tahran yaptı. Bunun ABD yaptırımlarının neden olduğu kıtlık ve fiyat artışlarından kaynaklandığı belirtildi.

Bu yıl sıralamaya 40 yeni şehir eklendi. İskoçya'nın başkenti Edinburgh, Auckland ve Minneapolis gibi yüksek yaşam maliyetine sahip şehirlerle eşit olarak 27. sırada yer alarak listeye en yüksek yeni girişi yaptı. Yeni şehirlerden Stuttgart ve San Diego da ilk 50'ye girdi.

En pahalı şehir listesinde en büyük düşüşü gerçekleştiren İtalya başkenti Roma, özellikle yiyecek ve giyim fiyatlarındaki keskin azalma sayesinde 16 basamak gerileyerek 48. sıraya indi. İkinci en büyük düşüşü gerçekleştiren Bangkok ve Lima, tüm kategorilerde önemli azalma kaydetti.

Hesaplamalarda kullanılan ortalama enflasyon rakamına son derece yüksek enflasyon oranlarına sahip dört şehir -Caracas, Şam, Buenos Aires ve Tahran- eklenmedi.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Suriye başkenti Şam, yaşamak için dünyanın en ucuz şehri olurken, onu Libya'nın Trablus şehri ve Özbekistan başkenti Taşkent izledi.

Satılık konutta Türkiye’nin en pahalı il ve ilçeleri

 

Türkiye'de yaşayan İngilizler neyi pahalı buluyor

 

Asya'nın en pahalı dairesi 82.2 milyon dolara satıldı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)