BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaTeknolojiDünyanın en ince merceği üretildi----

Dünyanın en ince merceği üretildi

Dünyanın en ince merceği üretildi
17 Haziran 2024 - 10:16 www.finansgundem.com

Bilim insanları kuantum fiziğini kullanarak şimdiye kadar yapılmış en ince merceği üretti.

Bilim insanları kuantum fiziğini kullanarak, yalnızca üç atom kalınlığında, şimdiye kadar yapılmış en ince lens olma özelliğini taşıyan bir mercek geliştirdi. Bu gelişmenin, fiber optik iletişimde ve artırılmış gerçeklik gözlükleri gibi cihazlarda büyük bir potansiyel oluşturması bekleniyor.

Hollanda'daki Amsterdam Üniversitesi'nden ve ABD'deki Stanford Üniversitesi'nden merceği icat eden araştırmacılar, buluşlarının bu tür merceklerin yanı sıra minyatür elektronik sistemlere yönelik araştırmaları da ilerleteceğini söylüyor.

Bilgi toplama

Amsterdam Üniversitesi'nden nanobilimci Jorik van de Groep, “Mercek, mercekten gelen görüntünün bozulmaması gereken uygulamaların yanı sıra ışığın küçük bir kısmının bilgi toplamak için kullanılabileceği uygulamalarda da kullanılabilir” diyor.

Mercek, ışığı bükmek için şeffaf bir malzemenin eğimli yüzeyini kullanmak yerine, gelen dalgaları kırınım yoluyla odaklamak için bir dizi oluklu kenar kullanıyor. Fresnel mercek veya bölge levha mercek olarak bilinen bu teknoloji, yüzyıllardır deniz fenerlerinde kullanılan ince ve hafif merceklerin üretiminde kullanılıyor.

Eksiltonlar

Araştırma ekibi, tungsten disülfid (WS2) adı verilen bir malzemenin ince bir tabakasına halkalar oyarak bu teknolojiyi geliştirdi. WS2 ışığı emdiğinde, elektronlar belirli bir şekilde hareket ediyor ve bu da eksiton adı verilen bir yapı oluşturuyor. Eksitonlar, belirli dalga boylarındaki ışığı daha iyi odaklamaya yardımcı oluyor.

Araştırmacılar, eksitonların davranışını daha iyi anlamak ve merceği daha da geliştirmek için daha fazla deney yapmayı planlıyor. Gelecekte, bu tür merceklerin diğer malzemelere uygulanabilecek optik kaplamalar ve elektriksel yük varyasyonlarıyla daha da iyileştirilebileceği düşünülüyor. Araştırma sonuçları, Nano Letters dergisinde yayımlandı.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)