BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkDöviz mevduat faizleri yükseldi----

Döviz mevduat faizleri yükseldi

Döviz mevduat faizleri yükseldi
29 Kasım 2022 - 07:43 www.finansgundem.com

Merkez Bankası verilerine göre bankaların uyguladıkları döviz mevduat faizlerinde artış gerçekleşti. Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) yaptığı karşılaştırmalı tablolara göre sektörde ilk beş banka mevduatın yüzde 65,6’sını toplamış durumda.

Merkez Bankası'nın açıkladığı verilere göre bankaların uyguladığı TL mevduat faizinde düşüş yaşanırken döviz mevduat faizlerinde artış gerçekleşti. Merkez Bankası verilerine göre bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 18 Kasım haftasında bir önceki haftaya göre 37 baz puan azalışla yüzde 15,91’e indi, dolar mevduat faizi 13 baz puan artışla yüzde 2,69’a ve Euro mevduat faizi 8 baz puan artışla yüzde 0,92’ye çıktı. TL bazlı ticari kredilerin faizi ise 11 baz puan artışla yüzde 16,40’a yükseldi. TL bazlı konut kredi faizi 17 baz puan azalışla yüzde 21,56’ya; taşıt kredi faizleri 20 baz puan azalışla yüzde 25,11’e ve ihtiyaç kredi faizleri 14 baz puan azalışla yüzde 30,72’ye geriledi.

İKİ BANKA ÖNE ÇIKIYOR

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından hazırlanan ve bankacılık sektöründe toplam kredi ve mevduat büyüklüklerinin karşılaştımalarının yapıldığı tabloda bankaların kredilerde ve mevduattaki paylarına ilişkin bilgiler yer aldı. Buna göre kredi ve mevduatta en büyük paya sahip banka İş Bankası olurken yabancı sermayeli bankalarda ise Garanti Bankası öne çıkıyor. Şebnem Turhan'ın Ekonomim'deki konuyla ilgili haberi şöyle: Türkiye Bankalar Birliği’nin üyelerinin ilk 9 aylık bilançolarından yaptığı hesaplamalara göre kamu bankaları toplam mevduatın yüzde 44,7’sine, yerli özel bankalar yüzde 31,5’ine, yabancı sermayeli bankalar ise yüzde 23,8’ine sahip. Mevduatta ilk beş bankanın payı ise yüzde 65,6’ya ulaşıyor. Kredilerde de durum değişmiyor. Yine ilk 5 banka toplam kredilerin de yüzde 64,4’ünü kullandırmış durumda.

TBB’nin üç aylık karşılaştırmalı bilanço verilerine göre üye bankalar içinde kamu bankalarının kredilerdeki payı yüzde 43,2 olurken yerli özel bankaların yüzde 32,5, yabancı sermayeli bankaların ise yüzde 24,2 oldu. Ziraat Bankası hem kredilerde hem de mevduatta liderliği bırakmadı. Ziraat Bankası’nın mevduattaki payı yüzde 20,2 olurken, krediler içindeki payı ise yüzde 18,2 olarak belirlendi. Ziraat Bankası net dönem karında ise 24.8 milyar lira ile beşinci sırada yer aldı. Diğer kamu bankası Vakıfb ank kredilerdeki yüzde 13,1’lik mevduatta yüzde 12,6’lık payı ile ikinci sırada yer aldı. Vakıfb ank’ın net dönem karı ise 15.6 milyar lira ve TBB üyesi bankalar arasında altıncı sırada bulunuyor. Halkbank hem kredi hem de mevduattaki yüzde 11,9’luk payı ile üçüncü sırada yer alıyor. Bankanın net dönem karı ise 8.9 milyar lira seviyesinde.

Kamu bankalarının ardından İş Bankası hem kredilerde hem de mevduattaki payı ile en büyük özel Banka konumunda. İş Bankası’nın kredilerdeki payı yüzde 11,5, mevduattaki payı ise yüzde 11 seviyesinde. Bankanın net dönem karı da 38 milyar lira ve bankalar arasında üçüncü sırada bulunuyor. İş Bankası Ziraat Bankası ile birlikte en fazla çalışanın bulunduğu banka olarak da öne çıkıyor. Ziraat Bankası 24 bin 531 çalışanı ile en fazla çalışana sahip banka olurken İş Bankası da 22 bin 925 çalışanı ile özel bankalar arasında birinci sektörde ise ikinci konumda. Üçüncülük ise 20 bir 395 ile yine bir kamu bankası Halkbank’ın elinde.

Yabancı sermayeli bankalar arasında ise liderlik Garanti BBVA’da. Garanti, yüzde 9,7 kredi payı ve yüzde 9,9 mevduat payı ile toplam sektörde de beşinci sırada yer alıyor. Garanti BBVA net dönem karında ise 38.6 milyar lira ile birinci sırada. Çalışan sayısı bakımında da Garanti BBVA 18 bin 766 kişi ile tüm sektörde dördüncü yine yabancı sermayeli bankalar arasında birinci sırada bulunuyor.

Akbank yüzde 8,1 kredi payı ve yüzde 8,2 mevduat payına sahip durumdayken net dönem karında 38.2 milyar lira ile sektörün ikincisi oldu. Yapı Kredi Bankası yüzde 9 kredi, yüzde 8 mevduat payı ile sektörde yedinci sırada yer alırken net dönem karında 35.3 milyar lira ile dördüncü sırada bulunuyor.

QNB Finansbank yüzde 5,2 kredi, yüzde 4,6 mevduat payı, Denizbank yüzde 4,6 kredi, yüzde 4,4 mevduat payı, TEB yüzde 2,4 kredi, yüzde 2,6 mevduat payı ile ilk 10 banka arasında yer almayı başardı.

TCMB, TL mevduatı düşük bankalara uygulanacak komisyonu artırdı

 

Bankacılık sektörünün mevduatı arttı

 

Döviz mevduatları 2 milyar 536 milyon dolar azaldı

 

Kredi çek, mevduata yatır dönemi!

 

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • E.g29 Kasım 2022 11:55

    Palavra palavra en güvenilir kurumlar artık yalan dolanla yolda

  • BAD29 Kasım 2022 09:23

    Yalan haber mevduata yukarıda sayılan bankalar halka en düşük mevduatı veren bunlar kendi çıkarları için milleti sömüren bunlar asılsız haberi yapanlarda bunların uşakları