BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemDiyanet: Kurbağa, yengeç, kaplumbağa veya ıstakoz yenmesi helal değildir----

Diyanet: Kurbağa, yengeç, kaplumbağa veya ıstakoz yenmesi helal değildir

Diyanet: Kurbağa, yengeç, kaplumbağa veya ıstakoz yenmesi helal değildir
26 Ağustos 2021 - 14:38 www.finansgundem.com

Diyanet İşleri Başkanlığı; midye, karides, kalamar, yengeç, ıstakoz gibi deniz hayvanlarının 'helal olmadığını' belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı; “Yengeç, kalamar, ıstakoz, karides, midye, kurbağa vb. gibi deniz ürünleri yenilebilir mi?” sorusuna tartışma yaratacak bir yanıt verdi.

Diyanet’ten yapılan açıklama şöyle:
"Kur’an-ı Kerim’de, denizden elde edilecek yiyeceklerin helal olduğu bildirildi. (Mâide, 5/96; Fâtır, 35/12). Hz. Peygamber de (s.a.s.),
'Denizin suyu temiz, ölüsü helaldir.' (Ebû Dâvud, Tahâret 41) buyurdu. Hanefi mezhebi, zikredilen naslarda helal olduğu belirtilen 'deniz hayvanları' ifadesi ile balık türünün kastedildiği, dolayısıyla balık sınıfına girmeyecek midye, karides, kalamar, yengeç, ıstakoz gibi deniz hayvanlarının helal olmadığı görüşünü benimsemiştir (Kâsânî, Bedâi’, V, 35).
Şafii mezhebinde, konu ile ilgili şöyle bir ayrım yapılmıştır: Deniz canlıları sadece suda yaşayabiliyor veya sudan çıktığında boğazlanmış hayvan gibi kısa sürede ölüyorsa, şekline ve de ölüm durumuna bakılmaksızın yenmesi helaldir.
Ancak aslen suda yaşayan fakat karada yaşayabilme özelliğine de sahip olan hayvanlara gelince bunlardan eti yenilen kara hayvanlarına benzeyenlerin yenmesi, boğazlanması şartı ile helal, eti yenmeyenlere benzeyenlerin yenmesi ise haramdır. Buna göre kurbağa, yengeç, kaplumbağa veya su yılanının yenmesi helal değildir (Remlî Nihayetu’l-Muhtac, VIII, 113,150-152.)

Katar’a Rusya’dan helal et ihracatı

 

Karaman'dan kripto para fetvası: Haram

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Erol g.26 Ağustos 2021 16:25

    KOMANDO EĞİTİMINDE HAYATIN DEVAMI İÇİN ZEHRİ TÜM VÜCUDUNA YAYILMIŞ DENİZ YILANI HARİÇ TÜM HAYVANLARIN ETLERİNİN YENİLEBİLECEĞİ ÖGRETİLİR/ÖĞRENİLİR MALİKİ MEZHEBINDE DİĞER MEZHEPLERCE HARAM SAYILAN CANLILARIN YENMESİ HELAL SAYILIR BEN MİDYEYİ YERİM ABİM YEMEZ MEZHEPÇİLİK AİLE BİREYLERİNİ BILE BIRBIRINDEN AYIRABİLİR