BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemDijital mirasa yeşil ışık----

Dijital mirasa yeşil ışık

Dijital mirasa yeşil ışık
02 Ocak 2021 - 20:52 www.finansgundem.com

Teknoloji çağında sadece mal, mülk ya da para miras kalmıyor. Dijital hesaplar da miras kalabiliyor. Antalya Bölge Adliye Mahkemesi, dijital hesaplarda yer alan tüm kayıt ve fotoğrafların miras kalabileceğine hükmetti.

Antalya Bölge Adliye Mahkemesi, geçtiğimiz günlerde dijital miras ile ilgili önemli bir karara imza attı. Kullanıcıların dijital hesaplarında yer alan tüm kayıtlar ve fotoğraflar miras terekesine alındı.

TRT Haber'e göre, miras terekesi belirlenirken mail hesapları ve iCloud, Google Drive benzeri bulut teknolojileri de incelenecek. Kripto paralar, dijital cüzdanlar, sosyal medya hesapları da dahil edilecek. Tabii mirasın kalmasının da şartları var.

"Temsilcilik önemli hale gelmiş oluyor"

Konuya ilişkin bilgi veren Avukat Halil İbrahim Çelik, "Temsilcilik önemli hale gelmiş oluyor, miras hukuku anlamında. İki şekilde ulaşılabilir. Bir vasiyetnameniz varsa, iki vasiyetnameniz yoksa mahkeme bu firmalara yazı yazar" dedi. 

Dijital mirasın kalmasına olumlu bakanlar olsa da itiraz edenler de var.

"Mantıksız olduğunu düşünüyorum"

Dijital mirasa karşı çıkan bir kişi, "Bir insan benim sosyal medyamdan, para kazandığım bir şeyden para kazanamaz. Çünkü insanlar benim olduğum şeylerden dolayı para kazanıyorlar. Mantıksız olduğunu düşünüyorum" dedi.

"Onlar da babadan ve dededen kalan miras"

Dijital mirasın mantıklı olduğunu ifade eden bir kişi ise, "Olanlar da taşınmaz mallar gibi, onlar da babadan ve dededen kalan miras. Önemli bir belge olabilir, aktarılmış bir şey olabilir" dedi.

Uzmanlar, ''dijital miras talepleri incelenirken özellikle üçüncü kişilerle olan yazışmalar noktasında özel hayatın gizliliği korunmalıdır" tespitinde de bulunuyor.

2020 zenginlerin servetine 1,8 trilyon dolar kattı

 

Korona virüs mutasyonu hakkında bilinmeyenler

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)