BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemDevletin Kırmızı Kitap'ı güncelleniyor----

Devletin Kırmızı Kitap'ı güncelleniyor

Devletin Kırmızı Kitap'ı güncelleniyor
10 Nisan 2015 - 07:52 www.finansgundem.com

Ankara kulislerinde, Milli Güvenlik siyaset Belgesi’nin güncelleneceği konuşuluyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Fethullah Gülen cemaatinin paralel yapılanmalarının, Kobani olayları sonrası ortaya çıkan eylemlerin neden olduğu kamu düzeni sorunlarına yönelik tedbirlerin yer almasının beklendiği ve Türkiye’nin temel devlet güvenliğiyle ilgili tehdit algılarını içeren ve Kırmızı Kitap olarak adlandırılan belgenin güncellenmesi konusunda bugün önemli bir görüşmede bulunacak.

Milli Güvenlik Kurulu toplantıları, iki ayda bir yapılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığındaki toplantı, bu ay Nisan ayının son haftası içinde yapılacak.

ERDOĞAN’IN CUMA PROGRAMI

Erdoğan, bugün saat 11.00’de Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi Açılış Töreni’ne katılacak.

Cumhurbaşkanı saat 13.30’da ise MGK Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu’nu kabul edecek.

Erdoğan, öğleden den sonra ise önce Polis Haftası Münasebetiyle 81 İlde Görev Yapan 400 Polis Memurunu Kabul edecek.

Cumhurbaşkanı’nın saat 16.15’teki kabulü ise Sudan Dışişleri Bakanı Ali Karti olacak.

KIRMIZI KİTAP

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki bu kabullerin içinde MGK Genel Sekreteri ile yapılacak görüşme önem taşıyor. Çünkü bu görüşme, Nisan ayı MGK toplantısında ele alınacağı konuşulan Milli Güvenlik Siyaset Belgesi ile ilgili güncelleme konusunda önemli değerlendirmeler yapılması ve çerçeve çizilmesi konusunda anlam taşıyor.

Kulislere yansıyan ancak henüz resmi nitelik taşımayan bilgilere göre; milli güvenlik siyaset belgesinde paralel yapılanmanın yer alacağı üzerinde duruluyor. Yani Gülen cemaatinin paralel yapılanmayla ilgili yapıları, Kırmızı Kitap’ta ulusal güvenliği tehdit eden yapılar arasında yer alabilir. MGK Genel Sekreterliği’nin, bugün Cumhurbaşkanı’na ve daha sonra MGK’ya sunacağı belge taslağında; dış ve iç tehditlerle ilgili olarak PKK ve bağlantılı olarak Suriye’deki PYD yapılanması, IŞİD’in sınır aşan vahşi terörü, teknolojinin neden olduğu yeni siber tehdit çeşitler ile konvansiyonel tehdit algılarının yer aldığı üzerinde duruluyor. Kırmızı Kitap’ta bu tehdit algıları çerçevesinde MGK toplantısında yapılacak güncelleme öncesinde bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak görüşmeye bu çerçevede özel önem atfediliyor.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)