BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaDevir 1 kuruş hesabının devri----

Devir 1 kuruş hesabının devri

Devir 1 kuruş hesabının devri
17 Ağustos 2013 - 14:17 www.finansgundem.com

TESK Başkanı Palandöken "Verilmeyen kuruşlarınızı istemekten geri kalmayın ve asla utanmayın" çağrısında bulundu.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, kurşunuzu bırakmayın çağrısı geldi.
Palandöken, büyük marketlerde peşin yapılan alışverişlerde para üstü olarak kuruşların verilmediğini öne sürerek, "Kuruşlarınızı istemekten geri kalmayın" açıklaması yaptı.
Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, enflasyonun düşük kalması ve halkın tasarruf bilincinin artması için kuruş kullanımının önemli olduğunu belirtti.
Etiketlerde kuruşlu fiyatların nakit ödeyenler için geçerli olmadığına dikkati çeken Palandöken, bazı etiketlerde kuruşlu fiyatlar yazıldığı halde peşin yapılan alışverişlerin sonunda para üstü olarak kuruş ödemelerinin yapılmadığını savundu.
DEVİR 1 KURUŞUN HESABINI YAPMA DEVRİ
Halkın para üstünü alma konusunda bilinçli davranması gerektiğine işaret eden Palandöken, "Devir, 1 kuruşun hesabını yapma devri" ifadesini kullandı.
Palandöken, piyasaya daha fazla kuruş sürülmesi gerektiğini ve para üstlerinin ödenip ödenmediğinin denetlenmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:
 "Kuruş kullanımının bugün hala oturmadığını görüyoruz. İnsanımız para üstü olarak kuruş kaldığında kimisi istemeye utanıyor, kimisi de önemseyi istemiyor. Biz, kuruşları beğenmeme veya almama lüksü olacak kadar zengin değiliz. Tekrar kuruş bilincinin oluşturulması için çalışma yapılmalıdır. Piyasaya daha fazla kuruş sürülmelidir. Kuruşlu para üstünün ödenip ödenmediği de yapılacak denetimlerle takip edilmelidir. Bazı büyük marketlerin kuruşlu para üstü çevirmediğini görüyoruz. Esnaf da para üstü kalmasın diye sakız ya da kibrit veriyor. Artık kuruş değerinde bir mal olmadığı için bu işten zarar bile eden esnafımız varken büyük marketlerin kuruşları vermemesi çok yanlış bir uygulama."
FİŞ ALMAKTAN ÇEKİNMEYİN
Alışverişlerde fiş ve raf fiyatlarının iyi takip edilmesi ve fişteki toplam rakam ile verilen para üstüne mutlaka dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Palandöken, açıklamasını şöyle tamamladı:
"Fiş almaktan ve fiyatları kontrol etmekten vazgeçmeyelim. Büyük marketlerden çok miktarda yapılan alışveriş sonrasında ödeme yaparken raf fiyatı ile kasadaki fiyatın aynı olup olmadığını fişinizden kontrol edin. Raftaki promosyonlu fiyatlar bazen kasada geçerli olmadığı yönünde son günlerde artan şikayetler var. Bilinçli tüketici olarak düşük olan promosyonlu fiyatın kasada da geçerli olacağını vatandaşımıza hatırlatmak isterim. En önemlisi size verilmeyen kuruşlarınızı istemekten geri kalmayın ve asla utanmayın. Çünkü kuruşlarımızı bırakacak kadar zengin değiliz. Özellikle küçük yaşta çocuklarımızda tasarruf bilincini geliştirirken, alışverişlerde para üstü kuruşlarımızı istetmeyi de öğretelim."
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)