BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaAraştırmaDev şirketleri yöneten CEO’lardan gelecek tahmini----

Dev şirketleri yöneten CEO’lardan gelecek tahmini

Dev şirketleri yöneten CEO’lardan gelecek tahmini
07 Nisan 2021 - 12:30 www.finansgundem.com

Pandemi süreci ne zaman bitir? Ofisi dönüşler başlar mı? Yeni dönemin en önemli riskleri neler? İşte bu sorulara en güçlü şirketleri yöneten liderler yanıtladı

Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan KPMG, iş liderlerinin dünyasında pandeminin etkilerinin izini sürüyor. KPMG, Ocak-Mart 2021 tarihleri arasında yaptığı ankette, iş süreçlerinin ne zaman ve nasıl normale döneceği konusunda beklentileri araştırdı. Araştırma sonuçlarına göre CEO'lar kısa vadede normalleşme beklemiyor. CEO'lar ofise dönmek için nüfusun yüzde 50'den fazlasının aşılandığını görmek istiyor.

KPMG, 2020 başındaki CEO Araştırması ve 2020 yazındaki Kovid-19 Özel CEO Araştırması'ndan sonra bu yılın ilk üç ayında yeniden iş liderlerinin nabzını tuttu. 11 ülkeden 500 CEO ile gerçekleştirilen 2021 CEO Outlook Pulse anketinde, dünyanın en güçlü şirketlerini yöneten iş liderlerinin 'normale dönüşü' nasıl gördüğü ve nasıl planladığı araştırıldı.

Araştırma, yeni gerçekliğe hazırlanan CEO'ların en önemli parametresinin 'aşıya erişim potansiyeli' olduğunu gösteriyor.

CEO'lar normale dönüş için 2020 yazına göre daha net ve orta vadeli bir stratejiye sahip. Ancak küresel iş liderlerinin yüzde 45'i bu yıl normale dönüş beklemiyor. CEO'lara göre ekonominin ve iş düzeninin normalleşmesi 2022'den önce mümkün görünmüyor. 2022'deki bu normalleşmenin de eskisinden hayli farklı olacağı görüşü ağırlık kazanıyor.

NORMALE HIZLI BİR DÖNÜŞ OLACAK

Araştırma sonuçlarını değerlendiren KPMG Türkiye Başkanı Murat Alsan, "Pandeminin başındaki ani belirsizlik ve şiddetli değişim üzerinden bir yıl geçti. CEO'lar yönettikleri işletmeleri istikrara kavuşturacak temelleri attılar. Araştırmaya göre, çok az iş lideri normale hızlı bir dönüş olacağı görüşünde. Büyük çoğunluğu normal iş düzenine geçmenin biraz daha vakit alacağını düşünüyor. Bu nedenle en yakın tarih 2022 çıkıyor. Ofislere dönüş konusunda eğilimin değiştiğini görüyoruz. CEO'lar ofislere dönüşle ilgili önemli bir karar almadan önce iş gücünün virüse karşı korunduğundan emin olmak istiyor. Aşılamanın başlaması, işletmelerini yeni gerçekliğe hazırlayan liderlere iyimserlik sağlıyor. Ancak CEO'lar yine de operasyonlarını, tedarik zincirlerini ve çalışanlarını etkileyebilecek ve aşı kıtlığı yaşayabilecek kilit pazarlar için senaryolar çalışıyor" dedi.

NORMALLEŞME 2022’DE BAŞLAR

2021 CEO Outlook Pulse Araştırması'ndan öne çıkan bazı başlıklar şöyle:

Küresel ekonominin en büyük şirketlerinin yöneticileri, normale dönüş ve normalin yeni kuralları planlarına çalışıyor ancak iş gücünün Kovid-19 aşısına erişememesi stratejilerin yeniden ele alınmasını zorunlu kılıyor. CEO'ların yüzde 31'i 2021'de normale dönmeyi bekliyor, yüzde 45'i normalleşmenin 2022'de başlayacağını düşünüyor, yüzde 24'ü ise işlerin sonsuza kadar değiştiğini söylüyor.

İLK KRİTER AŞI

Her 10 iş liderinden dokuzu, yani araştırmaya katılanların yüzde 90'ı, büyük çoğunluğun sağlığını korumak için aşı olan çalışanlarından aşılandıklarına dair bildirimde bulunmalarının isteneceğini belirtiyor.

Liderlerin yüzde 21'i müşterilerine ve ziyaretçilerine tesislerine ya da ofislerine girişte aşı olup olmadıklarını sormayı planlıyor.

CEO'ların yüzde 26'sı pandemi sona erene kadar uluslararası seyahatlere çıkmayacağını söylüyor.

Yöneticilerin yüzde 61'i personelin ofise dönmesini istemeden önce başarılı aşılama sonuçlarını beklemek niyetinde. Şirket liderlerinin yüzde 76'sı önemli pazarlardaki hükümetlerin işletmeleri normale dönmeye teşvik etmesini bekleyecek.

CEO'ların yüzde 34'ü ise aşı güvenliği hakkında yanlış bilgilerden ve çalışanların bundan etkilenerek aşı yaptırmama olasılığından endişe duyuyor.

AŞIYA ERİŞİM SORUNU

Küresel CEO'lar, ülkeler salgından çıktıkça işlerin yüz yüze başlaması ihtiyacını yeniden değerlendiriyor. CEO'ların şirketlerinin fiziksel ayak izini küçültme iştahında altı ay öncesine göre keskin bir düşüş var. Salgın kontrol altına alındığında ofislere dönüş eğilimi artıyor.

CEO'ların yalnızca yüzde 17'si pandeminin sonucu olarak ofis alanlarını küçültmek istediğini söylüyor. Ağustos 2020'de bu oran yüzde 69'du. Bu rakam ya ofislerin bu sürede küçüldüğünü ya da stratejilerin değiştiğini gösteriyor.

Bununla birlikte aşıya erişim konusunda tereddütler var. CEO'ların yüzde 55'i çalışanlarının Kovid-19 aşısına erişiminden endişeli. Bu da çalışanların iş yerine ne zaman döneceği konusundaki planlamaları etkiliyor.

UZAKTAN ÇALIŞMAYA HİBRİT MODEL

Küresel yöneticiler iş gücünün tamamen uzaktan çalışması konusunda ölçülü bir yaklaşım gösteriyor. CEO'ların yüzde 30'u Kovid-19 sonrası çoğu personelin haftada 2-3 gün uzaktan çalıştığı hibrit bir model düşünüyor. Yüzde 21'i ağırlıklı olarak uzaktan çalışan yetenekleri işe almak istiyor. Bu oran geçen yılki araştırmada yüzde 73 çıkmıştı.

EN ÖNEMLİ RİSK SİBER GÜVENLİK!

Kilitlemeler sırasında norm haline gelen uzaktan çalışma nedeniyle veri güvenliği riskleri yeniden yükselişte. Ağustos 2020'de tehditler arasında beşinci sırada bulunan siber güvenlik, 2021'in başında ilk sıraya çıktı. CEO'lar gelecek üç yıl boyunca büyümelerini ve operasyonlarını etkileyecek en önemli risk noktası olarak siber güvenliği görüyor.

Bu yıl CEO'ların yüzde 52'si veri güvenliği önlemlerine öncelik vererek, yüzde 50'si müşteri odaklı teknolojilere odaklanarak ve yüzde 49'u video konferans ve mesajlaşma yetenekleri gibi dijital iletişime bağlı kalarak dijital teknolojilere daha fazla harcama yapmayı planlıyor.

Ayrıca, dijital yeteneklerini artırmak için çeşitli yollar arayacaklar, çünkü yüzde 61'i önümüzdeki üç yılda birleşme ve satın alma iştahlarının, esas olarak müşteri deneyimlerini veya değer önerilerini dönüştürmek için dijital teknoloji edinme arzusundan kaynaklanacağını belirtiyor.

"Hastalığı evinde geçirenler, evcil hayvanlarından uzak durmalı"

Kraliçe Elizabeth öldüğünde ne olacak?

Almanya'da, mart ayı hizmet PMI yükseldi

Almanya, birleşmeden sonraki en yüksek bütçe açığını verdi

Euro Bölgesi'nde hizmet sektörü bir miktar iyileşti

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)