BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaFinans KulisDev bankalar dolandırıcılık önlemlerini uygulamadı----

Dev bankalar dolandırıcılık önlemlerini uygulamadı

Dev bankalar dolandırıcılık önlemlerini uygulamadı
15 Mart 2021 - 17:04 www.finansgundem.com

Dev bankalar önemli güvenlik önlemlerini alamadıkları ve müşterilerini dolandırıcılık riskine karşı savunmasız bıraktıkları gerekçesiyle suçlama altında

FINANSGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

TSB, Virgin Money ve Metro Bank geçtiğimiz yıl birçok rakibi tarafından kabul edilen ödeme doğrulama sistemi (COP) kontrollerini kullanmadığı ve bu nedenle müşterilerini dolandırıcılık riskine maruz bıraktığı suçlamasıyla karşı karşıya. Doğrulama kontrolleri, dolandırıcıların başka biri gibi davranarak, mağdurları kendilerine para göndermeye ikna etmesine engel olmak için ortaya kondu.

Kontroller, nakit gönderen kişilerin, parayı gönderdikleri kişinin adını tam olarak girmesini gerektiriyor. Eğer hesap bilgileri uyuşmuyorsa, banka para transferini bloke edebiliyor. Bu önlem örneğin, mağdurlarla iletişime geçen ve yasal bir kurum adına para göndermelerini isteyen suçlulara engel oluyor. Ancak TSB, Virgin ve Metro, bu önlemleri uygulamadı ve diğer bankaların da eleştiri oklarını üzerine çekti.

Bu durum yalnızca bahsi geçen bankaların müşterilerini değil, onlara para gönderen herkesi etkiliyor. Fairer Finance’ten James Daley, bu önlemleri uygulamayan bankalar için “mazeret zamanının dolduğunu” söyledi. Rakip bankalar ise özellikle TSB’ye yönelik tepkilerini dile getiriyor, zira bankanın işlem hacmi diğer bankalara göre çok daha yüksek.

TSB, geçtiğimiz ay İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel tarafından incelenmeye alındı ve bankanın dolandırıcılıkla mücadele için neler yaptığı araştırıldı. Patel’in bankayla olan görüşmesinde, ödeme doğrulama kontrolleri odak noktası oldu. This Is Money’in haberine göre, bir sektör çalışanı, “TSB en zayıf halka olma ihtimali en yüksek banka. COP sistemi içinde olmadıkları sürece, TSB hesaplarına yapılan riskli ödemeleri takip edemiyoruz” dedi.

Mağdurun kandırılarak bir ödemeyi onaylamasının sağlandığı ödeme dolandırıcılıklarında, İngiltere’de 2020’nin ilk yarısında 207,8 milyon sterlinlik kayıp yaşandı. TSB’nin üst şirketi İspanyol bankası Sabadell, geçtiğimiz yılın sonunda İngiltere bankasını satışa çıkardığını açıkladı. Alınan bilgilere göre ise bu durum TSB’nin COP sistemine dahil olmak için yatırım yapmamasının bir nedeni olarak görülüyor.

Ancak TSB’den yapılan açıklamada, iddialar reddedildi ve “ödeme doğrulama sistemini önümüzdeki haftalarda kullanmaya başlamayı hedefliyoruz” dendi. Virgin ise kontrolleri, yılın ilerleyen dönemlerinde uygulayacaklarını açıkladı. Metro’nun ise bu konuda herhangi bir planı bulunmuyor.

Yandex bankacılık sektörüne giriyor

 

İngiliz ekonomisi için iyimser tahmin

 

Fitch’ten Türk bankaları raporu

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)