BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaFinans KulisDeutsche Bank’ın varlık yönetimi birimine yanlış bilgi suçlaması----

Deutsche Bank’ın varlık yönetimi birimine yanlış bilgi suçlaması

Deutsche Bank’ın varlık yönetimi birimine yanlış bilgi suçlaması
02 Ağustos 2021 - 16:48 www.finansgundem.com

Deutsche Bank’ın varlık yönetimi birimi DWS sürdürülebilir yatırım alanında yanlış bilgi vermekle suçlandı. Şirketten kovulan bir çalışan, DWS’i çevresel, toplumsal ve yönetişim (ESG) yatırımlarında, abartılı bilgi vermekle suçladı.

FINANSGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Deutsche Bank’ın varlık yönetimi birimi DWS Group yatırımcılara çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) yatırımlarının odak noktasında olduğunu ve ESG standartlarının sektör ortalamasının üzerinde olduğunu açıkladı. Ancak perde arkasında şirket ESG stratejisini uygulamakta ve tanımlamakta güçlük çekiyor ve zaman zaman yatırımcılara gerçeklerle ilgisi olmayan olumlu bir tablo çiziliyor.

DWS’in ESG yatırımları konusundaki deneyimi para yöneticilerinin fon piyasasının en popüler alanlarından birinde karşılaştığı zorlukların altını çiziyor. Morningstar verilerine göre yatırımcılar ESG alanına günde 3 milyar dolar yatırımda bulunuyor. Frankfurt merkezli DWS 2020 yılı için yayınladığı yıllık raporda yönetim altındaki varlıkların yarısından fazlası, yani 459 milyar euronun ESG entegrasyonu adı verilen bir süreçten geçirildiğini söyledi.

Wall Street Journal’ın haberine göre bu süreçte şirketler ESG kriterlerine göre puanlanıyor ve bu şekilde fon yöneticileri yatırımların bu standartlarla ilgili herhangi bir riskle karşı karşıya olup olmadığı değerlendiriliyor. Ancak şirketin ESG kapasitesi konusunda yapılan bir iç değerlendirmeye göre, “yatırım platformunun yalnızca küçük bir bölümü ESG entegrasyonuna uyuyor”.

Raporda aynı zamanda DWS’in kilit varlık sınıfları için doğrulanabilir bir ESG entegrasyonu da bulunmadığının altı çizildi. finansgundem.com'un derlediği bilgilere göre 1 Şubat’ta DWS ESG Ürünleri Başkanı Oliver Plein, “oyuna oldukça geç kaldığımız için hedeflerimizi şimdi belirlemeli ve dönüşüm sürecini başlatmalıyız” dedi.

Aynı ay DWS’in Sürdürülebilirlik Başkanı Desiree Fixler, yönetim kuruluna yaptığı sunumda şirketin açık bir hedefi ve stratejisinin bulunmadığını, kömür ve diğer konularda politika eksiklikleri bulunduğunu ve ESG ekiplerinin karar alım sürecinin kilit bir parçası olmaktan çok uzmanlaşmış ekipler olarak görüldüğünü söyledi. Bu açıklama ise DWS’in yatırımcılarına yaptığı “şirket olarak ESG’yi yaptığımız her şeyin odak noktasına koyuyoruz” şeklindeki açıklamayla çelişti.

Aynı zamanda şirket 2020 yılında ESG alanında önde gelen bir varlık yöneticisi olma hedefinde önemli ölçüde ilerleme kaydettiğini söyledi. Şirketten yapılan açıklamada, bu süreçte Fixler’in yeni pozisyon için işe alımının da ilerlemenin bir parçası olduğu söylendi. Ancak Fixler yıllık raporun yayınlanmasından bir gün önce 11 Mart’ta kovuldu. Fixler DWS’in ESG kapasitesini olduğundan daha yüksek gösterdiğine inandığını söyledi.

Açıklamasında yayın öncesinde yıllık raporda yaptığı revizyonların ve sözlü itirazların dikkate alınmadığını ifade etti. Şirketin ESG yatırımları konusundaki sorunlar konusunda düşüncelerini dile getirdiği için kovulduğunu söyleyen Fixler, DWS’e haksız yere işten çıkarıldığı için dava açtı.

HSBC'nin kârında rekor artış

 

Ofiste çalışan daha çok maaş alacak

 

JPMorgan: Türkiye'nin mali performansı güçlü

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)