BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaFinans KulisDeutsche Bank muhbirine 200 milyon dolar ödül----

Deutsche Bank muhbirine 200 milyon dolar ödül

Deutsche Bank muhbirine 200 milyon dolar ödül
22 Ekim 2021 - 12:20 www.finansgundem.com

Deutsche Bank’ı ihbar eden kişiye 200 milyon dolar ödül verildi. Ödül, ABD Vadeli Emtia İşlemleri Komisyonu tarafından bugüne kadar verilen en yüksek rakam oldu.

FINANSGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD ve İngiltere düzenleyicilerinin Deutsche Bank’ın küresel faiz oranlarını manipüle ettiği yönündeki iddaları soruşturmasını  sağlayan muhbir, soruşturmaya destek verdiği için yaklaşık 200 milyon dolar ödül aldı. Yapılan ödeme ABD Vadeli Emtia İşlemleri Komisyonu (CFTC) tarafından verilen en büyük ödül oldu. CFTC tarafından yapılan açıklamada bankadan ya da dosyadan bahsedilmedi.

Ancak Wall Street Journal’a göre verilen ödül bankanın Londra’da bulunan şubesinin sunduğu oranlarla ilişkili. Muhbirin ödül başvurusu ilk aşamada CFTC tarafından reddedilmişti. Ancak daha sonra ABD’nin türev araçları düzenleyici kurumu, şahsın bilgisinin faydalı olduğuna karar verdi. Muhbirin avukatlığını yapan Kirby McInerney’den David Kovel, “CFTC’nin önceki kararından vazgeçmesinden ve durumu yeniden değerlendirmesinden memnunuz” dedi.

Wall Street Journal daha önce, Deutsche Bank’ın eski bir yöneticisinin CFTC ve ABD Adalet Bakanlığı’nın soruşturmasına destek verdiğini yazmıştı. Soruşturmanın sonucunda Deutsche Bank 2015 yılında 2,5 milyar dolarlık ödeme yapmak zorunda kalmıştı. Aynı zamanda CFTC’ye de 800 milyon dolar ceza ödemişti. İddialara göre Deutsche, küresel bankalar için kısa vadeli kredilerde kullanılan ölçüt niteliğindeki faiz oranı Libor’ı manipüle etti.

Bunun nedeni ise Libor’ın sözlü başvurularla belirleniyor olması.

Kovel, “muhbirin sağladığı bilgiler, büyük bir finansal kurumda erişmesi zor bilgilerdi” dedi. Libor’ı manipüle etmek, bankalar ve diğer piyasa katılımcıları için oldukça karlı. Zira milyarlarca dolar değerinde, swap olarak bilinen türev araçları ölçütteki hareketler üzerinden fiyatlanıyor.

Deutsche Bank’tan ise konuyla ilgili açıklama gelmedi. CFTC’nin bu ölçekte bir ödeme yapması, CFTC’nin muhbir programında karmaşa yarattı.

Kurumun yöneticileri, bankanın eski yöneticisine ve diğer başvuru sahiplerine ödeme yapacak fonun bulunmadığını söyledi. finansgundem.com'un derlediği bilgilere göre kurumun içinde bulunduğu kriz, temmuz ayında ABD Başkanı Joe Biden’ın programı fonlamak için bir yasayı onaylamasıyla çözüldü. CFTC soruşturması, muhbir farklı bir kuruma başvurduğunda halihazırda devam ediyordu. Ancak muhbirin sağladığı bilgiler faydalı oldu ve otoriteler soruşturmanın kapsamını genişletti.

Perşembe günü verilen ödül, 2010’da finansal kurumlara yönelik yürürlüğe giren kapsamlı Dodd-Frank yasasından bu yana en büyük miktar oldu. Yasa Bernie Madoff’un devasa ponzi dolandırıcılığının bir benzerinin tekrarlanmaması için getirilmişti. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) geçtiğimiz yıl bugüne kadarki en büyük muhbir ödülünü vermiş, rakam 114 milyon dolar olmuştu.

Türkiye Faiz sıralamasında dünyada 11. ülke

 

Yabancı kurumun Türk bankalarında hedefi yükseldi

 

Yatırım bankaları indirimin devam etmesini bekliyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)